Գրանցվել է կորոնավիրուսից հղի կնոջ մահվան ևս մեկ դեպք
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին ասաց ՀՀ առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանն ԱԺ առողջապահության ու Ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում 2022 թվականի պետբյուջեի նախագծի քննարկմանը:
«Երեկ գրանցվել է 810 դրական դեպք, ընդհանուր առմամբ իրականացվել է 6220 թեստավորում, ունեցել ենք 30 մահ: Ցավով պետք է նշեմ, որ գիշերը նաև ունեցել ենք հղի կնոջ մահ՝ կորոնավիրուսով պայմանավորված»,-ասաց նախարարը:
Ավանեսյանի խոսքով, «դելտա» շտամը, ի տարբերություն նախորդ տարվա ընթացքում շրջանառվող շտամերի, դրսևորվում է բավականին ագրեսիվ ընթացքով: Հղիները առավել վտանգի են ենթարկվում, եթե վարակվում են այս շտամով: Հիմա վարակված է 100-ից ավելի  հղի: «Ժամանակի ընթացքում անընդհատ մոտավորապես պահպանվում է այս ցուցանիշը, որոնց գրեթե կեսն ունեն թոքաբորբ՝ տարբեր ծանրության աստիճանների: Մեր բժիշկների թիմն անում է հնարավորինս՝ նրանց հնարավոր լավագույն բժշկական օգնությունը տրամադրելու համար»,-ասաց Ավանեսյանը:
Համաճարակային իրավիճակը մնում է լարված: Նախարարի խոսքով՝ նախորդ 2 շաբաթվա ընթացքում դպրոցների արձակուրդները և բուհերի առցանց դասերի ընթացքը որոշակի դրական միտում ունեցել է՝ թվերի գոնե պահպանման իմաստով: Նախարարը նկատել է, որ վերջին 1 շաբաթվա ընթացքում ավելի խստորեն է պահվում դիմակների կրման ռեժիմը, սակայն, ոչ ակնկալած ձևով: «Հիվանդացության, մահվան դեպքերից խուսափելը հնարավոր է միայն պատվաստումների շնորհիվ»,-ասաց Ավանեսյանը:

Another Pregnant Woman Dies from COVID-19 in Armenia
One more pregnant woman died from COVID-19 in Armenia, Minister of Healthcare Anahit Avanesyan said during the joint session of the parliamentary standing committees dedicated to the debate of the 2022 state budget draft,m Armenpress reports.
"810 new cases have been confirmed yesterday, a total of 6220 tests were conducted, and we had 30 deaths. Unfortunately, we had a coronavirus-related death of a pregnant woman at night", the minister said.
She informed that the Delta variant is very aggressive. Pregnant women are more in danger if they are infected with this strain. Currently more than 100 pregnant women are infected with COVID-19. "This figure is constantly being maintained, and almost half of these women have pneumonia of various degrees. Our doctors do the utmost to provide them with the best medical care", the minister added.
Avanesyan said that the COVID-19 situation in Armenia remains tense. She said that the fall breaks in schools and the remote learning in universities of the past 2 weeks had a certain positive tendency at least in terms of the maintenance of the cases. "Avoiding the disease, the death cases is possible only thanks to vaccinations", the minister said.