Կրեմլը ցավում է Ղրիմի վերաբերյալ Էրդողանի արած հայտարարությունների համար
Կրեմլը ցավում է, որ Ղրիմի վերաբերյալ Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հայտարարությունները հնչում են այն ժամանակ, երբ նախապատրաստվում է նրա այցը Ռուսաստան: Այս մասին չորեքշաբթի լրագրողներին է ասել ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը, հաղորդում է ՏԱՍՍ գործակալությունը:
Պատասխանելով հարցին, թե ո՞ւմ է համարում Ռուսաստանի Դաշնությունը որպես Էրդողանի խոսքերի հասցեատեր, Կրեմլի խոսնակն ասել է. «Իհարկե, հասցեատեր մենք մեզ ենք համարում: Այդպես ենք դա ընկալում»:
«Մենք, իհարկե, ափսոսում ենք, որ նման հայտարարություններ են հնչում հիմա, երբ պատրաստվում է պարոն նախագահի [Էրդողանի] աշխատանքային այցը Ռուսաստանի Դաշնություն: Այնուամենայնիվ, մենք կնախընտրենք կենտրոնանալ մեր երկկողմ հարաբերությունների հետագա զարգացման վրա և փոխգործակցության վրա՝ լուծելու տարածաշրջանային շատ թեժ մարտահրավերները, որոնք կանգնած են մեր երկրների միջև »,- ասել է Պեսկովը:
Էրդողանը, ելույթ ունենալով երեքշաբթի օրը ՄԱԿ -ի Գլխավոր ասամբլեայի 76 -րդ նստաշրջանին, ասել է, որ Թուրքիան «կարևոր է համարում Ուկրաինայի տարածքային ամբողջականության և ինքնիշխանության պահպանումը, ներառյալ Ղրիմի տարածքը, որի «բռնակցումը» Անկարան չի ճանաչում:

Kremlin Regrets Erdogan's Remarks on Crimea Amid Preparations for His Visit to Russia
Moscow regrets that Turkish President Recep Tayyip Erdogan's statements on Crimea came amid preparations for his visit to Russia, Kremlin Spokesman Dmitry Peskov told reporters on Wednesday, TASS reports.
When asked who was the target of Erdogan's words, he said: "We definitely believe that we were the target. This is how we take it."
When addressing the 76th UN General Assembly on Tuesday, Erdogan stated that Turkey believed it was "important to maintain the territorial integrity and sovereignty of Ukraine, including Crimea," adding that Ankara did not recognize Crimea's "annexation."
The Turkish presidential office said earlier that Erdogan was expected to visit Russia for talks with President Vladimir Putin on September 29. The two leaders last met in March 2020 in Moscow. Later, they spoke on the phone and via video conference due to the coronavirus pandemic.