Վարչապետը պարգևատրել է տարվա 10 լավագույն մարզիկներին
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը մասնակցել է 2021 թվականի 10 լավագույն մարզիկների պարգևատրման հանդիսավոր արարողությանը: Միջոցառմանը ներկա են եղել Վարչապետի աշխատակազմի ղեկավար Արայիկ Հարությունյանը, Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Վահրամ Դումանյանը, ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Կարեն Գիլոյանը, Հայաստանի ազգային օլիմպիական կոմիտեի գլխավոր քարտուղար Հրաչյա Ռոստոմյանը, հայկական սպորտի ոլորտի բազմաթիվ ներկայացուցիչներ:
«Մարզական հանրության հարգելի ներկայացուցիչներ,
Սիրելի մարզիկներ և սիրելի մարզիչներ,
Նախ ուզում եմ բոլորիդ շնորհակալություն հայտնել 2021 թվականի ընթացքում ունեցած մրցելույթների և առավելևս՝ հաղթանակների համար:
Գիտեք, որ 2021 թվականին առավելևս մենք բոլորս և մեր հանրությունը հաղթանակների կրկնակի ավելի կարիք և անհրաժեշտություն ունեինք։ Եվ այն սոցիալ-հոգեբանական վիճակում, որ հաստատվել է Հայաստանի Հանրապետությունում 44-օրյա պատերազմից հետո, մարզական ելույթներն առավել կարևորություն են ստանում, դրանք առավել մեծ նշանակություն են ստանում՝ պետական և համազգային: Այս առումով՝ առավելևս 2021 թվականի մրցելույթները, մրցելույթներին մասնակցությունը և այդ մրցելույթներում արձանագրած հաջողությունները կրկնակի գնահատանքի են արժանի:
Ընդհանրապես, պիտի ասեմ՝ մեր ռազմավարական ընկալումն այն է, որ սպորտը երկրի բնականոն զարգացման կարևորագույն շարժիչ ուժն է, և խոսքն այստեղ ոչ միայն ինքնին սպորտի զարգացման, այլև ընդհանրապես երկրի զարգացման մասին է, որովհետև մարզական ասպարեզում արձանագրված հաջողությունները բերում են տնտեսական հաջողությունների, բարձրանում է երկրի ճանաչելիությունը։ Այսպիսով, բարձրանում է երկրի տնտեսական գրավչությունը, զբոսաշրջային գրավչությունը, գալիս են տնտեսական էֆեկտներ: Մարզական հաջողություններն ընդլայնում են նաև երկրի, թույլ տվեք ասել, դիվանագիտական հնարավորությունները, որովհետև բարձրացնում են երկրի միջազգային վարկը՝ միջպետական, միջազգային հարաբերություններում ավելի ճանաչելի, ավելի ճկուն դարձնելով, ավելի մեծ հնարավորություններ ստեղծելով:
Մեծ սպորտի բնագավառում ունեցած հաջողություններն իրենց հետևից ավելի ու ավելի մեծ թվով մարդկանց են մղում զբաղվել սպորտով, ինչն իր հերթին բերում է մի քանի էֆեկտներ երկրի ներսում՝ սկսած հանրության ընդհանուր առողջությունից, որովհետև արձանագրենք, որ մեր երկրում պետական բյուջեից 100-ից ավելի միլիարդավոր դրամներ են ծախսվում առողջապահության վրա: Բայց ես ցանկանում եմ ընդգծել, որ այդ փողերի մեծ մասը ծախսվում է մարդկանց բուժելու և ոչ թե հիվանդությունը կանխարգելելու վրա: Եվ սպորտն այն ոլորտներից է, որ մեզ կօգնի, որպեսզի նաև այս խնդիրը հաղթահարենք:
Մենք այսօր լուրջ խնդիր ունենք մեր պատանիների առողջության պահպանման առումով, և մեծ սպորտում ձեռք բերած հաջողությունները, մեր անվանի մարզիկները, կարծում եմ, պիտի քաջալերեն նաև պատանիներին՝ զբաղվել սպորտով: Այս է նաև պատճառը, որ մենք այդպիսի մի քաղաքական գիծ ենք որդեգրել և խոստացել ենք դա՝ որ նրանք, ովքեր օլիմպիական չեմպիոնի կոչում կունենան, մենք նրանց անունով մարզադպրոցներ կկառուցենք իրենց ցանկացած բնակավայրում: Սա, ընդ որում, մենք անում ենք ոչ միայն մեր մարզիկներին հարգանքի տուրք մատուցելու համար, այլև համոզված ենք, որ այդ կարգի մարզօջախներն ավելի մեծ գրավչություն կունենան, որպեսզի երիտասարդներն այնտեղ հաճախեն և զբաղվեն սպորտով, ֆիզկուլտուրայով:
Ես ընդամենը կարճ թվարկեցի այն զուգահեռ էֆեկտները, որ բերում է սպորտը, բայց նաև ցանկանում եմ վերադառնալ ամենասկզբին. մեծ սպորտում մեր ունեցած հաջողությունները շատ կարևոր են մեր պետական, ազգային հպարտության համար, մեր պետական, ազգային ուժերի նկատմամբ մեր վստահությունը վերականգնելու, մեծացնելու, զարգացնելու համար:
Կրկին ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել բոլոր մարզիչներին, բոլոր մարզիկներին և ևս մեկ անգամ հավաստել, որ սպորտն իսկապես մեզ համար զարգացման ռազմավարական ուղղություն է: Վերջին տարիներին, կարծում եմ, այս բնագավառում Կառավարության արած ծախսերը շատ նկատելի են, չնայած հասկանում ենք, որ դեռ շատ բան կա անելու, և համոզված եմ, որ, ըստ իրավիճակի, մենք սպորտի ոլորտի զարգացման կապիտալ ներդրումների ծրագիրը կշարունակենք: Հույս ունենք՝ դա ինչ-որ չափով ավելի ու ավելի շոշափելի ձևով կօգնի ձեզ բոլորիդ, որպեսզի դուք պատվով ներկայացնեք Հայաստանը միջազգային մրցասպարեզներում, և Հայաստանի դրոշը ավելի ու ավելի հաճախ բարձրանա աշխարհի ամենատարբեր անկյուններում, Հայաստանի հիմնը ավելի ու ավելի հաճախ հնչի, և «Զվարթնոց» օդանավակայանում ձեզ ավելի ու ավելի մեծ թվով ցնծացող մարդիկ դիմավորեն:
Շնորհակալություն եմ հայտնում և շնորհավորում եմ 2021 թվականի լավագույնը ճանաչված 10 մարզիկներին»։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը պարգևներ է հանձնել տարվա 10 լավագույն մարզիկներին՝ հունահռոմեական ոճի ըմբիշներ Արթուր Ալեքսանյանին, Մալխաս Ամոյանին, ծանրորդներ Սիմոն Մարտիրոսյանին, Գոռ Մինասյանին, Վարազդատ Լալայանին, մարմնամարզիկ Արթուր Դավթյանին, բռնցքամարտիկներ Հովհաննես Բաչկովին, Դավիթ Չալոյանին,ազատ ոճի ըմբիշ Արսեն Հարությունյանին, շախմատիստուհի Էլինա Դանիելյանին: Շախմատի Եվրոպայի անհատական առաջնության չեմպիոն Էլինա Դանիելյանը, այս օրերին Վարշավայում անցկացվող արագ և կայծակնային շախմատի աշխարհի առաջնությանը մասնակցելով պայմանավորված, ներկա չէր միջոցառմանը։ Նրա փոխարեն պարգևատրմանը մասնակցել է Հայաստանի կանանց հավաքականի գլխավոր մարզիչ Զավեն Անդրիասյանը:
«Տարվա 10 լավագույն մարզիկներ» մրցույթի մրցանակային ֆոնդը 50 մլն դրամ է: Լավագույն տասնյակում ընդգրկված յուրաքանչյուր մարզիկ կստանա 4 մլն դրամ, ևս 1 մլն դրամ կհատկացվի նրանց մարզչական շտաբի անդամներին:

The Prime Minister Awards the 10 Best Athletes of the Year
Prime Minister Nikol Pashinyan participated in the solemn awarding ceremony of the 10 best athletes of 2021. The event was attended by the Chief of Staff of the Prime Minister Arayik Harutyunyan, Minister of Education, Science, Culture and Sports Vahram Dumanyan, Deputy Minister of Education, Science, Culture and Sports Karen Giloyan, Secretary General of the National Olympic Committee of Armenia Hrachya Rostomyan, numerous representatives of Armenian sports.
PM Pashinyan delivered remarks, where he particularly said,
“Dear representatives of the sports community,
Dear athletes and dear coaches,
First of all, I would like to thank all of you for the competions you participated in in 2021, especially for the victories ones.
You know that particularly in 2021 all of us, our society had twice greater need for victories. And in the socio-psychological situation that has been established in the Republic of Armenia after the 44-day war, sports performances are gaining more importance and significance at the state and national levels. In this respect, especially the competitions of 2021, the participation in those competitions, the successes registered in those competitions deserve double appreciation.
In general, I must say that our strategic perception is that sport is the most important driving force for the normal development of the country, it is not only about the development of sports in itself, but the development of the country in general, because the success recorded in the field of sports leads to economic success, the awareness of the country increases. Thus, the economic attractiveness, the tourist attractiveness of the country rise, resulting in economic effects. Sporting success also expands the country's, let me say, diplomatic capabilities, because it enhances the country's international reputation by making it more recognizable, more flexible in international relations, and creating greater opportunities.
Success in the field of professional sports stimulates more and more people to go in for sports, which in turn results in several effects inside the country, starting from the general public health, because we should record that in our country more than 100 billion AMD is spent from the state budget on healthcare. But I want to emphasize that most of that money is spent on treating people, not preventing disease. And sport is one of the factors that will help us overcome this problem.
Today we have a serious problem in terms of maintaining the health of our youngsters, and the achievements in professional sports, our famous athletes, I think, should encourage youngsters to do sports. This is also behind the political course we have adopted, we have promised that those who will conquer the title of an Olympic champion, we will build sports schools in their name in the settlements they want. At the same time, we do this not only to pay tribute to our athletes, but we are convinced that such sport centers will be more attractive for young people to go there and do sports and physical culture.
I only briefly listed the parallel effects that sport brings, but I want to go back to the beginning. Our success in professional sports is very important for our state and national pride, for restoring, increasing and developing our trust in our state and national power.
Once again, I want to thank all the coaches, all the athletes, to assure once again that sport is really a strategic direction for our development. In the recent years, I think the Government's expenditures in this area are very noticeable, although we understand that there is still a lot to do, I am confident that, depending on the situation, we will continue the program of capital investments for the development of sports. We hope that it will help all of you to represent Armenia in international arenas with more and more tangible success, and the Armenian flag will be raised more and more often in different parts of the world, the anthem of Armenia will be heard more and more often, more and more rejoicing people will meet you at Zvartnots airport.
I thank you, I congratulate the top 10 athletes of 2021."
Prime Minister Nikol Pashinyan presented awards to the 10 best athletes of the year: Greco-Roman wrestlers Arthur Aleksanyan, Malkhas Amoyan, weightlifters Simon Martirosyan, Gor Minasyan, Varazdat Lalayan, gymnast Arthur Davtyan, boxers Hovhannes Bachkov, Davit Chaloyan, freestyle wrestler Arsen Harutyunyan, woman chess player GM Elina Danielian. European Individual Chess Championship champion Elina Danielian was not present at the event due to her participation in the World Rapid & Blitz Chess Championship being held in Warsaw these days. The head coach of the Armenian women's team Zaven Andriasyan took part in the award ceremony instead of her.
The prize fund of the "Top 10 athletes of the year" contest is 50 million AMD. Each athlete included in the top ten will receive 4 million AMD, and 1 million AMD will be allocated to the members of their coaching staff.