Արցախը չի ընդունելու Ադրբեջանի կազմում լինելու որևէ տարբերակ. Արտակ Բեգլարյան
Արցախի պետնախարար Արտակ Բեգլարյանը վստահեցնում է, որ Արցախի իշխանությունները և Արցախի ժողովուրդը չեն ընդունելու Ադրբեջանի կազմում լինելու որևէ տարբերակ:
Բեգլարյանը այս մասին ասաց առցանց մամուլի ասուլիսի ժամանակ՝ պատասխանելով լրագրողի հարցին,  թե կարո՞ղ է նա վստահաբար ասել, որ Արցախը երբեք չի լինելու Ադրբեջանի կազմում:
«Իհարկե, մեր պայմանները շատ ավելի դժվար են, շատ ավելի ծանր են, քան նախապատերազմյան շրջանում, բայց դա չի նշանակում, որ մենք հնարավորություններ չունենք պայքարելու: Մեր ճանապարհը ավելի երկար է մեզ թվում, բայց մյուս կողմից ունենք լրացուցիչ հնարավորություններ, այդ թվում` արտաքին քաղաքական հնարավորություններ՝ մեր ինքնորոշման իրավունքի պաշտպանությունը շատ ավելի ընդգծված կերպով կազմակերպելու»,- նշեց Բեգլարյանը:
Ըստ Արցախի պետնախարարի` փաստարկների առումով ինքնորոշման իրավունքը ընկալելի է միջազգային հանրությանը, որովհետև հակամարտության կարգավորման երեք հիմնական սկզբունքներից երկուսն արդեն ժամանակավրեպ են:
«Այսինքն` տարածքային ամբողջականության և ուժի չկիրառման սկզբունքներն արդեն ժամանակավրեպ են պատերազմի հետևանքով: Մնացել է ինքնորոշման իրավունքի ճանաչման սկզբունքը, և միջազգային հանրությունը և ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը սա շատ լավ գիտակցում են: Դրա համար այս ուղղությամբ մեր պայքարը շարունակում ենք: Իհարկե, պետք է Հայաստանի Հանրապետությունն էլ գործուն ջանքեր գործադրի: Հույս ունենք, որ առաջիկայում այս մասով որոշակի դրական առաջընթաց լինելու է»,- եզրափակեց Բեգլարյանը:

Арцах не примет никакой вариант быть частью Азербайджана: Артак Бегларян
Государственный министр Арцаха Артак Бегларян заверяет, что власти Арцаха и народ Арцаха не примут никакой вариант быть частью Азербайджана.
Бегларян сказал об этом во время онлайн-пресс-конференции, отвечая на вопрос журналиста, может ли он с уверенностью сказать, что Арцах никогда не будет частью Азербайджана.
"Конечно, наши условия намного тяжелее, намного тяжелее, чем в довоенный период, но это не значит, что мы не сможем бороться. Наш путь нам кажется длиннее, но с другой стороны у нас есть дополнительные возможности, в том числе и внешнеполитические возможности, чтобы лучше организовать защиту нашего права на самоопределение", - отметил Бегларян.
По словам госминистра Арцаха, в плане аргументов право на самоопределение международным сообществом воспринимается, поскольку два из трех основных принципов урегулирования конфликта уже не ко времени.
"Другими словами, принципы территориальной целостности и неприменения силы из-за войны уже устарели. Принцип признания права на самоопределение остается, международное сообщество и Минская группа ОБСЕ это прекрасно понимают. Поэтому мы продолжаем борьбу в этом направлении. Конечно, Республика Армения также должна приложить активные усилия. Мы надеемся, что в ближайшее время в этом направлении будет определенный прогресс", - заключил Артак Бегларян.