Իրանում հայկական եկեղեցի է բարեկարգվել
Իրանի հարավ-արեւմտյան Բուշեհր նավահանգստային քաղաքում հայկական եկեղեցի (Gregorian Church) է բարեկարգվել, հայտնում է Tehran Times-ը։
Ավարտվել է հայկական տաճարի տարածքի բարեկարգման եւ մաքրման ծրագիրը, եւ այժմ տեղական իշխանությունները նախատեսում են մոտ ապագայում պատմական հուշարձանը բացել այցելուների համար, հայտնում է NEWS.am-ը։
Վերակառուցվել են վանքի հին կառույցը, բակը եւ այլ տարածքներ։ Բացի այդ, աշխատանքներ են տարվում տաճարի տարածքում գտնվող տապանաքարերի փաստագրման ուղղությամբ։
«Իրանը տուն է բազմաթիվ եկեղեցիների, մատուռների եւ տաճարների համար: Արեւելյան Ադրբեջանի եւ Արեւմտյան Ադրբեջանի նահանգների Սուրբ Թադեոս, Սուրբ Ստեփանոս եւ Ձորձոր (Զորզոր) եկեղեցիները ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի Համաշխարհային ժառանգության ցանկում էին ընդգրկվել 2008 թվականին»,- ասվում է հրապարակման մեջ։
ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ն այս հուշարձանները որպես հայկական ճարտարապետության ակնառու նմուշներ է որակել։
Բուշեհրի հայկական եկեղեցին կառուցվել է Քաջարների դինաստիայի օրոք (1795-1925) Ավադյանների ընտանիքի կողմից, որը նավահանգստային քաղաքի նշանավոր հայ ընտանիքներից էր։

Armenian Church Revamped in Iran
The old structure, courtyard, and other premises of the Armenian Bushehr Gregorian Church in Iran have recently been rearranged and cleaned as local authorities plan to reopen the historical place to sightseers in near future, Tehran Times reported.
"The Gregorian Church of Bushehr is one of the most important and significant historical monuments of the southwestern Iranian port city. It is now fully cleaned in preparation for reopening to sightseers," a local tourism official said on Monday.
Furthermore, tombstones of the church were treated to become documented in near future, the official explained.
Iran is home to many historical churches, chapels, and cathedrals. The Iranian churches St. Thaddeus, St. Stephanus, and Dzordzor (Zorzor) in East Azerbaijan Province and West Azarbaijan province were registered on UNESCO’s World Heritage List in 2008.
The UNESCO website described the monuments as "examples of the outstanding universal value of the Armenian architectural and decorative traditions."