Բելգիայի ԱԳՆ-ն իր քաղաքացիներին խորհուրդ է տվել լքել Ուկրաինան
Բելգիայի ԱԳՆ-ն Ուկրաինայի տարածքում գտնվող իր քաղաքացիներին խորհուրդ է տվել լքել երկիրը՝ չերաշխավորելով քաղաքացիների տարհանման հնարավորությունը իրավիճակի սրման դեպքում։ Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտարարություն է տարածել Բելգիօայի արտաքին քաղաքական գերատեսչությունը:
«Ուկրաինայի ողջ տարածքում կտրականապես խորհուրդ չեն տրվում ուղևորությունները: Խստորեն խորհուրդ է տրվում լքել երկիրը այն քաղաքացիներին, ովքեր ներկայումս գտնվում են Ուկրաինայում»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ։
«2021 թվականի նոյեմբերից ի վեր Ուկրաինայի՝ Ռուսաստանի և Բելառուսի հետ սահմաններին լարվածությունն աճում է, իրավիճակը ծայրաստիճան անկանխատեսելի է, և խորհուրդ ենք տալիս տեղյակ լինել տեղում տիրող իրավիճակին»,- նշել է նախարարությունը:
«Պետք է հաշվի առնել, որ իրավիճակի հանկարծակի վատթարացման դեպքում Ուկրաինայում կարող են խաթարվել կապը, այդ թվում՝ հեռախոսը և ինտերնետը: Դա կարող է լուրջ հետևանքներ ունենալ օդանավակայանների շահագործման վրա և խոչընդոտել օդային երթևեկությանը», - ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Բելգիայի ԱԳՆ-ն նաև զգուշացնում է քաղաքացիներին, որ Ուկրաինայում իրավիճակի վատթարացման դեպքում տարհանումը չի կարող երաշխավորվել, ուստի խորհուրդ է տրվում լքել երկիրը, քանի դեռ դա հնարավոր է։

МИД Бельгии порекомендовал своим гражданам покинуть Украину
МИД Бельгии рекомендовал своим гражданам, находящимся на территории Украины, покинуть эту страну, не гарантировав возможность эвакуации в случае обострения обстановки, следует из обновленных рекомендаций для путешествующих, опубликованных в субботу на сайте ведомства, передает РИА Новости.
"Все поездки на всю территорию Украины категорически не рекомендуются. Гражданам, которые в настоящее время находятся на Украине и чье присутствие не является абсолютно необходимым, настоятельно рекомендуется покинуть страну", - следует из сообщения.
"Следует принимать во внимание, что в случае внезапного ухудшения ситуации, средства связи на Украине, включая телефонную и интернет, могут быть нарушены. Это может иметь серьезные последствия для функционирования аэропортов и затруднить авиасообщение", - подчеркивается в рекомендациях.
МИД Бельгии также предупреждает граждан о том, что "в случае ухудшения ситуации на Украине эвакуация не может быть гарантирована. Поэтому рекомендуется покинуть страну, пока это еще возможно".