Հունաստանի խորհրդարանը հավանություն Է տվել Ֆրանսիայից Rafale կործանիչների գնմանը
Հունաստանի խորհրդարանը քվեարկել Է «Երկրի պաշտպանության ամրապնդման մասին» օրինագծին, որը հավանություն Է տալիս Ֆրանսիայից վեց Rafale կործանիչների, երեք Belharra ֆրեգատի, ինչպես նաեւ սուզանավերի համար տորպեդների ձեռքբերմանը: Այդ մասին հաղորդել Է ԱՄՆԱ նորությունների գործակալությունը: Պատգամավորների ճնշող մեծամասնությունը պաշտպանել Է օրինագիծը, փոխանցում է ՌԻԱ Նովոստին:
Բացի կառավարող «Նոր դեմոկրատիա»-ից, օրինագծի հայեցակարգի օգտին քվեարկել են «Հանուն փոփոխության շարժումը» (ԿԻՆԱԼ) եւ «Հունաստանի որոշումը» կուսակցությունը: ՍԻՐԻԶԱ-Առաջադեմ դաշինք խոշորագույն ընդդիմադիր կուսակցությունը ձեռնպահ Է մնացել: Հունաստանի կոմունիստական կուսակցությունը եւ ՄԵՐԱ25 կուսակցությունը դեմ են քվեարկել:
Օրինագծի քննարկումը տեւել Է 13 ժամ: Ինչպես քննարկումների ընթացքում հայտարարել Է վարչապետ Կիրիակոս Միցոտակիսը, կործանիչները Հունաստանը կստանա մինչեւ 2024 թվականի վերջը, իսկ առաջին ֆրեգատը՝ 2025 թվականին: Դրանից առաջ Հունաստանը համաձայնագիր Էր ստորագրել Rafale 18 կործանիչներ գնելու մասին, առաջին վեց ինքնաթիռներն արդեն ժամանել են Հունաստան: Օրինագծի համաձայն, երեք ֆրեգատ գնելու ծախսը կկազմի 3,237 միլիարդ եվրո, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Парламент Греции одобрил закупку у Франции истребителей Rafale
Парламент Греции проголосовал за законопроект "Об укреплении обороноспособности страны", который одобряет приобретение у Франции шести истребителей Rafale, трех фрегатов Belharra, а также торпед для подводных лодок, сообщает Афинское агентство новостей АМНА, передает РИА Новости.
Подавляющее большинство депутатов поддержали законопроект. Помимо правящей "Новой демократии", за концепцию законопроекта проголосовали "Движение за перемены" (КИНАЛ) и партия "Греческое решение". Крупнейшая оппозиционная партия СИРИЗА-Прогрессивный альянс воздержалась. Компартия Греции и партии МЕРА25 проголосовали против.
Обсуждение законопроекта длилось 13 часов.
Как заявил в ходе дебатов премьер-министр Кириакос Мицотакис, истребители Греция получит до конца 2024 года, а первый фрегат - в 2025 году.
До этого Греция подписала соглашение о покупке 18 истребителей Rafale, первые шесть самолетов уже прибыли в Грецию.