Նինա Խաչիգյանը նշանակվել է ԱՄՆ պաշտպանության նախարարության քաղաքականության հարցերով խորհրդի անդամ
Լոս Անջելեսի քաղաքապետի՝ միջազգային հարցերով առաջին տեղակալ Նինա Խաչիգյանը նշանակվել է ԱՄՆ ՊՆ քաղաքականության հարցերով խորհրդի անդամ, հաղորդվում է Ամերիկայի Հայկական Վեհաժողովի կայք-ում, փոխանցում է News.am:
Ընդգծվում է նաև, որ խորհրդի կազմում են այնպիսի ակնառու գործիչներ, ինչպես ԱՄՆ նախկին պետքարտուղար Մադլեն Օլբրայթն ու Հենրի Քիսինջերը:
«Վեհաժողովը շնորհավում է Խաչիգյանին այդ հեղինակավոր նշանակման կապակցությամբ: Հաշվի առնելով դեսպանի փորձն ու գիտելիքները՝ մենք չենք կասկածում, որ նա ծառայությանն արժանի կլինի»,-հայտարարել է Վեհաժողովի համանախագահ Էնթոնի Բարսամյանն ու Վան Կրիկորյանը:
Դեսպան Խաչիգյանը նաև եղել է Ամերիկյան պրոգրեսի կենտրոնի գիտաշխատող ու ավագ փոխնախագահ, ինչպես նաև ասիական քաղաքականության գծով համաղեկավար նախագահ Օբամայի նախընտրական արշավի ժամանակ 2012 թվականին: Դեսպան Խաչիգյանը նաև եղել է RAND ասիա-խաղաղօվկիանոսյան կենտրոնի տնօրենն ու աշխատել Սպիտակ տան Ազգային անվտանգության խորհրդի աշխատակազմում 1998-1999 թվականներին: Նա բազմաթիվ գրքերի, զեկույցների ու հոդվածների հեղինակ է:
Խաչիգյանը Ամերիկայում ծառայող կին դեսպանների միության հիմնադիր է, որի կազմում ներառված է ավելի քան 200 գործող և նախկին դեսպան, մի շարք կազմակերպությունների համահիմնադիր է, խորհուրդների անդամ և այլն:

Нина Хачигян назначена членом Совета по вопросам политики Минобороны США
Первый заместитель мэра Лос-Анджелеса по международным делам Нина Хачигян назначена членом Совета по вопросам политики Министерства обороны США. Как передает News.am, об этом сообщается на сайте Армянской Ассамблеи Америки.
Подчеркивается также, что в состав совета входят такие видные деятели, как бывший госсекретарь США Мадлен Олбрайт и Генри Киссинджер.
"Ассамблея поздравляет посла Хачигян с этим престижным назначением. Учитывая многолетний опыт и знания посла, мы не сомневаемся, что она будет достойно служить", - заявили сопредседатели Ассамблеи Энтони Барсамян и Ван Крикорян.
Посол Хачигян также была старшим научным сотрудником и старшим вице-президентом Центра американского прогресса, а также была содиректором по азиатской политике в предвыборной кампании президента Обамы в 2012 году. Посол Хачигян также был директором Центра азиатско-тихоокеанской политики RAND и работала в аппарате Совета национальной безопасности в Белом доме с 1998 по 1999 годы. Она написала множество книг, докладов и статей.
Она является основателем сотоварищества женщин-послов, служащих Америке, в которую входят более 200 действующих и бывших послов, соучредитель ряда других организаций, член советов и др.