Առանց Արցախի հայկական պետականությունը աշխարհաքաղաքական հաշմանդամի կվերածվի
Առանց Արցախի հայկական պետականությունը աշխարհաքաղաքական հաշմանդամի կվերածվի: Այս մասին NEWS.am-ի թղթակցի հետ հարցազրույցում հայտարարել է Արցախի արտաքին գործերի նախարար Դավիթ Բաբայանը՝ անդրադառնալով հինգ տարի անց խաղաղապահների դուրսբերման կամ դուրս չբերման վերաբերյալ տարբեր հայտարարություններին:
«Բնականաբար, եթե ռուսական խաղաղապահ զորախումբը հեռանա Լեռնային Ղարաբաղից, ապա Ղարաբաղն ապագա չի ունենա: Ադրբեջանի կազմում եւս այն ապագա չի կարող ունենալ: Եվ այն փաստը, որ ռուս խաղաղապահների հեռանալուց հետո Ադրբեջանը կփորձի հարցը ուժով լուծել, միանշանակ է:
Ռուս խաղաղապահների ներկայությունը պետք է լինի այնքան ժամանակ, քանի դեռ հակամարտությունը չի կարգավորվել, իսկ մենք դեռեւս շատ հեռու ենք դրա կարգավորումից: Խաղաղապահների հարցը, ըստ էության, Ղարաբաղի լինել-չլինելու հարցն է: Այսօր մեզ համար առանձնահատուկ նշանակություն ունի Ղարաբաղի սուբյեկտայնության պահպանումը, քանի որ նույնիսկ նման իրավիճակում Ղարաբաղը լուծում է մի շարք գլոբալ աշխարհաքաղաքական խնդիրներ: Եվ դա բոլորը գիտեն:
Հայկական պետականության համար շատ կարեւոր է ամեն կերպ աջակցել Ղարաբաղի սուբյեկտայնությանը եւ հասկանալ, որ առանց Արցախի հայկական պետականությունը կվերածվի աշխարհաքաղաքական հաշմանդամի, իսկ այնուհետեւ՝ ամբողջովին կկորցնի ոչ միայն իր սուբյեկտայնությունը, այլեւ, միանգամայն հնարավոր է, որ ժամանակի ընթացքում ​​պարզապես դադարի գոյություն ունենալ», - հայտարարել է Դավիթ Բաբայանը:

Без Арцаха армянская государственность превратится в геополитического инвалида
Без Арцаха армянская государственность превратится в геополитического инвалида. Об этом заявил глава МИД Арцаха Давид Бабаян в беседе с корреспондентом NEWS.am, говоря о разного рода заявлениях по вопросу вывода или не вывода миротворцев через пять лет.
"Естественно, что если российский миротворческий контингент покинет Нагорный Карабах, то у  Карабаха не будет будущего. И не может быть будущего у Карабаха в составе Азербайджана. А то, что Азербайджан после ухода российских миротворцев попытается решить вопрос силой, однозначно.
Присутствие российских миротворцев должно быть до тех пор, пока не будет урегулирован конфликт. А до урегулирования конфликта еще слишком далеко. Вопрос о миротворцах по своей сути является вопросом - быть Карабаху или не быть. На сегодняшний день для нас особую важность приобретает поддержание субъектности Карабаха. Потому что Карабах даже в такой ситуации решает целый ряд глобальных геополитических задач. И это знают все.
Поэтому очень важно для армянской государственности всячески поддерживать субъектность Карабаха. Понимать, что без Арцаха армянская государственность превратится в геополитического инвалида, а затем полностью потеряет не только свою субъектность, но и вполне возможно, что со временем просто прекратит свое существование", - заявил Давид Бабаян.