Պետդուման կողմ է քվեարկել ԴԺՀ-ն և ԼԺՀ-ն ճանաչելու վերաբերյալ որոշման նախագծին
Պետդուման լիագումար նիստի ժամանակ կողմ Է քվեարկել Դոնեցկի և Լուգանսկի ժողովրդական հանրապետությունները ճանաչելու վերաբերյալ որոշման նախագծին, փոխանցում է ՌԻԱ Նովոստին:
ԴԺՀ-ն և ԼԺՀ-ն ճանաչելու անհրաժեշտության վերաբերյալ նախագահին դիմելու հարցը Պետդուման քննարկել Է ռեյտինգային քվեարկության հիման վրա, որի ժամանակ ընտրվում Է այն տարբերակը, որն ամենամեծ քանակությամբ ձայներն Է հավաքում:
Քվեարկության են ներկայացվել ՌԴ կոմկուսի և «Միասնական Ռուսաստանի» (ՄՌ) որոշումների նախագծերը. երկրորդը մտադիր Է եղել կոնսուլտացիա անցկացնել ԱԳՆ-ի հետ այն դեպքում, երբ կոմունիստների տարբերակն անմիջապես ուղարկվել Է նախագահին:
Կոմունիստների նախաձեռնության օգտին քվեարկել Է 351 պատգամավոր, դեմ Է հանդես եկել 16 հոգի, իսկ մեկը ձեռնպահ Է մնացել: ՄՌ-ի օգտին քեարկել Է 310 պատգամավոր: Այսպիսով ընտրվել Է առաջին տարբերակը: Ինչպես ճշտել Է խորհրդարանի ստորին պալատի խոսնակ Վյաչեսլավ Վոլոդինը, փաստաթուղթը պետության նախագահին կուղարկեն անհապաղ կերպով:
Պատգամավորները կարծում են, որ ԴԺՀ-ի և ԼԺՀ-ի ճանաչումը հիմքեր կստեղծի անվտանգության երաշխիքներն ապահովելու և արտաքին սպառնալիքներից հանրապետությունների բնակիչներին պաշտպանելության համար, ինչպես նաև միջազգային խաղաղության և տարածաշրջանային կայունությունն ամրապնդելու համար»,-ընդգծել Է նա:
ՌԴ կոմկուսից խորհրդարանականները հունվարի 19-ին Ռուսաստանի նախագահին ուղղված դիմումի նախագիծ են ներկայացրել Դոնբասի հանրապետությունները որպես անկախ պետություններ ճանաչելու և նրանց ղեկավարության հետ շուտափույթ բանակցություններ անցկացնելու մասին՝ իրավական հիման վրա միջպետական հարաբերություններ ստեղծելու և համագործակցության ու փոխօգնության բոլոր ասպեկտները կարգավորելու համար:
Փետրվարի 14-ին «Միասնական Ռուսաստանից» պատգամավորները Պետդումա ներկայացրեցին ՌԴ կոմկուսի որոշման նախագծի շուրջ ԱԳ նախարարության հետ կոնսուլտացիաների մասին որոշման փաստաթուղթը: Վոլոդինի խոսքով՝ Վաշինգտոնն անտեսում Է լարվածությունը, Եվրոպայի երկրների հետ միասին Ուկրաինային սպառազինություն Է մատակարարում, Կիևը չի կատարում Մինսկի համաձայնագրերը:
Այդ ամենն սպառնալիքներ և ռիսկեր են պարունակում Ռուսաստանի և, համապատասխանաբար, ԴԺՀ-ում և ԼԺՀ-ում ապրող քաղաքացիների կյանքի համար: Ինչպես նախօրյակին ՌԻԱ Նովոստիին հայտնել Է Պետդումայում ՌԴ կոմկուսի խմբակցության առաջնորդ Գենադի Զյուգանովը, իրադրությունն Ուկրաինայում տագնապալի Է և Դումայի նիստում ԴԺՀ-ն և ԼԺՀ-ն ճանաչելու վերաբերյալ նախագահին դիմելու ցանկացած նախագիծի ընդունումը քայլ առաջ Է լինելու:

Госдума проголосовала за проект постановления о признании ДНР и ЛНР
Госдума во время пленарного заседания проголосовала за проект постановления о признании Донецкой и Луганской народных республик, передает РИА Новости.
Вопрос обращения к президенту о необходимости признания ДНР и ЛНР Госдума рассмотрела на основе рейтингового голосования, при котором выбирается тот вариант, который наберет наибольшее количество голосов. На него были вынесены проекты постановления КПРФ и "Единой России": второй предполагал консультацию с МИД, в то время как вариант коммунистов сразу направлялся президенту.
За инициативу коммунистов проголосовал 351 депутат, против выступили 16 человек, а один воздержался. За проект ЕР — 310 депутатов. Таким образом, выбрали первый вариант.
"Депутаты считают, что признание ДНР и ЛНР создаст основания для обеспечения гарантий безопасности и защиты жителей республик от внешних угроз, а также для укрепления международного мира и региональной стабильности", — подчеркнул он.
Парламентарии от КПРФ 19 января представили проект обращения к президенту России о признании республик Донбасса в качестве независимых государств и скорейшем проведении переговоров с их руководством для создания правовой основы межгосударственных отношений и регулирования всех аспектов сотрудничества и взаимопомощи.
Четырнадцатого февраля депутаты от "Единой России" внесли в Госдуму документ постановления о консультации с МИД по проекту постановления КПРФ.
По словам Володина, Вашингтон нагнетает напряженность, вместе с европейскими странами поставляет на Украину вооружение, Киев не выполняет минские договоренности. Все это несет угрозы и риски для жизни граждан России и соотечественников, проживающих в ДНР и ЛНР.
Как сообщил накануне РИА Новости лидер фракции КПРФ в Госдуме Геннадий Зюганов, ситуация на Украине тревожная и принятие на заседании Думы любого из проектов по обращению к президенту о признании ЛНР и ДНР будет шагом вперед.