Վարչապետը պարգևատրել է տարվա 10 լավագույն մարզիկներին
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը մասնակցել է 2021 թվականի 10 լավագույն մարզիկների պարգևատրման հանդիսավոր արարողությանը: Միջոցառմանը ներկա են եղել Վարչապետի աշխատակազմի ղեկավար Արայիկ Հարությունյանը, Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Վահրամ Դումանյանը, ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Կարեն Գիլոյանը, Հայաստանի ազգային օլիմպիական կոմիտեի գլխավոր քարտուղար Հրաչյա Ռոստոմյանը, հայկական սպորտի ոլորտի բազմաթիվ ներկայացուցիչներ:
«Մարզական հանրության հարգելի ներկայացուցիչներ,
Սիրելի մարզիկներ և սիրելի մարզիչներ,
Նախ ուզում եմ բոլորիդ շնորհակալություն հայտնել 2021 թվականի ընթացքում ունեցած մրցելույթների և առավելևս՝ հաղթանակների համար:
Գիտեք, որ 2021 թվականին առավելևս մենք բոլորս և մեր հանրությունը հաղթանակների կրկնակի ավելի կարիք և անհրաժեշտություն ունեինք։ Եվ այն սոցիալ-հոգեբանական վիճակում, որ հաստատվել է Հայաստանի Հանրապետությունում 44-օրյա պատերազմից հետո, մարզական ելույթներն առավել կարևորություն են ստանում, դրանք առավել մեծ նշանակություն են ստանում՝ պետական և համազգային: Այս առումով՝ առավելևս 2021 թվականի մրցելույթները, մրցելույթներին մասնակցությունը և այդ մրցելույթներում արձանագրած հաջողությունները կրկնակի գնահատանքի են արժանի:
Ընդհանրապես, պիտի ասեմ՝ մեր ռազմավարական ընկալումն այն է, որ սպորտը երկրի բնականոն զարգացման կարևորագույն շարժիչ ուժն է, և խոսքն այստեղ ոչ միայն ինքնին սպորտի զարգացման, այլև ընդհանրապես երկրի զարգացման մասին է, որովհետև մարզական ասպարեզում արձանագրված հաջողությունները բերում են տնտեսական հաջողությունների, բարձրանում է երկրի ճանաչելիությունը։ Այսպիսով, բարձրանում է երկրի տնտեսական գրավչությունը, զբոսաշրջային գրավչությունը, գալիս են տնտեսական էֆեկտներ: Մարզական հաջողություններն ընդլայնում են նաև երկրի, թույլ տվեք ասել, դիվանագիտական հնարավորությունները, որովհետև բարձրացնում են երկրի միջազգային վարկը՝ միջպետական, միջազգային հարաբերություններում ավելի ճանաչելի, ավելի ճկուն դարձնելով, ավելի մեծ հնարավորություններ ստեղծելով:
Մեծ սպորտի բնագավառում ունեցած հաջողություններն իրենց հետևից ավելի ու ավելի մեծ թվով մարդկանց են մղում զբաղվել սպորտով, ինչն իր հերթին բերում է մի քանի էֆեկտներ երկրի ներսում՝ սկսած հանրության ընդհանուր առողջությունից, որովհետև արձանագրենք, որ մեր երկրում պետական բյուջեից 100-ից ավելի միլիարդավոր դրամներ են ծախսվում առողջապահության վրա: Բայց ես ցանկանում եմ ընդգծել, որ այդ փողերի մեծ մասը ծախսվում է մարդկանց բուժելու և ոչ թե հիվանդությունը կանխարգելելու վրա: Եվ սպորտն այն ոլորտներից է, որ մեզ կօգնի, որպեսզի նաև այս խնդիրը հաղթահարենք:
Մենք այսօր լուրջ խնդիր ունենք մեր պատանիների առողջության պահպանման առումով, և մեծ սպորտում ձեռք բերած հաջողությունները, մեր անվանի մարզիկները, կարծում եմ, պիտի քաջալերեն նաև պատանիներին՝ զբաղվել սպորտով: Այս է նաև պատճառը, որ մենք այդպիսի մի քաղաքական գիծ ենք որդեգրել և խոստացել ենք դա՝ որ նրանք, ովքեր օլիմպիական չեմպիոնի կոչում կունենան, մենք նրանց անունով մարզադպրոցներ կկառուցենք իրենց ցանկացած բնակավայրում: Սա, ընդ որում, մենք անում ենք ոչ միայն մեր մարզիկներին հարգանքի տուրք մատուցելու համար, այլև համոզված ենք, որ այդ կարգի մարզօջախներն ավելի մեծ գրավչություն կունենան, որպեսզի երիտասարդներն այնտեղ հաճախեն և զբաղվեն սպորտով, ֆիզկուլտուրայով:
Ես ընդամենը կարճ թվարկեցի այն զուգահեռ էֆեկտները, որ բերում է սպորտը, բայց նաև ցանկանում եմ վերադառնալ ամենասկզբին. մեծ սպորտում մեր ունեցած հաջողությունները շատ կարևոր են մեր պետական, ազգային հպարտության համար, մեր պետական, ազգային ուժերի նկատմամբ մեր վստահությունը վերականգնելու, մեծացնելու, զարգացնելու համար:
Կրկին ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել բոլոր մարզիչներին, բոլոր մարզիկներին և ևս մեկ անգամ հավաստել, որ սպորտն իսկապես մեզ համար զարգացման ռազմավարական ուղղություն է: Վերջին տարիներին, կարծում եմ, այս բնագավառում Կառավարության արած ծախսերը շատ նկատելի են, չնայած հասկանում ենք, որ դեռ շատ բան կա անելու, և համոզված եմ, որ, ըստ իրավիճակի, մենք սպորտի ոլորտի զարգացման կապիտալ ներդրումների ծրագիրը կշարունակենք: Հույս ունենք՝ դա ինչ-որ չափով ավելի ու ավելի շոշափելի ձևով կօգնի ձեզ բոլորիդ, որպեսզի դուք պատվով ներկայացնեք Հայաստանը միջազգային մրցասպարեզներում, և Հայաստանի դրոշը ավելի ու ավելի հաճախ բարձրանա աշխարհի ամենատարբեր անկյուններում, Հայաստանի հիմնը ավելի ու ավելի հաճախ հնչի, և «Զվարթնոց» օդանավակայանում ձեզ ավելի ու ավելի մեծ թվով ցնծացող մարդիկ դիմավորեն:
Շնորհակալություն եմ հայտնում և շնորհավորում եմ 2021 թվականի լավագույնը ճանաչված 10 մարզիկներին»։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը պարգևներ է հանձնել տարվա 10 լավագույն մարզիկներին՝ հունահռոմեական ոճի ըմբիշներ Արթուր Ալեքսանյանին, Մալխաս Ամոյանին, ծանրորդներ Սիմոն Մարտիրոսյանին, Գոռ Մինասյանին, Վարազդատ Լալայանին, մարմնամարզիկ Արթուր Դավթյանին, բռնցքամարտիկներ Հովհաննես Բաչկովին, Դավիթ Չալոյանին,ազատ ոճի ըմբիշ Արսեն Հարությունյանին, շախմատիստուհի Էլինա Դանիելյանին: Շախմատի Եվրոպայի անհատական առաջնության չեմպիոն Էլինա Դանիելյանը, այս օրերին Վարշավայում անցկացվող արագ և կայծակնային շախմատի աշխարհի առաջնությանը մասնակցելով պայմանավորված, ներկա չէր միջոցառմանը։ Նրա փոխարեն պարգևատրմանը մասնակցել է Հայաստանի կանանց հավաքականի գլխավոր մարզիչ Զավեն Անդրիասյանը:
«Տարվա 10 լավագույն մարզիկներ» մրցույթի մրցանակային ֆոնդը 50 մլն դրամ է: Լավագույն տասնյակում ընդգրկված յուրաքանչյուր մարզիկ կստանա 4 մլն դրամ, ևս 1 մլն դրամ կհատկացվի նրանց մարզչական շտաբի անդամներին:

Пашинян вручил награды 10 лучшим спортсменам года
Премьер-министр Никол Пашинян принял участие в торжественной церемонии награждения 10 лучших спортсменов 2021 года. В мероприятии приняли также участие руководитель аппарата премьер-министра Араик Арутюнян, министр образования, науки, культуры и спорта Ваграм Думанян, заместитель министра Карен Гилоян, генеральный секретарь Национального олимпийского комитета Армении Грачья Ростомян и представители армянского спорта.
Премьер-министр Пашинян выступил с речью, в которой отметил:
"Уважаемые представители спортивного сообщества,
Дорогие спортсмены и тренеры,
Прежде всего, хочу поблагодарить всех вас за соревнования в 2021 году и, особенно, за одержанные победы.
Вы знаете, что в 2021 году все мы и наше общество особенно нуждались в победах. В социально-психологическом состоянии, которое сложилось в Армении после 44-дневной войны, спортивные выступления становятся еще более важными, они получают государственное и общенациональное значение. В этой связи соревнования, участие в состязаниях и достигнутые успехи достойны двойной оценки.
В целом, должен сказать, что наше стратегическое видение заключается в том, что спорт является важнейшей движущей силой развития страны, и речь здесь не только о развитии спорта, но и о развитии страны в целом, так как успех в области спорта ведет к экономическому успеху, растет узнаваемость страны, вследствие чего повышается экономическая привлекательность страны, повышается туристическая привлекательность, что приводит к экономическим эффектам. Спортивные успехи расширяют также дипломатические возможности страны, так как повышают международную репутацию страны, делая ее в международных отношениях более узнаваемой, более гибкой, создавая больше возможностей.
Успех в области большого спорта мотивирует все больше и больше людей заниматься спортом, что, в свою очередь, приводит сразу к нескольким эффектам внутри страны, начиная с общего здоровья общества, потому что нужно отметить, что в нашей стране из госбюджета на здоровье тратятся сотни миллиардов драмов. Но хочу подчеркнуть, что большая часть этих средств тратится на лечение людей, а не на профилактику болезней. И спорт - одно из направлений, которое поможет нам преодолеть и эту проблему.
У нас сегодня серьезная проблема с точки зрения сохранения здоровья наших подростков, и достигнутые в большом спорте успехи и наши известные спортсмены, думаю, должны мотивировать подростков к занятию спортом. Поэтому мы приняли такую политическую линию и пообещали, что построим спортивные школы имени тех спортсменов, которые станут олимпийскими чемпионами, и в том населенном пункте, в котором они захотят. При этом, мы делаем это не только для того, чтобы отдать должное нашим спортсменам, но и уверены, что такие спортивные учреждения будут более привлекательными для молодежи, чтобы они занимались спортом и физической культурой.
Я лишь вкратце перечислил параллельные эффекты, которые приносит спорт, однако хочу вернуться к самому началу: наши успехи в большом спорте очень важны для нашей государственной и национальной гордости, для восстановления, увеличения и развития нашего доверия к нашему государству и национальным силам.
Еще раз хочу поблагодарить всех тренеров, всех спортсменов и еще раз заверить, что спорт действительно является для нас стратегическим направлением развития. Думаю, расходы правительства в этой сфере в течение последних нескольких лет заметны, хотя мы понимаем, что еще многое предстоит сделать, и уверен, что в зависимости от ситуации мы продолжим программу капитальных вложений для развития спорта.
Надеемся, что это поможет вам всем представлять Армению на международных аренах, и флаг Армении все чаще и чаще будет подниматься в разных частях мира, гимн Армении все чаще и чаще будет звучать, и в аэропорту "Звартноц" вас будут встречать все больше и больше ликующих людей.
Благодарю вас и поздравляю 10 лучших спортсменов 2021 года".
Премьер-министр Никол Пашинян вручил награды 10 лучшим армянским спортсменам 2021 года. В десятку лучших вошли Артур Алексанян, Малхас Амоян, Ованес Бачков, Артур Давтян, Вараздат Лалаян, Элина Даниелян, Арсен Арутюнян, Симон Мартиросян, Гор Минасян и Давид Чалоян. На церемонии награждения не присутствовала победительница индивидуального чемпионата Европы по шахматам Элина Даниелян, которая в настоящее время участвует в Чемпионате мира по быстрым шахматам и блицу в Варшаве. Ее награда была передана главному тренеру женской сборной Армении по шахматам Завену Андреасяну.
Призовой фонд конкурса "10 лучших спортсменов года" составляет 50 млн драмов. Каждый спортсмен, вошедший в десятку лучших, получит 4 млн драмов, а по 1 мол драмов будет передан членам их тренерского штаба.