Տեղի է ունեցել Հայաստանում Սուրբ Աթոռի առաքելական նվիրակության բացման արարողությունը
Հոկտեմբերի 27-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի ու պաշտոնական այցով Հայաստանում գտնվող Սուրբ Աթոռի պետքարտուղարի ընդհանուր հարցերով փոխանորդ (փոխպետքարտուղար) Էդգար Պենյա Պառայի մասնակցությամբ տեղի է ունեցել Հայաստանում Սուրբ Աթոռի առաքելական նվիրակության պաշտոնական բացման արարողությունը: Այս մասին հայտնում են ՀՀ ԱԳՆ մամուլի ծառայությունից:
Առաքելական նվիրակության բացման կապակցությամբ ելույթով հանդես են եկել ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանն ու Սուրբ Աթոռի պետքարտուղարի ընդհանուր հարցերով փոխանորդ Էդգար Պենյա Պառան:
Իր ելույթում նախարար Միրզոյանը, մասնավորապես, նշել է.
«Ձե՛րդ Վսեմություն,
Այսօր, հիրավի, խորհրդանշական օր է. Սուրբ Աթոռը նստավայր առաքելական նվիրակություն է բացում առաջին քրիստոնյա երկրում, որն ազդարարում է Հայաստան-Սուրբ Աթոռ համագործակցության նոր փուլի սկիզբը: Մեծապես արժևորում ենք Նորին Սրբություն Ֆրանցիսկոս Պապի այս որոշումը, որը կրկին փաստում է Սրբազան քահանայապետի կողմից հայ-վատիկանյան միջպետական կապերին տրվող կարևորության մասին։
Ընթացիկ տարին նշանակալից է մեր երկկողմ հարաբերությունների համար` հաշվի առնելով, որ լրանում է Սուրբ Հովհաննես Պողոս 2-րդի Հայաստան կատարած այցի քսանամյակը և Նորին Սրբություն Ֆրանցիսկոսի այցի հնգամյակը։ Այդ պատմական այցելությունները միշտ վառ կմնան մեր ժողովրդի սրտում և մտքում:
Հայաստանի և Սուրբ Աթոռի ամուր համերաշխության վկայությունն է հայ ժողովրդի հանճարեղ ներկայացուցիչ Սուրբ Գրիգոր Նարեկացուն «Տիեզերական եկեղեցու վարդապետ» պատվավոր տիտղոսի շնորհումը, նրա ճանաչումը՝ որպես կաթոլիկ եկեղեցու 36 մեծագույն մտածողներից մեկը և Նարեկացու արձանի հանդիսավոր բացումը Վատիկանի պարտեզներում: Չենք կարող չնշել նաև Մխիթարյան միաբանության մասին, որը հսկայական դեր է խաղացել հայ ժողովրդի ուսումնակրթական, գիտական և մշակութային կյանքի զարգացման և Հայաստանի ու Վատիկանի արժեքային ու հոգևոր կապի համար։
Այսօր ցանկանում եմ Հայաստանի և հայ ժողովրդի անունից կրկին երախտագիտություն հայտնել Սուրբ Աթոռին՝ Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ աներկբա ու սկզբունքային դիրքորոշում որդեգրելու և դրանով իսկ ապագայում նման ոճրագործությունները կանխելու գործընթացում ներդրում ունենալու համար:
Բարձր ենք գնահատում նաև Արցախի խաղաղ բնակչության դեմ Ադրբեջանի սանձազերծած պատերազմի ընթացքում և դրանից հետո Սրբազան քահանայապետի հղած ուղերձները, ինչպես նաև, մասնավորապես, ռազմագերիների անհապաղ ազատ արձակման կոչերը։
Հայաստանի հարաբերությունները Վատիկանի հետ մշտապես աչքի են ընկել բարձր մակարդակի քաղաքական երկխոսությամբ և հիմնված են ոչ միայն քրիստոնեական արժեքների, այլև ընդհանուր պատմական և հոգևոր ժառանգության, ժամանակակից աշխարհի մարտահրավերների վերաբերյալ համանման մոտեցումների վրա:
Իհարկե, մեր պատմական առնչությունները և կապերը դարերի խորքից են գալիս, բայց դրանք նոր թափով սկսեցին զարգանալ Հայաստանի Հանրապետության անկախության հռչակումից հետո։ Առաջնորդվելով երկկողմ հարաբերություններն առավել խորացնելու վճռականությամբ՝ 2013թ․ Հայաստանը Սուրբ Աթոռում հիմնել էր նստավայր դեսպանություն: Եվ այսօր առաքելական նվիրակության բացումով Վատիկանը ցույց է տալիս հարաբերություններն առավել զարգացնելու, խորացնելու, մեր երկու պետությունների միջև առկա հոգևոր և մշակութային կապերը սերտացնելու իր պատրաստակամությունը:
Մյուս տարի մենք նշելու ենք մեր երկրների միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման երեսունամյակը, և կարծում եմ՝ սա լավ հնարավորություն կլինի հայ-վատիկանյան կապերի հետագա զարգացումը ապահովող քայլերը նախանշելու համար:

The opening ceremony of the Apostolic Nunciature of the Holy See in Armenia took place
On October 27, Minister of Foreign Affairs of Armenia Ararat Mirzoyan and Substitute for General Affairs of the Secretariat of the Holy See (Vice State Secretary) Archbishop Edgar Peña Parra, who is on an official visit in Armenia, attended the official opening ceremony of the Apostolic Nunciature of the Holy See in Armenia, press-service of Armenia's MFA reports.
Foreign Minister Ararat Mirzoyan and Substitute for General Affairs of the Secretariat of the Holy See Archbishop Edgar Peña Parra delivered remarks on the occasion of the opening of the Apostolic Nunciature.
In his speech, Minister Mirzoyan, in particular, noted.
Distinguished guests,
Today is, indeed, a symbolic day․ The Holy See opens a resident apostolic nunciature in the heart of the first Christian nation, which marks the beginning of the new stage of the cooperation between Armenia and the Holy See. We highly appreciate this decision of His Holiness Pope Francis, which once again demonstrates the attitude of His Holiness the High Priest to the Armenian-Vatican interstate relations.
This year is significant for our bilateral relations, as it marks the 20th anniversary of the visit of St. John Paul II to Armenia and the 5th anniversary of the visit of His Holiness Francis. These historical visits will always remain  in the hearts and minds of our people.
Another demonstration of the strong solidarity between Armenia and the Holy See is the confession of the honorary title of "Doctor of the Ecumenical Church" and as one of the 36 greatest thinkers of the Catholic Church to the genius son of the Armenian people - St. Gregory of Narek, as well as the solemn opening of the statue of St. Gregory of Narek in the Vatican Gardens. I should also mention the Mekhitarist Congregation, which has a significant role in the development of the educational, scientific, cultural life of the Armenian people and consolidating the value and spiritual links between Armenia and the Vatican.
Today, on behalf of Armenia and the Armenian people, I would like to once again express gratitude to the Holy See for adopting an unequivocal and principled position on the Armenian Genocide, thus contributing to the process of prevention of such crimes in the future.
We also highly appreciate the calls of His Holiness during and after the war  unleashed by Azerbaijan against the peaceful population of Artsakh, as well as on the immediate release of the prisoners of war.
Armenia's relations with the Vatican have always been marked by a high-level political dialogue, based not only on Christian values, but also on a common historical and religious heritage, and similar approaches to the challenges of the modern world.
Indeed, our historical relations and ties come from the depths of centuries, but they got a new impetus after the declaration of independence of the Republic of Armenia. Guided by the determination of further deepening our bilateral relations, Armenia established a resident Embassy in the Holy See in 2013. And today, with the opening of the Apostolic Nunciature, the Vatican demonstrates its readiness to further develop the relations, to deepen the existing cultural and religious ties between our two countries.
We will celebrate the 30th anniversary of the establishment of diplomatic relations between our countries next year, which will be a good opportunity to outline the steps aimed at ensuring the further development of the relations between Armenia and the Vatican.
I once again congratulate all of us on the occasion of the opening of the resident nunciature of Holy See.