Կարևոր է, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակում բանակցային լիարժեք գործընթացը վերականգնվի. Վարչապետը հանդիպել է Արցախի նախագահի հետ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր հանդիպում է ունեցել Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանի հետ:
Իր խոսքում Նիկոլ Փաշինյանը նշել է.
Ողջունում եմ Ձեզ և ուրախ եմ տեսնել Հայաստանի Հանրապետության մայրաքաղաքում:
44-օրյա պատերազմի ավարտի առաջին տարելիցն է լրանում: Իհարկե, այս ընթացքում էլ այդ աշխատանքը երբեք չի դադարել, բայց տարելիցի կապակցությամբ նաև այս ընթացքում մեր կատարած աշխատանքը վերլուծելը և իրադրությունը գնահատելը, կարծում եմ, կարևոր է: Եվ այսօր մեր հանդիպման ընթացքում մենք այդ հարցերը կքննարկենք:
Կարևոր է արձանագրել, որ այս ընթացքում Արցախի կառավարությանը՝ Հայաստանի Հանրապետության կառավարության հետ, հաջողվել է Արցախում բնականոն կյանքի վերականգնման ուղղությամբ շատ կոնկրետ աշխատանքներ իրականացնել: Իհարկե, մենք չենք համարում, թե այն, ինչ արված է, գոհացուցիչ է, և մենք, բնականաբար, պետք է շարունակենք աշխատանքն այդ ուղղությամբ՝ զուտ աջակցության ծրագրերը, ինչպես բազմիցս խոսել ենք, փոխարինելով զարգացման ծրագրերով:
Իհարկե, կարևոր է նաև, որպեսզի մենք, և դա անում ենք նաև աշխատանքային մակարդակում, քննարկումներ ունենանք Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման մեր հետագա տեսլականի վերաբերյալ: Մենք կարևոր ենք համարում, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակում բանակցային լիարժեք գործընթացը վերականգնվի, որտեղ, ինչպես նաև համանախագահներն են ընդգծել մի քանի անգամ, հայտնի սկզբունքների հիման վրա, այդ թվում՝ ազգերի ինքնորոշման իրավունքի տեղի ունենա Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորումը՝ վերջնական և համապարփակ և Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի ճշգրտումը:
Այս բոլոր հարցերը մշտապես մեր աշխատանքային միացյալ օրակարգում են, և այսօր նույնպես մենք այդ թեմաներով առավել մանրամասն քննարկումներ կունենանք: Կրկին ողջունում եմ և ուրախ եմ Ձեզ տեսնել»:
Արայիկ Հարությունյանն իր հերթին ասել է.
Նախ շնորհակալություն հանդիպման կապակցությամբ: Իրականում արդեն մեկ տարի է անցել, և ի՞նչ է հաջողվել մեզ անել, ի՞նչ արձանագրել: Նախ այն, որ Արցախի քաղաքական լուծման ճանապարհից չենք շեղվել, և Արցախի ինքնորոշման իրավունքը՝ որպես գլխավոր քաղաքական լուծման ուղղություն մենք շարունակում ենք պահպանել, և միջազգային խաղացողները, այդ թվում՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը շարունակում է որպես միջնորդ լինել, և օրակարգում Ղարաբաղյան խնդրի լուծման առումով հիմքում դրված է նաև ազգերի ինքնորոշման իրավունքը:
Երկրորդը՝ ուզում եմ նշել, որ արդեն լայնածավալ աշխատանքների արդյունքում առաջին պտուղներն ենք քաղում, և ընդամենը օրերի ընթացքում՝ մինչև տարեվերջ, առնվազն 300 բնակարան միայն Ստեփանակերտ քաղաքում կհանձնենք շահագործման: Նորակառույց բնակարանների մասին է խոսքը: Իհարկե, մի մասը մինչ պատերազմը սկսված շինարարությունն է, բայց մեզ հաջողվել է, դրանից բացի, հազարավոր բնակարանների հիմքեր դնել այսօր, և մինչև եկող տարվա վերջ առնվազն 2500-3000 բնակարան ավարտած կլինենք: Առաջին հերթին՝ Հայաստանի կառավարության կողմից Արցախին տրամադրվող գումարների շրջանակում - իհարկե, գումարները ոչ միայն շինարարության համար են տրվում, այլև Արցախի բնականոն կյանքը, սոցիալական ծրագրերն իրականացնելու համար - և «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի կողմից հանգանակած գումարներով՝ տարբեր ծրագրերի, բնակարանաշինության և ենթակառուցվածքային ծրագրերի իրականացման ուղղությամբ: Այսինքն՝ առաջին 300 ընտանիքը մինչև այս տարեվերջ, մինչև Նոր տարի, կունենա իր օջախը, և դա ամենակարևորն է Արցախի ժողովրդագրական խնդիրը լուծելու առումով:
Ուզում եմ նաև շնորհակալություն հայտնել, որ Հայաստանի՝ 2022 թվականի պետական բյուջեում արտացոլվել է բավական մեծ գումար, որը թույլ է տալու Արցախի կողմից վերականգնվող տնտեսության հաշվին մուտքագրված գումարներով ևս միասին լուծել բոլոր խնդիրները: Կարճ ժամանակահատվածում՝ 2-3 տարվա ընթացքում, համոզված եմ, ամբողջությամբ կլուծենք բնակարանային և անհրաժեշտ մնացած ենթակառուցվածքային և սոցիալական խնդիրները:
Ուզում եմ նշել, որ բավական ակտիվ համագործակցում են Հայաստանի Հանրապետության և Արցախի Հանրապետության տարբեր կառույցները, օպերատիվ արձագանքում են մեր բոլոր հարցերին: Բարձրացված ցանկացած խնդիր՝ սոցիալական, ենթակառուցվածքային, թե այլ, լուծում է ստանում, և այսօր այն բնական կյանքը, որ Արցախում կա, հիմնականում պայմանավորված է Հայաստանի կառավարության կողմից գումարների հատկացմամբ և այն ուշադրությամբ, ամենօրյա աշխատանքով, որը տեղի է ունենում»:

President of the Artsakh Republic Met with the Prime Minister of the Republic of Armenia
Prime Minister Nikol Pashinyan held a meeting today with President of the Republic of Artsakh Arayik Harutyunyan.
In his speech Nikol Pashinyan said,
"You are welcome. I am glad to see you in the capital of the Republic of Armenia.
The first anniversary of the end of the 44-Day War is approaching. Of course, during this period that work never stopped, but on the occasion of the anniversary I think that it’s important to analyze the works we have done during this period and assess the situation. And today we will discuss these issues during our meeting.
It’s important to record that during this period the Government of Artsakh, together with the Armenian Government, has carried out many concrete activities for restoring the normal life in Artsakh. Of course, we don’t think that what has been done is satisfactory, and we surely must continue the works in this direction, by replacing the assistance programs, as we have stated many times, with development programs.
Of course, it’s also important that we hold discussions about our future vision on the settlement of the Nagorno Karabakh conflict, and we do that also at a working level. We attach importance to the full resumption of the negotiation process within the OSCE Minsk Group Co-Chairmanship, where, as the Co-Chairs have repeatedly emphasized, the final and comprehensive settlement of the Nagorno Karabakh conflict and the clarification of the status of Nagorno Karabakh, will take place based on the famous principles, including the peoples’ right to self-determination.
All these issues are always on our joint working agenda, and today will hold a detailed discussion on these topics. You are welcome once again, I am glad to see you".
Arayik Harutyunyan said in his turn,
"Honorable Mr. Prime Minister,
First, I would like to thank you for the reception. In fact, already a year has passed, and what have we managed to do and record? The first one is that we have not been deviated from the path of political solution of Artsakh issue, and we continue to retain Artsakh’s right to self-determination as a key political solution component, and the international players, including the OSCE Minsk Group continue acting as a mediator, and the agenda in terms of the solution of the Karabakh issue is based also on the peoples’ right to self-determination.
Secondly, I want to state that we already see the first results of the large-scale works, and we will hand at least 300 apartments to citizens only in Stepanakert withing a few days, by the yearend. The talk is about the newly-constructed apartments. Of course, part of the construction had kicked off befor ethe war, but in addition to this, we managed to start constructing thousands of apartments and will complete construction of at least 2500-3000 apartments by the end of the next year. First of all, within the framework of the funding provided by the Armenian Government to Artsakh - of course, the funding is not only for construction, but also for restoring normal life of Artsakh, for the implementation of social programs – and with the funds donated by the Hayastan All-Armenian Fund various housing and infrastructure programs are being implemented. In other words, the first 300 families will have their homes by the end of this year, until the New Year, which is the most important in terms of solving the demographic problem in Artsakh.
I would also like to thank you for the fact that the state budget of Armenia for 2022 reflects a large amount of money, which will also allow solving all the problems together with the money that will be collected at the expense of the recovering economy of Artsakh. In a short period of time, in 2-3 years, I am sure we will completely solve the housing and remaining infrastructure and social problems.
I would like to note that the various structures of the Republic of Armenia and the Republic of Artsakh cooperate quite actively, they promptly respond to all our questions. Any issue raised, whether social, infrastructural or something else, is solved. The natural life that exists in Artsakh today is mainly due to the money allocations by the Armenian Government and the attention, the daily work that takes place."