Ադրբեջանը նպատակ ունի հայաթափել Արցախը. Դավիթ Բաբայան
Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունն այսօր հայտարարություն է տարածել, թե իբր վերջին օրերին Հայաստանը խախտել է 2020թ.-ի նոյեմբերի 9-ի հրադադարի եռակողմ համաձայնությունը և ռազմական նոր ուժեր է կենտրոնացրել Արցախում՝ հավելելով, ադրբեջանական բանակը կձեռնարկի անհրաժեշտ բոլոր միջոցները։
Մեկնաբանելով ադրբեջանական կողմի հայտարարությունը՝ «Արցախպրես»-ի հետ զրույցում Արցախի ԱԳ նախարար Դավիթ Բաբայանը նշել է, որ Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարության հայտարարությունը ոչ այլ ինչ է, քան սադրիչ և ահաբեկչական քայլ:
«Վախեցնելով արցախցիներին և սպանելով Արցախի ապագայի նկատմամբ նրանց հավատը՝ թշնամին նպատակ ունի հայաթափել Արցախը: Ադրբեջանը փորձում է քողարկել տարբեր ուղղություններով իր ագրեսիվ քայլերը՝ նմանատիպ կեղծ հայտարարություն տարածելով: Չի բացառվում, որ թշնամին Թուրքիայի խորհրդով փորձում է նաև հարված հասցնել հայ-ռուսական եղբայրությանը՝ ստվերելով տարածաշրջանում ռուսական խաղաղապահ զորակազմի առաքելությունը: Կոչ ենք անում մեր հայրենակիցներին չտրվել թշնամու սադրանքներին և պահպանել սառնասրտություն», - նշել է ԱԳ նախարարը:

Давид Бабаян: Азербайджан стремится изгнать армян из Арцаха
Сегодня министерство обороны Азербайджана распространило заявление, в котором говорится, что якобы в последние дни Армения нарушила трехстороннее соглашение о прекращении огня от 9 ноября 2020 года и сосредоточила новые вооруженные силы в Арцахе, добавив, что азербайджанская армия примет все необходимые меры.
Комментируя это заявление азербайджанской стороны, министр иностранных дел Республики Арцах Давид Бабаян в беседе с "Арцахпресс" отметил, что заявление министерства обороны Азербайджана является не чем иным, как провокационным и подстрекательским шагом.
"Запугивая арцахцев и убивая их веру в будущее Арцаха, враг стремится изгнать армян из Арцаха. Подобным ложным заявлением Азербайджан пытается прикрыть свои агрессивные действия по разным направлениям. Не исключено, что враг по совету Турции также пытается нанести удар по армяно-российскому братству, бросая тень на миссию российского миротворческого контингента в регионе. Призываем наших соотечественников не поддаваться на провокации врага и сохранять спокойствие", - отметил министр иностранных дел Арцаха.