Գործարկվել է ԵԱՏՄ «Աշխատանք առանց սահմանների» հարթակը
ԵԱՏՄ տարածքում առցանց աշխատանք գտնելու նոր հնարավորություն է ստեղծվել: Հուլիսի 1-ից գործարկվել է «Աշխատանք առանց սահմանների» հարթակը, որը մեկտեղում է  աշխատանք փնտրողներին և գործատուներին: «Արմենպրես»-ի մամուլի սրահում հրավիրված ասուլիսում ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության «Նորք» սոցիալական ծառայությունների տեխնոլոգիական և իրազեկման կենտրոնի գործադիր տնօրեն Անահիտ Պարզյանը նշեց, որ «Աշխատանք առանց սահմանների» հարթակը ստեղծվել է ԵԱՏՄ թվային օրակարգի շրջանակում: Այն նախատեսված է ԵԱՏՄ անդամ երկրների քաղաքացիների համար: Այն որոնողական լայն հնարավորություններով լավ գործիք է ինչպես աշխատանք փնտրողների, այնպես էլ գործատուների համար:
«Յուրաքանչյուր ցանկացող կարող է ունենալ անձնական էջ տվյալ հարթակում, իր մասնագիտական հմտություններն ու որակավորումները հանրայնացնելու ԵԱՏՄ տարածաշրջանում, ֆիլտրների լայն հնարավորությամբ կարողանա ընտրել ավելի նպատակային, ավելի հարմար աշխատանք: Հաջորդ առավելությունն այն է, որ հարթակից օգտվելը, եղած ծառայություններն անվճար են»,-ասաց Անահիտ Պարզյանը: Հարթակում շահառուների գրանցումն իրականացվում է ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության Միասնական սոցիալական ծառայություններում: Քաղաքացիները մոտենում են ծառայությունների գրասենյակներ և գրանցվում «Գործ» տեղեկատվական համակարգում: Դրանից հետո քաղաքացիները կարող են բացել օգտանուններ՝ ունենալով անհատական էջեր: Շահառուի կողմից ներմուծված տեղեկությունը հավաքագրվում է հայերենով, սակայն հարթակն ունի ավտոմատացված մեխանիզմ, որով տեղեկությունը կարող է փոխանցվել ռուսերենով:
Հարթակը հնարավորություն է տալիս աշխատանք փնտրել կամ աշխատող գտնել ինչպես Հայաստանի տարածքում, այնպես էլ ԵԱՏՄ անդամ մյուս երկրներում: Կա ինչպես առկա, այնպես էլ հեռակա աշխատանքի հնարավորություն:Անահիտ Պարզյանը նշեց, որ այս հարթակի ստեղծման նպատակներից մեկը ռիսկերի նվազեցումն է:
«Այսպես, թե այնպես, ԵԱՏՄ անդամ երկրների քաղաքացիներն աշխատանք փնտրում էին, քիչ չէին դեպքերը, որ հայտնվում էին խաբված իրավիճակում: Հարթակի ստեղծման նպատակն այն է, որ այդ իրավաբանական անձինք նույնականացվեն: Ամեն դեպքում կապը քաղաքացիների և գործատուների միջև լինելու է ինքնուրույն, նամակագրության միջոցով: Քաղաքացինեըը հնարավորություն ունեն ինքնուրույն մի քանի այլ հարթակներում տեղեկություններ փնտրել գործատուի մասին»,- հավելեց Անահիտ Պարզյանը: Նրա խոսքով, ստեղծված հարթակը լավ հնարավորություն է նեղ մասնագետների գտնելու համար:
Հարթակը նոր է, բայց արդեն ընդհանուր ԵԱՏՄ տարածքից 4 մլն աշխատանքի փնտրողի և կես միլիոն գործատուի մասին տեղեկություն կա:  Ակնկալվում է, որ այն աշխուժություն կմտցնի զբաղվածության շուկայում:

Запущена платформа "Работа без границ" в ЕАЭС
На территории ЕАЭС создана новая возможность онлайн поиска работы. Платформа "Работа без границ" была запущена 1 июля и объединила соискателей и работодателей. Как заявила на пресс-конференции в пресс-центре "Арменпресс" исполнительный директор Технологического центра осведомленности о социальных услугах "Норк" Министерства труда и социальных вопросов Армении Анаит Парзян, платформа "Работа без границ"  создана в рамках цифровой повестки ЕАЭС.  Она предназначена гражданам стран-членов ЕАЭС. Это отличная поисковая система как для соискателей, так и для работодателей.
"Любой желающий на этой платформе может иметь личную страницу, чтобы публиковать свои профессиональные навыки и квалификацию на весь регион ЕАЭС, и он сможет выбрать более адресную и удобную работу. Следующее преимущество - бесплатное использование платформы и существующих сервисов", - сказала Анаит Парзян. Регистрация бенефициаров на платформе осуществляется в Объединенной социальной службе Министерства труда и социальных вопросов Республики Армения. Гражданам нужно подойти к пунктам обслуживания и зарегистрироваться в информационной системе "Бизнес". После этого можно открывать личные страницы со своими логинами. Информация вводится на армянском языке, но платформа имеет автоматизированный инструмент перевода на русский язык.
Платформа позволяет искать работу или найти сотрудника как в Армении, так и в других странах-членах ЕАЭС. Есть варианты как для работы на месте, так и для дистанционной работы. Анаит Парзян отметила, что одной из целей создания этой платформы является снижение рисков.
"Так или иначе, граждане стран-участниц ЕАЭС ищут работу, и было много случаев, когда они оказывались обманутыми. Цель платформы - идентифицировать эти юридические лица. В любом случае общение между гражданами  и работодателями будет самостоятельной, в виде переписки. Соискатели сморут найти информацию о работодателе на нескольких других платформах", - добавила Анаит Парзян. По ее словам, это - хорошая возможность найти узких специалистов.
Платформа новая, но на ней уже есть информация о 4 млн соискателей и полумиллионе работодателей из ЕАЭС. Ожидается, что это оживит рынок труда.