«Հյուսիսային հոսք-2» գազատարի առաջին գիծը լի է գազով և պատրաստ է շահագործման
«Հյուսիսային հոսք-2» գազատարի առաջին գիծը լցվել է գազով և պատրաստ է շահագործման, երկրորդն էլ կարող է լցվել մինչև տարեվերջ: ՏԱՍՍ գործակալության փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարել է ավստրիական OMV ընկերության ղեկավար Ալֆրեդ Շտերնը:
«Առաջին գիծը գազով է լցվել, հետևաբար այն արդեն պատրաստ է շահագործման։Նախագծի օպերատորը հույս ունի, որ մինչև տարեվերջ շահագործման պատրաստ կլինի նաև երկրորդ գիծը», ասել է Ալֆրեդ Շտերնը:
««Հյուսիսային հոսք-2»-ը կարող է կարևոր ներդրում ունենալ եվրոպական գազային ենթակառուցվածքների զանազանության գործում և կարող է օգնել հավասարակշռել պահանջարկն ու առաջարկը»,- հավելել է նա:

Первая нитка "Северного потока - 2" наполнена газом и готова к запуску
Первая нитка "Северного потока - 2" уже наполнена газом и готова к работе, вторая же может быть заполнена газом до конца года. Об этом сообщил глава австрийской OMV Альфред Штерн в ходе телеконференции, передает ТАСС
"Первая нитка была заполнена газом, поэтому она уже готова к запуску. Оператор проекта также рассчитывает, что до конца года вторая нитка также будет заполнена газом", - сказал он.
"Северный поток - 2" может внести важный вклад в разнообразие европейской газовой инфраструктуры и может помочь ребалансировать спрос и предложение", - добавил Штерн.
Финансовый директор OMV Райнхард Флори отметил, что компания в III квартале уже начала получать небольшие выплаты по проекту и продолжит получать их в этом же объеме и в IV квартале.