Սրբուհի Էլիաս` հայուհի, որը դարձավ Նոր Զելանդիայի առաջին կին Գերագույն դատավորը
«Եթե ընտանիքումս հայկական ինքությունը չլիներ, ես չէի հասնի նման բարձունքների»,- ասել է Սրբուհի Էլիասը` Նոր Զելանդիայի առաջին կին Գերագույն դատավորը:
Սրբուհի Էլիասը, ով Նոր Զելանդիայում առավել հայտնի է որպես Սիան Էլիաս, ծնվել է 1949 թվականին Լոնդոնում: Նրա հայրը՝ Մինաս Էլիասը, Հայոց ցեղասպանությունը վերապրած հայերի ժառանգ էր, իսկ մայրը Հյուսիսային Ուելսից էր: Սրբուհու ծնողները Նոր Զելանդիա են տեղափոխվել, երբ աղջիկն ընդամենը մեկ տարեկան էր:
1970 թվականին, ավարտելով Օքլենդի համալսարանի իրավաբանական ֆակուլտետը, Սրբուհին ուսումը շարունակում է Սթենֆորդի համալսարանում: Մի քանի տարի անց նա սկսում է աշխատել Օքլենդի իրավաբանական ընկերություններից մեկում, որտեղ էլ աչքի է ընկնում իր բացառիկ ունակություններով:
1984թ.-ին Սրբուհին ստանում է Օքլենդի շրջանի՝ իրավական հարցերով հանձնակատարի պաշտոն: Նա սկսում է զբաղվել հասարակական գործունեությամբ և աստիճանաբար ձեռք է բերում բյուրոկրատական կամայականությունների դեմ մոլի պայքարողի համբավ: 1988 թվականին Էլիասը դառնում է թագավորական փաստաբան նշանակված երկու կանանցից մեկը, հայտնում է Barev Today-ը:
1990 թվականին իր մատուցած ծառայությունների համար Սրբուհին արժանանում է պետական մեդալի, իսկ 1995 թվականին նշանակվում Գերագույն և Վերաքննիչ դատարանի անդամ:
«Սիան Էլիասն առաջին կինն է, որ դարձել է Նոր Զելանդիայի Թագավորական դատարանի անդամ: Նա երկաթից ու արյունից է, որը հնարավոր չէ կոտրել ոչ մտքով, ոչ էլ խոսքով», - այս խոսքերով է նրան նկարագրել բրիտանացի լրագրող Լյուկ Հարդինգը:
1999թ.-ին Էլիասը դառնում է առաջին կինն, ում հաջողվում է զբաղեցնել Նոր Զելանդիայի Բարձրագույն դատարանի ղեկավարի պաշտոնը (մինչ այդ պաշտոնը զբաղեցնում էին միայն տղամարդիկ): Այդ պահից սկսած մինչ վերջերս Էլիասը Նոր Զելանդիայի գլխավոր դատավորն էր:  Ավելին, Մեծ Բրիտանիայի թագուհի Եղիզաբեթ II-ի հրամանով` Սրբուհին երեք անգամ պաշտոնապես զբաղեցրել է Նոր Զելանդիայի գեներալ-նահանգապետի պաշտոնը, երբ այն թափուր է մնացել:
Սրբուհու դերը Նոր Զելանդիայի հասարակական կյանքում անգնահատելի է: Նրա ամենահայտնի գործերից մեկը Նոր Զելանդիայի բնիկների`պոլինեզիական մաորի ժողովրդի իրավունքների պաշտպանությունն է: Սրբուհու ներդրած ջանքերի շնորհիվ ներկայումս մաորիները կարողանում են հավասար պայմաններում ապրել իրենց սեփական երկրում, հաղորդում է Armenia Discovery-ին
Սրբուհի Էլիասն ամուսնացած է «Ֆլեթչեր Չելենջ» ընկերության նախկին գլխավոր տնօրեն և Օքլենդի համալսարանի նախկին ռեկտոր՝ Հյու Ֆլեթչերի հետ։ Նրանք երկու որդի ունեն: Չնայած նրան, որ Սրբուհին ներկայումս չի մասնակցում Նոր Զելանդիայի հայկական կազմակերպությունների աշխատանքներին, այնուամենայնիվ, նա միշտ կարևորում է իր հայկական ինքնությունը:
Իր կատարած գործերի շնորհիվ նա այսօր նորզելանդացիների շրջանում բարիդրացիական վերաբերմունք է ձևավորել ինչպես հայերի, այնպես էլ Հայաստանի նկատմամբ:

Србуи Элиас - армянка, ставшая первой женщиной - Верховным судьей в Новой Зеландии
"Если бы не армянская идентичность моей семьи, я бы не добилась таких высот", - это слова Србуи Элиас, первой женщины - верховного судьи в Новой Зеландии.
Србуи Элиас, более известная в Новой Зеландии как Сиан Элиас, родилась в Лондоне в 1949 году. Ее отец Минас Элиас - сын армянских беженцев из Османской Турции, а мать - валлийка из Северного Уэльса. Родители Србуи перебрались в Окленд (Новая Зеландия), когда девочке было всего год. Отец Србуи – Минас Элиас, всю свою жизнь посвятил медицине: он работал врачом общей практики и одновременно принимал активное участие в работе армянских организаций Новой Зеландии.
В 1970 году, окончив юридический факультет Оклендского университета, Србуи продолжила обучение в Стэнфорде. Через несколько лет она стала работать в юридической фирме в Окленде, где отличилась исключительными способностями.
В 1984 году, получив должность комиссара по правовым вопросам региона Окленд, Србуи Элиас стала заниматься общественной деятельностью и постепенно приобрела репутацию борца с бюрократическим произволом. В 1988 году Элиас становится одной из двух женщин, назначенных в качестве королевских адвокатов, пишет Barev Today.
В 1990 году Элиас получила государственную награду – медаль за заслуги, а в 1995 году стала членом Верховного и Апелляционных судов.
"Сиан Элиас - первая женщина, ставшая членом Королевского суда Новой Зеландии. Она скована из железа и крови, которую не сломить ни мыслью и ни словом", - так описывал ее британский журналист Люк Хардинг.
В 1999 году Сиан Элиас стала первой женщиной, которая заняла пост председателя Верховного суда Новой Зеландии (до этого эту должность занимали только мужчины). С тех пор до недавнего времени она была Верховным судьей в Новой Зеландии. Более того, по указу британской королевы Елизаветы II Србуи Элиас три раза была официально назначена на пост губернатора Новой Зеландии, когда должность была вакантной.
Роль Элиас в общественной жизни Новой Зеландии неоценима. Одним из ее самых громких процессов стала защита прав коренного населения Новой Зеландии, племени полинезийского маори. Благодаря усилиям Србуи Элиас, в настоящее время маори могут свободно и в равных условиях жить в своей стране, пишет Armenia Discovery.
Србуи Элиас состоит в браке с бывшим генеральным директором компании Флетчер Челендж, бывшим ректором Оклендского университета Хью Флетчером. Он - представитель новозеландской аристократии и самый богатый человек страны. В семье двое взрослых сыновей. И, хотя Србуи Элиас в настоящее время не принимает участия в работе армянских организаций Новой Зеландии, она всегда подчеркивает свою армянскую идентичность.
Благодаря деятельности Србуи Элиас сегодня в Новой Зеландии к армянам и Армении относятся подчеркнуто хорошо.