Միայն համապարփակ լուծումը կարող է կարգավորել Հայաստանի և Ադրբեջանի հարաբերությունները. ԱՄՆ դեսպանատան արձագանքը Բաքվին
Ամերիկայի Միացյալ Նահանգները, որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ, շարունակում է հավատարիմ մնալ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության տևական և քաղաքական կարգավորմանը՝ համոզված լինելով, որ միայն հիմնախնդրի համապարփակ լուծումը կարող է կարգավորել Հայաստանի և Ադրբեջանի հարաբերությունները: «Արմենպրես»-ի հարցմանն ի պատասխան այս մասին ասացին Հայաստանում Միացյալ Նահանգների դեսպանությունից՝ արձագանքելով Ադրբեջանի ԱԳՆ մամուլի ծառայության վարչության պետ Լեյլա Աբդուլաևայի հայտարարությանը:
«Որպես Մինսկի խմբի համանախագահ, մենք շարունակում ենք հավատարիմ մնալ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության տևական ու քաղաքական կարգավորմանը։ Այդ նպատակին հասնելու համար կոչ ենք անում Հայաստանին և Ադրբեջանին հնարավորինս շուտ վերադառնալ բովանդակային քննարկումների՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հովանու ներքո: Միայն համապարփակ լուծումը, որն անդրադառնում է բոլոր չլուծված խնդիրներին, կարող է կարգավորել երկու երկրների միջև հարաբերությունները և թույլ տալ տարածաշրջանի բնակիչներին միասին ապրել խաղաղ պայմաններում», - «Արմենպրես»-ին փոխանցել են Միացյալ Նահանգների դեսպանությունից:

Only Comprehensive Resolution Can Normalize Armenia-Azerbaijan Relations - US Embassy's Response to Baku
The United States – as an OSCE Minsk Group Co-Chair – remains committed to engaging towards a lasting political settlement to the Nagorno Karabakh conflict, and is certain that only a comprehensive resolution can normalize the relations between Armenia and Azerbaijan, the US Embassy in Armenia told ARMENPRESS when asked to comment the Azerbaijani foreign ministry’s latest statement.
“As a Minsk Group Co-Chair, we remain committed to engaging towards a lasting political settlement to the NK conflict and urge Armenia and Azerbaijan to return as soon as possible to substantive discussions under the auspices of the OSCE Minsk Group Co-Chairs to achieve this goal. Only a comprehensive resolution that addresses all outstanding issues can normalize relations between the two countries and allow the people of the region to live together peacefully,” the US Embassy said.