Չեխիայի կառավարությունը հրաժարական է տվել
Չեխիայի վարչապետ Անդրեյ Բաբիշի կառավարությունը հրաժարական է տվել։ Այս մասին  «ՌԻԱ Նովոստի» գործակալության փոխանցմամբ՝ հայտնել է երկրի նախարարների կաբինետի ղեկավարը։
Նախօրեին տեղի է ունեցել նոր խորհրդարանի կազմակերպչական ժողով, պատգամավորներն ընտրել են ղեկավար մարմինների ներկայացուցիչներին։
«Այս կապակցությամբ ես գրավոր դիմում եմ ուղարկել հանրապետության նախագահ Միլոշ Զեմանին մեր կաբինետի հրաժարականի մասին: Ակնկալում եմ, որ նա կհանձնարարի մեզ կատարել պարտականությունները մինչև նոր կաբինետի ձևավորումը», - ասել է Բաբիշը:
Նա ներկայացնում է ANO («Դժգոհ քաղաքացիների ակցիա») քաղաքական շարժումը, որը հոկտեմբերին կայացած ընտրություններում պարտվել է խորհրդարանի ստորին պալատին։

The government of Czech Prime Minister Andrej Babis has agreed to resign, DW reports, referring to the local media.
It comes after a power-sharing agreement was signed to form a new coalition government by two center-right parties that won the most votes in October's parliamentary polls.
Babis said he sent his letter of resignation to President Milos Zeman who is currently being treated in hospital.
The outgoing prime minister took to Twitter to announce that his cabinet had followed through with the resignation in accordance with the constitution.