Fitch-ը հաստատել է «B+» վարկանիշը Հայաստանի համար
Fitch Ratings միջազգային վարկանիշային գործակալությունը հաստատել է Հայաստանի`  արտարժույթով երկարաժամկետ թողարկողի դեֆոլտի «B+» վարկանիշը` «կայուն» հեռանկարով:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, վարկանիշի պահպանման հիմքում ընկած են մեկ շնչի հաշվով բարձր եկամուտը, կառավարման և բիզնես միջավայրի որակը, մակրոտնտեսական և հարկաբյուջետային քաղաքականության հուսալի հիմքը, ինչպես նաև՝ բարեփոխումների իրականացման ամուր հանձնառությունը: Այս ուժեղ կողմերին հակադրվում են բարձր արտարժութային պետական պարտքը, համեմատաբար թույլ արտաքին ֆինանսները և աշխարհաքաղաքական ռիսկերը:
Միջազգային վարկանիշային գործակալությունից կանխատեսել են, որ Հայաստանի վրա բացասաբար են ազդելու Ռուսաստանում ճգնաժամի հետևանքները՝ հաշվի առնելով երկու երկրների տնտեսությունների միջև առկա կարևոր կապերը, սակայն Fitch-ն ակնկալում է, որ ֆինանսավորման տարբերակներն ու երկարաժամկետ կոմերցիոն պարտքի պրոֆիլը կարող են օգնել Հայաստանին՝ հաղթահարելու ցնցումն առանց վճարունակության լուրջ վատթարացման:

Fitch Ratings has affirmed Armenia's Long-Term Foreign-Currency Issuer Default Rating (IDR) at 'B+' with a Stable Outlook, Fitch Ratings said in a statement.
"Armenia's 'B+' IDRs reflect strong per-capita income, governance and business environment indicators relative to peers, as well as a robust macroeconomic and fiscal policy framework and credible commitment to reform, underpinned by IMF support. Set against these strengths are a high share of foreign-currency denominated public debt, relatively weak external finances, and geopolitical risks", the statement says.
According to the statement, Armenia will be adversely affected by spillovers from the crisis in Russia, given important linkages between the two economies, but Fitch presently expects that the sovereign's policy buffers, financing options, and long-dated commercial debt profile can help it navigate the shock without major impairment of repayment capacity.