Թուրքմենստանի ուշադրության կենտրոնում է Արևելք-Արևմուտք և Հարավ-Հյուսիս ուղղություններով տրանսպորտային կապը
Фото: Сергей Гунеев / РИА Новости
Թուրքմենստանը հատուկ ուշադրություն է դարձնում Արևելք-Արևմուտք և Հարավ-Հյուսիս ուղղություններով տրանսպորտային հաղորդակցությանը: Այդ մասին հայտարարել է Թուրքմենստանի նախագահ Գուրբանգուլի Բերդիմուխամեդովը՝ կոչ անելով Տնտեսական համագործակցության կազմակերպությանը զարգացնել համագործակցությունը տրանսպորտի և էներգետիկայի ոլորտում, փոխանցում է News.am-ը:
Նրա խոսքով՝ դա վերաբերում է Ուզբեկստան-Թուրքմենստան-Իրան-Օման, ինչպես նաև Աֆղանստան-Թուրքմենստան-Ադրբեջան-Վրաստան-Թուրքիա տրանսպորտային միջանցնքերի ստեղծմանը:
«Խոշոր ենթակառուցվածքային նախագծերի իրականացումը ՏՀԿ անդամ պետությունների մասնակցությամբ նշանակում է որակյալ առաջընթաց տարածաշրջանում նոր աշխարհատնտեսական տարածություն ձևավորելու գործում, բացում համագործակցության մեծ հեռանկարներ խոշոր ներդրումներ ներգրավելու և մի շարք արդիական սոցիալական խնդիրներ լուծելու համար»,-հայտարարել է Բերդիմուխամեդովը:
Նա հիշեցրել է, որ ներկայում ընթանում է Թուրքմենստան-Աֆղանստան-Պակիստան Էլեկտրահաղորդակցման օդային գծերի, Թուրքմենստանից դեպի Աֆղանստան երկաթուղու, ինչպես նաև Թուրքմենստան-Աֆղանստան-Պակիստան-Հնդկաստան գազատարի կառուցումը:

Туркменистан уделяет особое внимание активизации транспортно-транзитного сообщения по линиям Восток–Запад и Юг–Север
Фото: Сергей Гунеев / РИА Новости
Туркменистан уделяет особое внимание активизации транспортно-транзитного сообщения по линиям Восток–Запад и Юг–Север. Об этом заявил президент Туркменистана Гурбангулы Бердымухамедов, призвав страны Организации экономического сотрудничества (ОЭС) развивать сотрудничество на транспорте и в энергетике, передает News.am
По его словам, что речь идёт о создании транспортных коридоров Узбекистан–Туркменистан–Иран–Оман, а также Афганистан–Туркменистан–Азербайджан–Грузия-Турция.
''Реализация крупных инфраструктурных проектов с участием государств-членов ОЭС означает качественный прорыв в формировании нового геоэкономического пространства на континенте, открывает большие перспективы сотрудничества в привлечении крупных  инвестиций и решении ряда актуальных социальных задач'', – заявил Бердымухамедов.
Он  напомнил, что в настоящее время идёт строительство ЛЭП по маршруту Туркменистан–Афганистан–Пакистан, железных дорог из Туркменистана в Афганистан, а также газопровода Туркменистан–Афганистан–Пакистан–Индия.