Հայաստանը նվեր կստանա «Մոդեռնա»-ի 620 հազար 400 դեղաչափ պատվաստանյութ
Հայաստանը նվեր կստանա «Մոդեռնա» ընկերության 620 հազար 400 դեղաչափ «Սպայկվաքս» պատվաստանյութ: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում է ՀՀ առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը:
«Երեկ ստորագրել ենք Հայաստանի Հանրապետության, Նորվեգիայի Թագավորության և «Մոդեռնա» ընկերության միջև եռակողմ պայմանագիր: Շնորհակալություն Նորվեգիայի Թագավորությանը և «Մոդեռնա» ընկերությանը՝ համավարակը հաղթահարելուն ուղղված ջանքերի համար»,-նշել է նախարարը:
Նոր խմբաքանակը փոխադրելու հարցում կաջակցի Եվրոպական հանձնաժողովի մարդասիրական օգնության և քաղաքացիական պաշտպանության հարցերով գլխավոր վարչությունը:
Հոկտեմբերի սկզբին Հայաստանը ստացել էր «Մոդեռնա»-ի 50 հազար դեղաչափ պատվաստանյութ: Այն Հայաստանին էր փոխանցել Լիտվան:

Армения получит в дар 620 400 доз вакцины компании "Модерна"
Армения получит в дар 620 400 доз вакцины "Спайквакс" производства компании "Модерна". Как передает "Арменпресс", об этом сообщила министр здравоохранения Армении Анаит Аванесян.
"Вчера мы подписали трехстороннее соглашение между Республикой Армения, Королевством Норвегия и компанией "Модерна". Мы выражает благодарность Королевству Норвегия и компании "Модерна" за их усилия, направленные на преодоление эпидемии", - сказала она.
В вопросе доставки новой партии вакцины будет содействовать Главное управление Европейской комиссии по вопросам гуманитарной помощи и гражданской обороны.
В начале октября в Армению уже поступило 50 000 доз вакцины "Модерна". Их Армении предоставила Литва.