Պետդուման կողմ է քվեարկել ԴԺՀ-ն և ԼԺՀ-ն ճանաչելու վերաբերյալ որոշման նախագծին
Պետդուման լիագումար նիստի ժամանակ կողմ Է քվեարկել Դոնեցկի և Լուգանսկի ժողովրդական հանրապետությունները ճանաչելու վերաբերյալ որոշման նախագծին, փոխանցում է ՌԻԱ Նովոստին:
ԴԺՀ-ն և ԼԺՀ-ն ճանաչելու անհրաժեշտության վերաբերյալ նախագահին դիմելու հարցը Պետդուման քննարկել Է ռեյտինգային քվեարկության հիման վրա, որի ժամանակ ընտրվում Է այն տարբերակը, որն ամենամեծ քանակությամբ ձայներն Է հավաքում:
Քվեարկության են ներկայացվել ՌԴ կոմկուսի և «Միասնական Ռուսաստանի» (ՄՌ) որոշումների նախագծերը. երկրորդը մտադիր Է եղել կոնսուլտացիա անցկացնել ԱԳՆ-ի հետ այն դեպքում, երբ կոմունիստների տարբերակն անմիջապես ուղարկվել Է նախագահին:
Կոմունիստների նախաձեռնության օգտին քվեարկել Է 351 պատգամավոր, դեմ Է հանդես եկել 16 հոգի, իսկ մեկը ձեռնպահ Է մնացել: ՄՌ-ի օգտին քեարկել Է 310 պատգամավոր: Այսպիսով ընտրվել Է առաջին տարբերակը: Ինչպես ճշտել Է խորհրդարանի ստորին պալատի խոսնակ Վյաչեսլավ Վոլոդինը, փաստաթուղթը պետության նախագահին կուղարկեն անհապաղ կերպով:
Պատգամավորները կարծում են, որ ԴԺՀ-ի և ԼԺՀ-ի ճանաչումը հիմքեր կստեղծի անվտանգության երաշխիքներն ապահովելու և արտաքին սպառնալիքներից հանրապետությունների բնակիչներին պաշտպանելության համար, ինչպես նաև միջազգային խաղաղության և տարածաշրջանային կայունությունն ամրապնդելու համար»,-ընդգծել Է նա:
ՌԴ կոմկուսից խորհրդարանականները հունվարի 19-ին Ռուսաստանի նախագահին ուղղված դիմումի նախագիծ են ներկայացրել Դոնբասի հանրապետությունները որպես անկախ պետություններ ճանաչելու և նրանց ղեկավարության հետ շուտափույթ բանակցություններ անցկացնելու մասին՝ իրավական հիման վրա միջպետական հարաբերություններ ստեղծելու և համագործակցության ու փոխօգնության բոլոր ասպեկտները կարգավորելու համար:
Փետրվարի 14-ին «Միասնական Ռուսաստանից» պատգամավորները Պետդումա ներկայացրեցին ՌԴ կոմկուսի որոշման նախագծի շուրջ ԱԳ նախարարության հետ կոնսուլտացիաների մասին որոշման փաստաթուղթը: Վոլոդինի խոսքով՝ Վաշինգտոնն անտեսում Է լարվածությունը, Եվրոպայի երկրների հետ միասին Ուկրաինային սպառազինություն Է մատակարարում, Կիևը չի կատարում Մինսկի համաձայնագրերը:
Այդ ամենն սպառնալիքներ և ռիսկեր են պարունակում Ռուսաստանի և, համապատասխանաբար, ԴԺՀ-ում և ԼԺՀ-ում ապրող քաղաքացիների կյանքի համար: Ինչպես նախօրյակին ՌԻԱ Նովոստիին հայտնել Է Պետդումայում ՌԴ կոմկուսի խմբակցության առաջնորդ Գենադի Զյուգանովը, իրադրությունն Ուկրաինայում տագնապալի Է և Դումայի նիստում ԴԺՀ-ն և ԼԺՀ-ն ճանաչելու վերաբերյալ նախագահին դիմելու ցանկացած նախագիծի ընդունումը քայլ առաջ Է լինելու:

Russia State Duma to Send Appeal to Russian President on Recognizing Donetsk, Lugansk Republics
The State Duma approved a resolution at its session on Tuesday to forward to the Russian president a draft appeal by the lower house of Russia’s parliament as proposed by the Communist faction on recognizing the Donetsk and Lugansk People’s Republics (DPR and LPR), TASS reports.
The decision was supported by 351 lawmakers, with 16 votes against it and one abstention. The State Duma rejected a competing draft resolution on forwarding the appeal to the Foreign Ministry for consultations. This motion gained only 310 votes during the ranked voting.
As Duma Speaker Vyacheslav Volodin pointed out, the resolution "will be signed immediately and forwarded to the head of state." The politician wrote on his Telegram channel that the motion would be forwarded to the Russian leader "to consider the issue of recognizing the Donetsk People’s Republic and the Lugansk People’s Republic as self-sustained, sovereign and independent states."
"Kiev is not fulfilling the Minsk Agreements. Our citizens and compatriots living in Donbass need assistance and support," the State Duma speaker insisted.
As Volodin pointed out, the lawmakers are certain that "the recognition of the DPR and the LPR will create grounds for ensuring security guarantees and protecting residents of the republics from external threats, and also for bolstering international peace and regional stability in compliance with the goals and the principles of the Charter of the United Nations Organization and will pave the way for the process of recognizing both states internationally."