Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը Վատիկանում հանդիպում է ունեցել Ֆրանցիսկոս Պապի հետ
Հոկտեմբերի 6-ին Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Երկրորդ Ծայրագույն Պատրիարք և Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը Վատիկանում հանդիպում ունեցավ Հռոմի Սրբազան Քահանայապետ Ֆրանցիսկոս Պապի հետ։ Այս մասին հայտնում են Մայր Աթոռի տեղեկատվական ծառայությունից:
Զրույցի ընթացքում Վեհափառ Հայրապետն անդրադարձավ 44-օրյա պատերազմի աղետալի հետևանքներին, Հայաստանի և Արցախի առջև ծառացած ներկայիս մարտահրավերներին, հատկապես շեշտադրելով ռազմագերիների և հետպատերազմյան շրջանում գերության մեջ հայտնվածների վերադարձի խնդիրը։
Նորին Սրբությունը նաև շնորհակալություն հայտնեց Սրբազան Քահանայապետին պատերազմի ընթացքում հայ ժողովրդին և Հայաստանին ցուցաբերած աջակցության համար։
Հանդիպման ավարտին Հռոմի Քահանայապետն իր օրհնությունը բաշխեց Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի պատվիրակության անդամներին։
Այնուհետև Ամենայն Հայոց Հայրապետի գլխավորած պատվիրակությունը հանդիպում ունեցավ նաև Վատիկանի պետքարտուղար կարդինալ Պետրո Պարոլինի հետ։ Զրույցի ընթացքում անդրադարձ կատարվեց արցախյան 44-օրյա պատերազմից հետո տարածաշրջանում ստեղծված իրավիճակին: Մասնավորապես արծարծվեցին Արցախի ժողովրդի անվտանգությանը, Հայաստանի ինքնիշխան տարածքների նկատմամբ ոտնձգություններին, ինչպես նաև Ադրբեջանի վերահսկողության տակ անցած տարածքներում հայկական հոգևոր-մշակութային ժառանգության պահպանմանը վերաբերող հարցեր։ Առկա մարտահրավերների և խնդիրների հաղթահարման գործում Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը մեծապես կարևորեց միջազգային հանրության դերակատարությունը։

Catholicos of All Armenians Meets with Pope Francis, Emphasizes POWs Issue
Catholicos of All Armenians Karekin II met with Pope Francis in the Vatican, ARMENPRESS was infomred from the press service of the Mother See of Holy Etchmiadzin.
During the conversation Karekin II referred to the catastrophic consequences of the 44-day war, the current challenges facing Armenia and Artsakh, especially emphasizing the issue of the return of prisoners of war and those taken captive in the post-war period.
The Catholicos of All Armenians also thanked Pope Francis for the support provided to Armenia and Armenian people during the war.
Afterwards, the delegation led by His Holiness Karekin II met with Secretary of State of the Vatican Cardinal Pietro Parolin.
During the conversation, reference was made to the situation in the region after the 44-day Artsakh war. In particular, issues related to the security of the people of Artsakh, the encroachments on the sovereign territory of Armenia, as well as the preservation of the Armenian spiritual and cultural heritage in the territories under the control of Azerbaijan were discussed. The Catholicos of All Armenians greatly highlighted the role of the international community in overcoming the existing challenges and problems.