G20-ի երկրները որոշել են պատվաստել աշխարհի բնակչության 70%-ին
«Մեծ քսանյակ»-ի (G20) երկրները որոշել են կորոնավիրուսի դեմ պատվաստել աշխարհի բնակչության 70 տոկոսին: Այս մասին հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
G20-ի երկրների ֆինանսների և առողջապահության նախարարությունների ղեկավարների համատեղ հանդիպման մասնակիցները հայտարարել են իրենց պատրաստակամությունը՝ ավելացնելու կորոնավիրուսի դեմ պատվաստանյութերի մատակարարումը զարգացող երկրներ՝ մինչև այս տարվա վերջ հասնելու համար պատվաստման 40, իսկ հաջորդ տարվա կեսերին՝ 70 տոկոսի:
«Մեծ քսանյակ»-ը ներառում է Ավստրալիան, Արգենտինան, Բրազիլիան, Մեծ Բրիտանիան, Գերմանիան, Հնդկաստանը, Ինդոնեզիան, Իտալիան, Կանադան, Չինաստանը, Մեքսիկան, Ռուսաստանը, Սաուդյան Արաբիան, ԱՄՆ-ն, Ֆրանսիան, Թուրքիան, Հարավաֆրիկյան Հանրապետությունը, Հարավային Կոերան, Ճապոնիան, նաև Եվրամիությունը:

Страны G20 решили вакцинировать 70 процентов населения мира
Участники совместной встречи глав минфинов и минздравов стран G20, которая прошла в Риме в преддверии саммита лидеров формата, заявили о готовности увеличить поставки вакцин от коронавируса в развивающиеся страны для достижения общемирового уровня вакцинации в 40% к концу текущего года и 70% - к середине следующего, говорится в итоговом коммюнике встречи, передает РИА Новости.
"Чтобы способствовать достижению глобальных целей вакцинации не менее 40% населения во всех странах к концу 2021 года и 70% к середине 2022 года в соответствии с рекомендациями глобальной стратегии вакцинации Всемирной организации здравоохранения (ВОЗ), мы будем предпринимать шаги по увеличению поставок вакцин и основных медицинских продуктов и ресурсов в развивающихся странах и устранению соответствующих ограничений в области поставок и финансирования", - говорится в тексте.