Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը Վատիկանում հանդիպում է ունեցել Ֆրանցիսկոս Պապի հետ
Հոկտեմբերի 6-ին Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Երկրորդ Ծայրագույն Պատրիարք և Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը Վատիկանում հանդիպում ունեցավ Հռոմի Սրբազան Քահանայապետ Ֆրանցիսկոս Պապի հետ։ Այս մասին հայտնում են Մայր Աթոռի տեղեկատվական ծառայությունից:
Զրույցի ընթացքում Վեհափառ Հայրապետն անդրադարձավ 44-օրյա պատերազմի աղետալի հետևանքներին, Հայաստանի և Արցախի առջև ծառացած ներկայիս մարտահրավերներին, հատկապես շեշտադրելով ռազմագերիների և հետպատերազմյան շրջանում գերության մեջ հայտնվածների վերադարձի խնդիրը։
Նորին Սրբությունը նաև շնորհակալություն հայտնեց Սրբազան Քահանայապետին պատերազմի ընթացքում հայ ժողովրդին և Հայաստանին ցուցաբերած աջակցության համար։
Հանդիպման ավարտին Հռոմի Քահանայապետն իր օրհնությունը բաշխեց Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի պատվիրակության անդամներին։
Այնուհետև Ամենայն Հայոց Հայրապետի գլխավորած պատվիրակությունը հանդիպում ունեցավ նաև Վատիկանի պետքարտուղար կարդինալ Պետրո Պարոլինի հետ։ Զրույցի ընթացքում անդրադարձ կատարվեց արցախյան 44-օրյա պատերազմից հետո տարածաշրջանում ստեղծված իրավիճակին: Մասնավորապես արծարծվեցին Արցախի ժողովրդի անվտանգությանը, Հայաստանի ինքնիշխան տարածքների նկատմամբ ոտնձգություններին, ինչպես նաև Ադրբեջանի վերահսկողության տակ անցած տարածքներում հայկական հոգևոր-մշակութային ժառանգության պահպանմանը վերաբերող հարցեր։ Առկա մարտահրավերների և խնդիրների հաղթահարման գործում Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը մեծապես կարևորեց միջազգային հանրության դերակատարությունը։

На встрече с Папой Франциском Его Святейшество Гарегин II подчеркнул важность возвращения армянских пленных
Верховный Патриарх и Католикос Всех Армян Его Святейшество Гарегин II 6 октября в Ватикане встретился с Его Святейшеством Папой Франциском. Как передает "Арменпресс", об этом сообщает официальная страница Первопрестольного Св. Эчмиадзина в Facebook.
В ходе беседы Его Святейшество коснулся катастрофических последствий 44-дневной войны, стоящих перед Арменией и Арцахом текущих вызовов, особо подчеркнув вопрос о возвращении военнопленных и тех, кто оказался в плену в послевоенный период.
Католико также поблагодарил Папу Франциска за поддержку армянского народа и Армении во время войны.
Затем делегация во главе с Католикосом Всех Армян встретилась с госсекретарем Ватикана кардиналом Петро Паролином. В ходе беседы была затронута ситуация в регионе после 44-дневной Арцахской войны.
В частности, были обсуждены вопросы, связанные с безопасностью народа Арцаха, посягательствами на суверенные территории Армении, а также сохранением армянского духовного и культурного наследия на территориях, оказавшихся под контролем Азербайджана. Католикос Всех Армян подчеркнул важную роль международного сообщества в преодолении существующих вызовов и проблем.