Ղրղզստանում ձերբակալվել է Դինքի սպանության հետ առնչություն ունենալու մեջ կասկածվող Թուրքիայի քաղաքացի
Ղրղզստանի իշխանությունները ձերբակալել են Թուրքիայի քաղաքացու, ով կասկածվում է Ստամբուլում 2007 թվականին հայտնի պոլսահայ մտավորական, լրագրող, «Ակոս» թերթի հիմնադիր և գլխավոր խմբագիր Հրանտ Դինքի սպանությանը հետ առնչություն ունենալու մեջ։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտնում է Ղրղզստանի Ներքին գործերի նախարարությունը:
Նշվում է, որ անօրինական միգրացիայի դեմ պայքարի գործողության ընթացքում Ղրղզստանի Ներքին գործերի նախարարությունում տեղեկություն են ստացել Թուրքիայի քաղաքացու կողմից կեղծ փաստաթղթեր օգտագործելու մասին: Այսպիսով, 2022 թվականի փետրվարի 26-ին հատուկ գործողությունների արդյունքում մայրաքաղաքում բերման է ենթարկել 1984 թվականին ծնված Թուրքիայի քաղաքացի Ա.Ի.-ը՝ կեղծ անձնագրով և վարորդական իրավունքով։
Հետաքննության ընթացքում պարզվել է, որ կալանավորված օտարերկրյա քաղաքացին հետախուզվում է Թուրքիայի Հանրապետության իրավապահների կողմից։ Նրա նկատմամբ Ստամբուլում հետախուզում է հայտարարվել լրագրող Հրանտ Դինքի սպանության մեջ ներգրավված լինելու, ինչպես նաև մի շարք այլ ծանր հանցագործությունների, այդ թվում՝ կազմակերպված հանցագործություններում ներգրավված լինելու մեղադրանքով:
Ղրղզստանի Հանրապետության պետական սահմանն ապօրինի հատելու և փաստաթղթերի կեղծման հոդվածներով հարուցվել է քրեական գործ: Փետրվարի 28-ին դատարանի որոշմամբ նա առնվազն 2 ամսով կալանավորվել է Բիշքեկում:

В Кыргызстане задержан гражданин Турции, разыскиваемый по подозрению в причастности к убийству Гранта Динка
В ходе операции по противодействию с незаконной миграцией, сотрудниками Службы по противодействию экстремизму и незаконной миграции МВД Кыргызской Республики, получена информация об использовании неким гражданином Турции поддельных документов.
Как сообщает "Арменпресс" со ссылкой на пресс-службу МВД Кыргызстана, 26 февраля 2022 г. в результате специальных действий, оперативниками СПЭНМ на территории столицы, задержан гражданин Турции 1984 г.р., А.И. Установлено, что задержанный использует поддельные паспорт и водительские права, на имя М.И.
В ходе расследования выяснилось, что задержанный иностранный гражданин разыскивается правоохранительными органами Турецкой Республики.
Розыск объявлен в Стамбуле, А.И. подозревается в причастности к убийству журналиста Гранта Динка в январе 2007 года, а также в совершении ряда других тяжких преступлений, включая причастность к организованной преступности и незаконному хранению огнестрельного оружия.
По данному факту возбуждено уголовное дело по ст. 378 ч. 1 (незаконное пересечение Государственной границы Кыргызской Республики) и ст. 379 ч. 2 (подделка документов) УК КР.
28 февраля 2022 года решением Первомайского районного суда столицы, А.И. заключен под стражу в СИЗО №1 г. Бишкек, сроком на два месяца.