Կրեմլը ցավում է Ղրիմի վերաբերյալ Էրդողանի արած հայտարարությունների համար
Կրեմլը ցավում է, որ Ղրիմի վերաբերյալ Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հայտարարությունները հնչում են այն ժամանակ, երբ նախապատրաստվում է նրա այցը Ռուսաստան: Այս մասին չորեքշաբթի լրագրողներին է ասել ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը, հաղորդում է ՏԱՍՍ գործակալությունը:
Պատասխանելով հարցին, թե ո՞ւմ է համարում Ռուսաստանի Դաշնությունը որպես Էրդողանի խոսքերի հասցեատեր, Կրեմլի խոսնակն ասել է. «Իհարկե, հասցեատեր մենք մեզ ենք համարում: Այդպես ենք դա ընկալում»:
«Մենք, իհարկե, ափսոսում ենք, որ նման հայտարարություններ են հնչում հիմա, երբ պատրաստվում է պարոն նախագահի [Էրդողանի] աշխատանքային այցը Ռուսաստանի Դաշնություն: Այնուամենայնիվ, մենք կնախընտրենք կենտրոնանալ մեր երկկողմ հարաբերությունների հետագա զարգացման վրա և փոխգործակցության վրա՝ լուծելու տարածաշրջանային շատ թեժ մարտահրավերները, որոնք կանգնած են մեր երկրների միջև »,- ասել է Պեսկովը:
Էրդողանը, ելույթ ունենալով երեքշաբթի օրը ՄԱԿ -ի Գլխավոր ասամբլեայի 76 -րդ նստաշրջանին, ասել է, որ Թուրքիան «կարևոր է համարում Ուկրաինայի տարածքային ամբողջականության և ինքնիշխանության պահպանումը, ներառյալ Ղրիմի տարածքը, որի «բռնակցումը» Անկարան չի ճանաչում:

В Кремле сожалеют, что слова Эрдогана по Крыму звучат во время подготовки его визита в РФ
Кремль сожалеет, что заявления президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана относительно Крыма звучат в тот момент, когда идет подготовка визита турецкого лидера в Россию. Об этом сказал в среду журналистам пресс-секретарь президента РФ Дмитрий Песков, передает ТАСС
Отвечая на вопрос о том, кого РФ считает адресатом слов Эрдогана, представитель Кремля указал: "Безусловно, адресатом мы считаем себя. Так это и воспринимаем".
"Мы, конечно, сожалеем, что такие заявления звучат сейчас, когда готовится рабочий визит господина президента [Турции Эрдогана] в Российскую Федерацию. Все-таки мы предпочли бы сосредоточиться на тематике дальнейшего развития наших двусторонних отношений и взаимодействия в решении очень горячих региональных вызовов, которые стоят между нашими странами", - отметил Песков.
Эрдоган, выступая во вторник на общеполитических дебатах 76-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН, заявил, что Турция считает "важным сохранять территориальную целостность и суверенитет Украины, включая территорию Крыма, аннексию которого" Анкара не признает.