Մոսկվան ուշադիր հետեւում է Երևանում և Բաքվում խաղաղության պայմանագրի կնքման շուրջ քննարկումներին․ Զախարովա
Մոսկվան ուշադիր հետեւում է Երեւանում եւ Բաքվում խաղաղության պայմանագրի կնքման եւ Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի խնդրի լուծման քննարկումներին: Այս մասին հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան, հաղորդում է News.am։
«Քաղաքական հարցերի շուրջ կողմերի միջեւ սկզբունքային տարաձայնությունները, ցավոք, պահպանվում են, հենց այդ պատճառով մենք առաջնային ենք համարում 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եւ 2021 թվականի հունվարի 11-ի ամենաբարձր մակարդակով եռակողմ համաձայնագրերի բոլոր դրույթների անշեղորեն իրականացումը: Եւ իհարկե, առաջին հերթին դա վերաբերում է հրադադարի ռեժիմի պահպանմանը, հումանիտար համալիր հարցերի լուծմանը, տարածաշրջանում տնտեսական ու տրանսպորտային կապերի ապաշրջափակմանը: Հուսով ենք, որ այս քայլերը կօգնեն պայմաններ ստեղծել հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորման եւ վերջնական քաղաքական կարգավորման հասնելու համար»,- նշել է նա:

Москва внимательно следит за дискуссиями в Ереване и Баку по поводу заключения мирного договора: Захарова
Москва внимательно следит за дискуссиями в Ереване и Баку по поводу заключения мирного договора, решения проблемы статуса Нагорного Карабаха. Как передает News.am, об этом заявила официальный представитель МИД РФ Мария Захарова.
"Принципиальные разногласия сторон по политическим вопросам, к сожалению, сохраняются, именно поэтому считаем на данном приоритетным неукоснительное выполнение всех положений трехсторонних договоренностей на высшем уровне от 9 ноября 2020 и 11 января 2021. И конечно, в первую очередь, это касается соблюдения режима прекращения огня, решения комплексных гуманитарных вопросов, разблокирования экономических, транспортных связей в регионе. Рассчитываем, что данные шаги помогут создать условия для нормализации армяно-азербайджанских отношений и выхода на окончательное политическое урегулирование", - отметила она.