Փարիզի սրտում գտնվող հատվածներից մեկն անվանակոչվել է Հայաստանի անունով
Երեկ երեկոյան Փարիզի քաղաքային խորհուրդն ընդունեց կարևոր որոշում՝ հերթական անգամ արձանագրելով Փարիզի և Հայաստանի միջև անխախտ բարեկամությունը և հայ-ֆրանսիական առանձնաշնորհյալ հարաբերությունների ամրությունը։ Այս մասին հայտնում են Ֆրանսիայում ՀՀ դեսպանությունը, հայտնում է Panorama.am:
Քաղաքային խորհուրդի միաձայն որոշմամբ Փարիզի սրտում գտնվող հատվածներից մեկը՝ Ալմայի և Էնվալիդների կամուրջների միջև ընկած և Սենա գետին հարող ընդարձակ տարածքը, անվանակոչվել է Հայաստանի անունով՝ ստանալով Հայաստանի էսպլանադ հնչեղ անվանումը («Esplanade d'Arménie»)։
Հայաստանի էսպլանադը կընդգրկվի Փարիզի հասցեների պաշտոնական ռեգիստրում և իր ընդարձակ տարածքի մեջ կներառի նաև դեռևս 2004 թվականին բացված Կոմիտաս Վարդապետի արձանը և 2009 թվականին բացված Երևանի այգին։
«Շնորհակալություն ենք հայտնում Փարիզի քաղաքային խորհուրդին՝ քաղաքապետ Անն Հիդալգոյի գլխավորությամբ, այս կարևոր նախաձեռնության ու ընդունված որոշման համար, ինչպես նաև փոխքաղաքապետ Առնո Նգաչային՝ որոշման նախագիծը հեղինակելու համար։
Փարիզի խորհուրդի այս խորհրդանշական նիստին հրավիրված էր ներկա գտնվելու նաև Ֆրանսիայում Հայաստանի Հանրապետության դեսպանը»,- նշում են դեսպանությունից։

Esplanade d'Arménie: один из участков в сердце Парижа назван в честь Армении
Накануне вечером городской совет Парижа принял важное решение, в очередной раз подтвердив незыблемую дружбу между Францией и Арменией и прочность армяно-французских особых отношений. Как передает Panorama.am, об этом сообщает посольство РА во Франции.
Единогласным решением городского совета, местность, находящаяся в сердце Парижа – обширная территория между мостами Альмы и участка Энвалид и примыкающая к реке Сена, названа в честь Армении, получив звучное наименование "Эспланада Армении" ("Esplanade d'Arménie").
"Эспланада Армении" будет включена в официальный адресный регистр Парижа. На территории эспланады будет находиться также открытый еще в 2004 памятник Комитасу и открытый в 2009 году Ереванский парк.
"Мы благодарим городской совет Парижа во главе с мэром Анн Идальго за эту важную инициативу и принятое решение, а также вице-мэра Арно Нгачу, который является автором проекта.
На это торжественное заседание городского совета французской столицы был приглашен также посол Республики Армения во Франции",- отмечают в посольстве.