Պետք է անհապաղ սկսվի Ադրբեջանի հետ ՀՀ սահմանների շուրջ անվտանգության ապառազմականացված գոտի ստեղծելու գործընթացը. ՀՀ ՄԻՊ
Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյան Ֆեյսբուքի էջում գրել է.
«ՀՀ Արարատի մարզի Երասխ գյուղը պարբերաբար ենթարկվում է ադրբեջանական զինված ուժերի գնդակոծության՝ թե՛ ցերեկ, թե՛ գիշեր ժամանակ:
Այսօր՝ 2021թ. հոկտեմբերի 15-ին ժամը 12:00-ից սկսած գյուղը կրկին ենթարկվել է թիրախային գնդակոծության:
Ադրբեջանական զինծառայողների սանձարձակությունն այն աստիճանի է հասել, որ դիտավորյալ կրակոցներով ժամը 13:15-ի սահմաններում հրդեհել է Երասխ համայնքի բնակչի խոտի 8 հազար հակ: Ոչնչացվել է ձմռան ողջ պաշարը, որ քաղաքացին իր կենդանիներին կերակրելու համար չարչարանքով հավաքել էր ողջ տարի:
Ավելին, կրակը տարածվել է և հրդեհվել է քաղաքացու անասնագոմի տանիքը: Միայն հրշեջների ժամանակին միջամտելու արդյունքում է կրակը հաջողվել մարել, որ քաղաքացու տանիքի մյուս մասը չայրվի:
Այս տվյալները ստուգվել և հաստատվել են ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանին ուղղված ահազանգերով, ահավաքած օբյեկտիվ ապացույցներով ու մի քանի աղբյուրով ստուգված տվյալներով: Երասխ գյուղի և ՀՀ բնակչությանը պաշտպանող ՀՀ զինված ուժերի դիրքերի վրա արբեջանական այսօրվա կրակոցների փաստը հաստատել է նաև ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը:
Հաշվի առնելով, որ ադրբեջանական դիրքերը գտնվում են գյուղի անմիջական հարևանությամբ՝ ակնհայտ է, որ ադրբեջանական զինծառայողների համար ակնհայտ է, որ իրենք վնաս են տալիս գյուղացիներին, ոչնչացնում են նրանց գույքը, խախտում են նրանց կյանքի ու սեփականության իրավունքը, խաթարում են խաղաղ կյանքն ու անվտանգությունը:
Պետք է անհապաղ սկսվի Ադրբեջանի հետ ՀՀ սահմանների շուրջ անվտանգության ապառազմականացված գոտի ստեղծելու և ադրբեջանական զինված ծառայողներին ՀՀ գյուղերի հարևանությունից, համայնքների միջև ճանապարհներից անհապաղ հեռացնելու գործընթաց:
ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի այս առաջարկն արդեն տեղ է գտել միջազգային կոնկրետ փաստաթղթում՝ Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի (ԵԽԽՎ) 2021թ. սեպտեմբերի 27-ի թիվ 2391 (2021) բանաձևում: Այս մասին Մարդու իրավունքների պաշտպանը համապատասխան հաղորդումներ կուղարկի նաև միջազգային կառույցներին ու ՀՀ պետական մարմիններին, քաղաքացիական հասարակության կազմակերպություններին:
Ակնհայտ է, որ այս հանցավոր ոտնձգությունների, մարդկանց իրավունքների կոպիտ խախտումների հիմքը, դրանց սնուցման աղբյուրը մեկն է. ադրբեջանական իշխանությունների հայատյաց ու թշնամանքի, էթնիկ զտումների ու ցեղասպան քաղաքականությունը: Այս քաղաքականությունն ունի ինստիտուցիոնալ հիմքեր ու քանի դեռ հանցանք կատարողները չեն պատժվել խախտումները չեն վերանալու, մարդկանց անվտանգությունը չի ապահովվելու»:

Село Ерасх Араратского района Армения регулярно подвергается обстрелу азербайджанских вооруженных сил: Татоян
"Село Ерасх Араратского района Республики Армения регулярно подвергается обстрелу азербайджанских вооруженных сил как днем, так и ночью.
Сегодня, 15 октября 2021 года село снова подверглось обстрелу.
Необузданность азербайджанских военнослужащих достигла такого уровня, что около 13:15 в результате умышленного обстрела было подожжено 8000 тюков травы жителя общины Ерасх. Весь зимний запас, который был собран гражданином за целый год, чтобы накормить своих животных, был уничтожен.
Более того, огонь распространился, загорелась крыша сарая, принадлежащего гражданину. Только в результате своевременного вмешательства пожарных огонь был потушен, и остальная часть крыши не сгорела.
Эти данные были проверены и подтверждены сообщениями, адресованными Защитнику прав человека Армении, собранными объективными доказательствами и данными, проверенными несколькими источниками. Факт сегодняшних обстрелов со стороны азербайджанских войск по направлению села Ерасх и позиций Вооруженных сил Армении, защищающих население Республики Армения, подтвержден также Министерством обороны Армении.
Учитывая, что азербайджанские позиции находятся в непосредственной близости от села, азербайджанским военнослужащим очевидно, что они причиняют вред сельчанам, уничтожают их имущество, нарушают их право на жизнь и собственность, нарушают мирную жизнь и безопасность.
Немедленно должен начаться процесс создания демилитаризованной зоны безопасности вокруг границы Республики Армения с Азербайджаном, также процесс удаления азербайджанских военнослужащих из окрестностей сел Армении и межобщинных дорог.
Это предложение Защитника прав человека Армении уже включено в специальный международный документ - резолюцию Парламентской ассамблеи Совета Европы (ПАСЕ) № 2391 (2021) от 27 сентября 2021 года. По этому вопросу Защитник прав человека также направит соответствующие сообщения в международные организации, государственные органы Республики Армения и организации гражданского общества.
Основа и единственный источник этих преступных посягательств, грубых нарушений прав человека очевидны: политика геноцида, этнических чисток, армянофобства и враждебности властей Азербайджана. Эта политика имеет институциональную основу, и пока виновные не будут наказаны, нарушения не исчезнут и не будет обеспечена безопасность людей".