Այսօր միահյուսվում են մեր երկրի և ժողովրդի պատմությունը, ներկան և ապագան. Արմեն Սարգսյան
Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Հայաստանի Անկախության օրվա առթիվ:
«Սիրելի' հայրենակիցներ,
Հայաստանի Հանրապետության հարգելի' քաղաքացիներ,
Այսօր լրանում է Հայաստանի Հանրապետության անկախության հռչակման 30-ամյակը:
Լրանում է բարդ ու ճգնաժամային իրավիճակում, երբ առկա են բազում խնդիրներ ու մարտահրավերներ:
Լրանում է աղետաբեր պատերազմի տարելիցի նախօրյակին, հազարավոր երիտասարդների կորստի ցավի, գերության կամ անհայտության մեջ գտնվող մեր հայրենակիցների անորոշ ճակատագրերի, մեր հոգու և մարմնի չսպիացող վերքերի, ընդհատված երազանքների պայմաններում:
Լրանում է մի ժամանակ, երբ աշխարհի հետ միասին պարտադրված ենք դիմագրավել կորոնավիրուսի համավարակին:
Լրանում է մի ժամանակաշրջանում,
երբ երկիրը մեր միասնական ուսի, մեր մտքի ու համատեղ ջանքի մեծագույն կարիքն ունի,
երբ մեր ինքնությունն առավել խորությամբ հասկանալու և այն պաշտպանելու անհրաժեշտություն կա,
երբ միասնականության ու միմյանց լսելու, հասկանալու,
փոխադարձ հարգանքի ու հանդուրժողականության,
միմյանց ցավը կիսելու և միմյանց սատար լինելու խիստ կարիք կա:
30 տարի առաջ նույնպես, ինչպես այսօր, մեր ժողովրդի համար բարդ ժամանակահատված էր, և կրկին նույն հարցադրումը՝ կկարողանա՞նք հաղթահարել և ինչպե՞ս:
Եվ հաղթահարեցինք. 1991թ.սեպտեմբերի 21-ին իրականություն դարձրեցինք մեր բազմամյա երազանքը՝ Հայաստանի Հանրապետությունը հռչակեցինք անկախ պետություն:
Ընդ որում, ոչ ոք մեզ անկախությունը չնվիրեց: Մենք ինքներս ձգտեցինք, պայքարեցինք և հասանք: Հասանք ոչ միայն կամքի ու նվիրվածության, այլև մեր հայրենակիցներից շատերի կյանքի գնով:
Վերստին խոնարհվում եմ բոլոր նրանց հիշատակի առաջ, ովքեր իրենց զոհաբերեցին Հայաստանի անկախության, ինքնիշխանության, Արցախի ազատության և անվտանգության համար:
Խորին հարգանքս եմ հայտնում բոլոր նրանց, ովքեր իրենց ներդրումն են ունեցել անկախության ձեռքբերման մեջ:
30 տարվա ընթացքում տարբեր օբյեկտիվ և սուբյեկտիվ պատճառներով չենք կարողացել լիարժեք իրացնել անկախության ընձեռած հնարավորությունը, չենք կարողացել զարգացնել հաղթանակն ու հաջողությունը:
Կարծես թե դրա համար ամեն ինչ առկա էր՝ երազանքից մինչև գաղափար, ոգևորությունից մինչև կամք, անցյալի փորձից մինչև ապագայի ձգտում:
Մինչդեռ այսօր պարզվում է, որ ըստ արժանվույն չենք գնահատել այն, ինչ ունեինք: Ավելին, թերագնահատել ենք ինչպես ձեռքբերումները, այնպես էլ կորուստները:
Մեր ոգին ծառայեցրել ենք ոչ այնքան իրական հաջողություն ստեղծելուն, որքան ցանկալի հաջողությամբ ուրախանալուն:
Շուրջ երեսուն տարի անց ստացած հարվածը, ցավոք, նոր պատերազմի տեսքով էր...
Այսօր միահյուսվում են մեր երկրի և ժողովրդի պատմությունը, ներկան և ապագան: Մենք պետք է դասեր քաղենք անցյալից: Միևնույն ժամանակ, չպետք է թույլ տանք, որ անցյալը կաշկանդի մեզ առաջ քայլել:
Մեր հայրենիքի կարեւորագույն խնդիրը մնում է և դեռ երկար ժամանակ լինելու է ազգային անվտանգությունը։ Մենք պարտավոր ենք ամեն ինչ անել մեր անվտանգության համակարգն ամրապնդելու համար: Առանց ուժեղ անվտանգության համակարգի չի կարող լինել ո՛չ զարգացում, ոչ էլ առաջընթաց:
Պետք է ավելի շատ ջանքեր ուղղենք մեր Հայրենիքի՝ Հայաստան ու Արցախի ապագային միտված զարգացմանը: Բայց նախ և առաջ պետք է իրականության մեջ, այլ ոչ թե զգացմունքային դաշտում գնահատենք ու գիտակցենք անկախ պետականության կենսական արժեքը:
Պետականությունը դառնում է իրողություն, երբ ապրում է մեր մեջ, մեր աշխատանքում, մեր կենսակերպում, մեր ընտանիքում, մեր մտածողության մեջ:
Մենք պետք է ունենանք ազգային և պետական հստակ օրակարգ, տեսլական և ծրագիր, որոնք պետք է նաև ուղղորդեն մեր գործողությունները մեր գործընկերների հետ շփումներում և ընդհանրապես միջազգային հարաբերություններում:
Մեզ անհրաժեշտ է ազգային ինքնության և պետականության խորին գիտակցում:
Անհրաժեշտ է միասնություն՝ Հայրենիքը դարձնելու անվտանգ, պաշտպանունակ, ուժեղ և բոլոր առումներով առողջ պետություն:
Անհրաժեշտ է համբերություն և այն բանի գիտակցում, որ դժվարությունները ժամանակավոր են, և մենք կարող ենք դրանք հաղթահարել:
Անհրաժեշտ է հեռատեսություն՝ անգամ ներկայիս իրավիճակում տեսնելու նոր հնարավորություններ:
Անհրաժեշտ է իրատեսություն, իրականության վերարժևորում. վերամեկնարկի կարիք ունի ոչ միայն պետությունը, այլև պետականության մեր զգացողությունը, այն կորցնելու հնարավոր վտանգի հետևանքների գիտակցումը:
Պետք է կարողանանք գլուխներս բարձր և մեջքներս ուղղած դուրս գալ ստեղծված իրավիճակից և շարժվել առաջ՝
համերաշխության ու հանդուրժողականության, ազգային համաձայնության մթնոլորտում,
միմյանց աչքերին արժանապատվորեն, ուղիղ և ազնվորեն նայելու համարձակությամբ,
ձևականությունից, ամբոխահաճությունից հրաժարվելու և իրական քայլեր անելու հաստատակամությամբ,
Հայրենիքը՝ Հայաստանը և Արցախը, անվտանգ և բարգավաճ դարձնելու նպատակաուղղվածությամբ:
Պատմությունը հիշում է թե՛ պարտություննները, թե՛ հաղթանակները: Պետք է կարողանանք որպես պետություն, որպես ժողովուրդ, որպես հասարակություն ապրել այնպես, որ պատմությանը պարտադրենք մեր մասին վկայել միայն ձեռքբերումների և հաղթանակների միջոցով:
Անկախության տոնը միավորում է բոլորիս՝ Հայաստանից մինչև Արցախ ու Սփյուռք: Թող միասնության այս զգացումը մեզ օգնի հասնելու համազգային, համահայկական ու համապետական նպատակներին:

Мы должны суметь, высоко подняв голову и выпрямив спину, выйти из создавшейся ситуации: президент Армении
Президент РА Армен Саркисян направил поздравительное послание по случаю Дня независимости Армении.
Уважаемые граждане Республики Армения!
Сегодня исполняется 30 лет провозглашения Независимости Республики Армения.
Исполняется в сложной и кризисной ситуации, когда имеются многочисленные проблемы и вызовы.
Исполняется в канун годовщины катастрофической войны, в условии боли от потери тысяч молодых людей, неопределённой судьбы наших находящихся в плену или без вести пропавших соотечественников, незаживающих ран нашей души и тела, прерванных чаяний и устремлений.
Исполняется в такое время, когда вместе со всем миром мы вынуждены противостоять пандемии коронавируса.
Исполняется в такой период,
когда страна испытывает величайшую нужду в нашем плече, в единстве наших мыслей и совместных усилиях;
когда есть необходимость в наиболее глубоком понимании нашей идентичности и её защите;
когда есть крайняя нужда в том, чтобы объединиться и слышать друг друга,
понимать друг друга, разделять боль друг друга,
проявлять взаимное уважение и терпимость.
30 лет назад также, как сегодня, для нашего народа был сложный период, и стоял тот же вопрос: сможем ли преодолеть и как?
И преодолели: 21 сентября 1991 года воплотили в реальность нашу многовековую мечту – провозгласили Республику Армения независимым государством.
Притом, никто нам независимость не дарил. Мы сами стремились, боролись и достигли. Достигли не только ценой воли и преданности, но и жизни многих наших соотечественников.
Вновь преклоняюсь перед памятью всех тех, кто пожертвовал собой ради независимости, суверенитета Армении, свободы и безопасности Арцаха.
Выражаю своё глубокое уважение всем тем, кто внес свой вклад в достижение независимости.
В течение 30 лет по разным объективным и субъективным причинам мы не смогли полноценно реализовать предоставленные независимостью возможности, не смогли развить победу и успех.
Казалось бы, всё для этого имелось: от мечты до идеи, от воодушевления до воли, от опыта прошлого до стремления к будущему.
Между тем, сегодня выясняется, что мы не ценили по достоинству того, что имели. Более того, недооценили как достижения, так и потери.
Мы поставили свой дух на службу не столько созданию истинного успеха, сколько тому, чтобы радоваться желаемому успеху.
Полученный почти тридцать лет спустя удар, к сожалению, был в виде новой войны…
Сегодня переплетаются воедино история нашей страны и народа, настоящее и будущее. Мы должны извлечь уроки из прошлого. В то же время не должны позволить, чтобы прошлое мешало нам идти вперед.
Важнейшей проблемой нашей Родины остаётся и еще долгое время будет национальная безопасность. Мы обязаны сделать все для укрепления нашей системы безопасности. Без сильной системы безопасности не может быть ни развития, ни прогресса.
Нужно еще больше усилий направлять на нацеленное в будущее развитие нашей Родины – Армении и Арцаха. Но прежде всего нужно в действительности, а не в эмоциональном поле оценить и осознать жизненную ценность независимой государственности.
Государственность становится действительностью, когда живёт в нас, в нашем труде, в нашем образе жизни, в нашей семье, в нашем мышлении.
Мы должны иметь чёткую национальную и государственную повестку, видение и программу, которые должны также направлять наши действия в общении с нашими партнёрами и вообще в международных отношениях.
Нам необходимо глубокое осознание национальной идентичности и государственности.
Необходимо единство, чтобы сделать Родину безопасным, обороноспособным, сильным и во всех аспектах здоровым государством.
Необходимо терпение и осознание того, что трудности временны, и мы можем их преодолеть.
Необходима дальновидность, чтобы даже в нынешней ситуации увидеть новые возможности.
Необходима реалистичность, переоценка действительности: в рестарте нуждается не только государство, но и наше ощущение государственности, осознание последствий возможной опасности её потери.
Мы должны суметь, высоко подняв голову и выпрямив спину, выйти из создавшейся ситуации и двигаться вперёд:
в атмосфере солидарности и терпимости, национального согласия;
способные достойно, прямо и честно смотреть друг другу в глаза;
с решимостью отказаться от притворства, популизма и делать реальные шаги;
с целеустремлённостью сделать Отечество – Армению и Арцах, безопасными и процветающими.
История помнит и поражения, и победы. Мы как государство, как народ, как общество должны суметь жить так, чтобы заставить историю свидетельствовать о нас только посредством достижений и побед.
Праздник Независимости объединяет всех нас: от Армении до Арцаха и Диаспоры. Пусть это чувство единства поможет нам достигнуть общенациональных, общеармянских и общегосударственных целей.