Արմեն Սարգսյանը մեկնել է Ֆրանսիա՝ մասնակցելու Շամոնիի միջազգային ամենամյա Summit of Minds գագաթնաժողովին
Կորոնավիրուսի համավարակով պայմանավորված ավելի քան մեկ տարվա դադարից հետո ֆրանսիական Շամոնիում կհանդիպեն քաղաքական, տնտեսական, գիտական, մշակութային, գործարար շրջանակների հայտնի գործիչներ ամբողջ աշխարհից: ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության հետ կապերի վարչությունը տեղեկացնում է, որ հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը, որպես գլխավոր բանախոս, կմասնակցի գագաթնաժողովի երեք տարբեր քննարկումների:
Հավատարիմ իր փիլիսոփայությանը՝ Շամոնիի գագաթնաժողովը հանդես է գալիս իբրև յուրօրինակ հարթակ գաղափարների փոխանակման համար: Քննարկումների գլխավոր թեմաները կլինեն առանցքային մակրոխնդիրները. տնտեսություն, աշխարհաքաղաքականություն, հասարակություն, շրջակա միջավայր և տեխնոլոգիաներ, դրանց զարգացումն առաջիկա տարիներին և հնարավոր ազդեցությունը ներդրումային ու գործարար որոշումների վրա:
«Մտքերի գագաթնաժողովին» ներկա կլինեն և մասնակիցներին կողջունեն Սպիտակ տան աշխատակազմի ղեկավար Ռոն Քլեյնը (ԱՄՆ), Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի նախկին գլխավոր տնօրեն (2010-2020) Իվ Դակորդը (Yves Daccord), ՄԱԿ-ի Առևտրի և զարգացման համաժողովի (UNCTAD) ներդրումների և ձեռնարկատիրության բաժնի տնօրեն Ջեյմս Ժանը, միջազգային խոշոր ընկերությունների, գիտակրթական հաստատությունների ղեկավարներ և այլք:
Գագաթնաժողովի շրջանակում Հայաստանի նախագահ Արմեն Սարգսյանը հայաստանյան բիզնես միջավայրի վերաբերյալ հանդիպումներ կունենա համաշխարհային մի շարք խոշոր, այդ թվում՝ շվեյցարական ընկերությունների (Google, Nestlé, Cargill, և այլն) ղեկավարների հետ՝ քննարկելու ներդրումների ներգրավման հնարավորությունները։ Այս հանդիպումները բացառիկ հնարավորություն են Հայաստանի ներուժի ներկայացման, համագործակցության նոր ուղղությունների զարգացման, գործարար կապերի հաստատման տեսանկյունից:
Նման յուրահատուկ հնարավորություն է նաև արդեն հաջորդ ամիս՝ 2021թ. հոկտեմբերի 23-24-ը Հայաստանում՝ Դիլիջանում նախատեսված՝ Մտքերի հայկական երրորդ գագաթնաժողովը:

Армен Саркисян выехал во Францию для участия в ежегодном "Саммите мыслей" в Шамони
После более чем годичного перерыва, обусловленного пандемией, известные деятели политики, экономики, науки, культуры и бизнеса со всего мира встретятся во Франции, в Шамони. Управление по связям с общественностью Аппарата президента РА сообщает, что президент республики Армен Саргсян в качестве основного докладчика примет участие в трех различных дискуссиях саммита.
Верный своей философии, саммит в Шамони - это уникальная площадка для обмена идеями. Основными темами обсуждения станут ключевые вопросы макроэкономики, экономики, геополитики, общества, окружающей среды и технологии, их развитие в ближайшие годы и возможное влияние на инвестиционные и на бизнес-решения.
В "Саммите мыслей" в Шамони участие примут глава администрации Белого дома Рон Кляйн (США), бывший генеральный директор Международного комитета Красного Креста (2010-2020 гг.) Ив Даккорд (ЮНКТАД), директор по предпринимательству Джеймс Жан, руководители крупных международных компаний, научных и образовательных учреждений и другие.
В рамках саммита президент Армении Армен Саргсян для обсуждения инвестиционных возможностей проведет встречи с руководителями ряда крупных мировых компаний, в том числе швейцарских (Google, Nestlé, Cargill и др.). Эти встречи - уникальная возможность представить потенциал Армении, развить новые направления сотрудничества и установить деловые связи.
Такой же возможностью станет и третий Армянский саммит мыслей, который будет проведен 23-24 октября 2021 года в Дилижане.