ԱԳՆ–ն ներկայացրել է Արարատ Միրզոյանի ու ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահների հանդիպման մանրամասները
Սեպտեմբերի 23-ին Նյու Յորքում ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի 76-րդ նստաշրջանի աշխատանքներին մասնակցող ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ Ստեֆան Վիսկոնտիի (Ֆրանսիա), Էնդրյու Շոֆերի (ԱՄՆ) և Իգոր Խովաևի (Ռուսաստան) հետ։ Հանդիպմանը մասնակցել է նաև ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրչիկը։ Այս մասին հայտնում են ՀՀ ԱԳՆ-ից։
Զրուցակիցները քննարկել են Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորմանն առնչվող հարցերի լայն շրջանակ՝ ընդգծելով ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության հովանու ներքո խաղաղ գործընթացի վերսկսման կարևորությունը, ինչը կնպաստի տարածաշրջանում կայունության և անվտանգության հաստատմանը:
ԱԳ նախարար Միրզոյանը Հայաստանի աջակցությունն է հայտնել 44-օրյա պատերազմից հետո ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության համատեղ հայտարարություններին, որտեղ ընդգծված է հայտնի սկզբունքների և տարրերի  հիման վրա Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության տևական և կայուն կարգավորման անհրաժեշտությունը։
Հանդիպման ընթացքում կողմերը առաջնահերթ են համարել տարածաշրջանում առկա իրավիճակի դեէսկալացիային ուղղված հստակ քայլերի իրականացումը։
ՀՀ ԱԳ նախարարն ու ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները մտքեր են փոխանակել հրատապ հումանիտար խնդիրների հասցեագրման շուրջ: Այս համատեքստում Արարատ Միրզոյանը շեշտել է Ադրբեջանում պահվող հայ ռազմագերիների և քաղաքացիական պատանդների շուտափույթ և անվերապահ հայրենադարձման անհրաժեշտությունը։
Սեպտեմբերի 24-ին ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների միջնորդությամբ և մասնակցությամբ տեղի է ունեցել Հայաստանի և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների հանդիպումը։
Հնգակողմ հանդիպման ընթացքում ՀՀ ԱԳ նախարարն արտահայտել է հայկական կողմի պատրաստակամությունը` վերսկսելու ղարաբաղյան խաղաղ կարգավորման գործընթացը՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության ձևաչափում։ Արարատ Միրզոյանը վերահաստատել է համանախագահների հետ հանդիպմանը հայտնած դիրքորոշումը դեէսկալացիայի և հումանիտար խնդիրների կարգավորման անհրաժեշտության վերաբերյալ։
Համանախագահները վերահաստատել են իրենց հանձնառությունը՝ շարունակելու իրենց մանդատի համաձայն աշխատել կողմերի հետ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությանն առնչվող և հակամարտության արդյունքում առաջացած առկա խնդիրներին համապարփակ լուծումներ գտնելու համար։

МИД Армении представил подробности встречи Арарата Мирзояна с сопредседателями Минской группы ОБСЕ
23 сентября принимающий участие в работе 76-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН в Нью-Йорке министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян встретился с сопредседателями Минской группы ОБСЕ Стефаном Висконти (Франция), Эндрю Шофером (США) и Игорем Ховаевым (Россия). Личный представитель действующего председателя ОБСЕ Анджей Каспршик также участвовал во встрече. Об этом сообщает пресс-служба МИД РА.
Собеседники обсудили широкий круг вопросов, связанных с урегулированием нагорно-карабахского конфликта, подчеркнув важность возобновления мирного процесса под эгидой сопредседательства Минской группы ОБСЕ, что будет способствовать установлению стабильности и безопасности в регионе.
Министр Мирзоян выразил поддержку Армении относительно совместных заявлений сопредседателей Минской группы ОБСЕ после 44-дневной войны, в которых подчеркивается необходимость прочного и долгосрочного урегулирования нагорно-карабахского конфликта на основе хорошо известных принципов и элементов.
В ходе встречи стороны посчитали приоритетным осуществление конкретных шагов, направленных на деэскалацию ситуации в регионе.
Глава МИД Армении и сопредседатели Минской группы ОБСЕ обменялись мнениями относительно решения актуальных гуманитарных проблем. В этом контексте Арарат Мирзоян подчеркнул необходимость скорейшего и безоговорочного возвращения удерживаемых в Азербайджане армянских военнопленных и гражданских заложников.
24 сентября при посредничестве и участии сопредседателей Минской группы ОБСЕ состоялась встреча глав МИД Армении и Азербайджана.
В ходе пятисторонней встречи глава МИД Армении выразил готовность армянской стороны возобновить процесс мирного урегулирования карабахского конфликта в формате сопредседательства Минской группы ОБСЕ. Арарат Мирзоян подтвердил выраженную в ходе встречи с сопредседателями позицию о необходимости деэскалации и урегулирования гуманитарных проблем.
Сопредседатели подтвердили свою приверженность продолжать, согласно своему мандату, работать со сторонами для поиска всеобъемлющих решений существующих проблем, связанных с нагорно-карабахским конфликтом и возникших в результате конфликта.