Պոլսո Հայոց Պատրիարքը մեկնաբանել է Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների կարգավորման գործընթացը
Պոլսո Հայոց Պատրիարք Սահակ Մաշալյանը, ինչպես նաև Թուրքիայի հայ համայնքի մի շարք ներկայացուցիչներ մեկնաբանել են Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների կարգավորման գործընթացը:
Այս մասին, ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, հայտնում է թուրքական hurriyet.com.tr-ն:
«Մենք պետք է ընդունենք, որ արժեքավոր են բոլոր այն քայլերը, որոնք կամրապնդեն խորը պատմություն ունեցող հարևան երկրների հարաբերությունները՝ թե՛ ներդրումային, թե՛ մշակութային առումով։ Պոլսահայության համար չափազանց կարևոր է նաև, որ հարաբերություններն օրեցօր ավելի լավանան, որպեսզի երկու համայնքներն էլ ճանաչեն միմյանց, աշխատեն միասին, ներդրումներ կատարեն և այս ուղղությամբ մշակութային հարուստ արժեքները ընդհանուր լեզու գտնեն միմյանց հետ»,- ասել է Մաշալյանը:
«Թռիչքների մեկնարկն ինձ լավատեսություն տվեց։ Սահմանները պետք է բացվեն, դիվանագիտական հարաբերությունները նույնպես պետք է բարելավվեն. սա պետք է լինի առաջին քայլը: Հարաբերությունները պետք է ավելի ընդլայնվեն»,- անդրադառնալով Հայաստան-Թուրքիա հարաբերություններին ասել է «Ակոս» թերթի գլխավոր խմբագիր Եդվարդ Դանզիկյանը:

Армянский Патриарх Константинополя прокомментировал процесс нормализации отношений Армения-Турция
Армянский Патриарх Константинополя Саак Машалян, а также ряд представителей армянской общины Турции прокомментировали процесс нормализации армяно-турецких отношений.
Об этом, как передает ''Арменпресс'', сообщает турецкое издание hurriyet.com.tr
''Мы должны признать, что все шаги, которые направлены на укрепление отношений между соседними странами, имеющими глубокую историю, ценны как с точки зрения инвестиций, так и с точки зрения культуры. Для армян Стамбула очень важно, чтобы отношения день ото дня улучшались, чтобы обе общины узнавали друг друга, работали вместе, делали инвестиции, находили общие культурные ценности'', - сказал Машалян.
''Начало авиаполетов вселило в меня оптимизм. Границы должны быть открыты, также должны быть дипломатические отношения, это будет первым шагом. Отношения должны расширяться'', - заявил главный редактор газеты ''Акос'' Эдвард Данзикян, имея в виду армяно-турецкие отношения.
Представитель Фондов меньшинств проф. Торос Алджан, коснувшись этой темы, сказал: ''Я считаю это позитивным, считаю запоздалым шагом. Очень мудро, что возвращается язык дружбы. Я надеюсь, что мир вернется. И без войн откроется дверь к новой дружбе''.