G7-ի ԱԳՆ ղեկավարները Գերմանիայում կանցկացնեն Ուկրաինային նվիրված շտապ հանդիպում. ԶԼՄ
Յոթի խմբի (G7) արտաքին գործերի նախարարները այս շաբաթ պլանավորում են  շտապ հանդիպում անցկացնել Գերմանիայում: Փետրվարի 16-ին այդ մասին հաղորդել Է Kyodo գործակալությունը: Ենթադրվում Է, որ G7-ի արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների ղեկավարների հանդիպումը տեղի կունենա Մյունխենի անվտանգության խորհրդաժողովում, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը:
Գործակալության կառավարական աղբյուրների տվյալներով՝ հանդիպման թեմա պետք Է դառնա Ուկրաինայի շուրջ իրադրությունը: Ճապոնիայից հանդիպանը պետք Է մասնակցի արտգործնախարարության ղեկավար Յոսիմասա Հայասին: Պետությունների և կառավարությունների մոտավորապես 35 ղեկավաներ կմասնակցեն Մյունխենի անվտանգության խորհրդաժողովին, որը տեղի կունենա փետրվարի 18 – 20-ը:
Սպասվում Է, որ ԱՄՆ-ը կներկայացնեն փոխնախագահ Քամալա Հարիսը և պետքարտուղար Էնթոնի Բլինկենը, Գերմանիայի պատվիրակությունը կգլխավորի կանցլեր Օլաֆ Շոլցը: Նաև սպասվում Է խորհրդաժողովին Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկու մասնակցությունը: Վերջին ժամանակներս Արևմուտքի երկրներում, ինչպես նաև Կիևում հնչում են հայտարարություններ Ուկրաինայի տարածք Ռուսաստանի հնարավոր ներխուժման մասին: Ռուսաստանի նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը նման տեղեկատվությունը որակել Է լարվածության սին և անպատասխանատու բորբոքում:
Նա ընդգծել Է, որ Ռուսաստանը ոչ մեկի համար սպառնալիք չի ներկայացնում: Ըստ որում նա չի բացառել սադրանքների հնարավորությունն՝ այդ հայտարարությունների արդարացման համար, և նախազգուշացրել Է, որ Ուկրաինայի հարավ - արևելքում ճգնաժամի ուժային լուծման փորձերը կունենան ամենալուրջ հետևանքները:

СМИ: главы МИД G7 проведут в Германии срочную встречу по Украине
Министры иностранных дел Группы семи (G7) на этой неделе планируют провести срочную встречу в Германии. Об этом в среду сообщило агентство Kyodo, передает ТАСС.
Предполагается, что встреча глав внешнеполитических ведомств G7 пройдет на полях Мюнхенской конференции по безопасности (МКБ). По данным правительственных источников агентства, темой встречи должна стать ситуация вокруг Украины. От Японии участие во встрече должен принять глава МИД Ёсимаса Хаяси.
Примерно 35 глав государств и правительств примут участие в Мюнхенской конференции по безопасности, которая пройдет 18-20 февраля. Ожидается, что США будут представлять вице-президент Камала Харрис и госсекретарь Энтони Блинкен, германскую делегацию возглавит канцлер Олаф Шольц. Также ожидается участие в конференции президента Украины Владимира Зеленского.
В последнее время в странах Запада, а также в Киеве звучат утверждения о возможном вторжении России на Украину. Пресс-секретарь президента РФ Дмитрий Песков назвал подобную информацию пустым и безосновательным нагнетанием напряженности. Он подчеркнул, что Россия ни для кого не представляет угрозу. При этом Песков не исключил вероятность провокаций для оправдания таких заявлений и предупредил, что попытки силового решения кризиса на юго-востоке Украины будут иметь самые серьезные последствия.