Հայաստանը նվեր կստանա «Մոդեռնա»-ի 620 հազար 400 դեղաչափ պատվաստանյութ
Հայաստանը նվեր կստանա «Մոդեռնա» ընկերության 620 հազար 400 դեղաչափ «Սպայկվաքս» պատվաստանյութ: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում է ՀՀ առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը:
«Երեկ ստորագրել ենք Հայաստանի Հանրապետության, Նորվեգիայի Թագավորության և «Մոդեռնա» ընկերության միջև եռակողմ պայմանագիր: Շնորհակալություն Նորվեգիայի Թագավորությանը և «Մոդեռնա» ընկերությանը՝ համավարակը հաղթահարելուն ուղղված ջանքերի համար»,-նշել է նախարարը:
Նոր խմբաքանակը փոխադրելու հարցում կաջակցի Եվրոպական հանձնաժողովի մարդասիրական օգնության և քաղաքացիական պաշտպանության հարցերով գլխավոր վարչությունը:
Հոկտեմբերի սկզբին Հայաստանը ստացել էր «Մոդեռնա»-ի 50 հազար դեղաչափ պատվաստանյութ: Այն Հայաստանին էր փոխանցել Լիտվան:

Over 600,000 Doses of Moderna Vaccine To Be Donated to Armenia
620,400 doses of Spikevax vaccine manufactured by Moderna will be donated to Armenia, Minister of Healthcare Anahit Avanesyan saidArmenpress reports.
"Yesterday we signed a trilateral contract between Armenia, Norway and Moderna. I would like to thank the Kingdom of Norway and Moderna for the efforts to overcome the pandemic", she said.
The Directorate-General for European Civil Protection and Humanitarian Aid Operations will assist in transferring the new batch of the vaccine to Armenia.
Armenia is already using Moderna vaccine since early October when it received the 50,000 doses as a donation from Lithuania.