Արարատ Միրզոյանն ընդունել է ԵԱՀԿ ՄԽ Ֆրանսիայի համանախագահին
Ապրիլի 11-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանն ընդունել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի Ֆրանսիայի համանախագահ Բրիս Ռոքֆոյին:
Կարևորվել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության դերը՝ իր մանդատի շրջանակներում Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման գործընթացում։
Հանդիպմանը քննարկվել է Լեռնային Ղարաբաղում՝ ՌԴ խաղաղաահ զորախմբի պատասխանատվության գոտի՝ Փառուխ գյուղ և մերձակա հատվածներ, ադրբեջանական զինված ուժերի ներխուժման արդյունքում ստեղծված իրավիճակը։ ՀՀ ԱԳ նախարարը ներկայացրել է Ադրբեջանի կողմից Արցախի հայության համար միտումնավոր ստեղծվող հումանիտար խնդիրները և Լեռնային Ղարաբաղն էթնիկ զտումների ենթարկելուն ուղղված գործողությունները։ Ընդգծվել է ադրբեջանական զինված ստորաբաժանումների՝ մարտի 23-ի ելման դիրքեր վերադառնալու անհրաժեշտությունը։
Արարատ Միրզոյանը ներկայացրել է Հայաստանի դիրքորոշումը՝ խաղաղության պայմանագրի շուրջ Ադրբեջանի բանակցություններ սկսելու վերաբերյալ՝ այդ համատեքստում ընդգծելով ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության և համանախագահ երկրների միջնորդական դերը:

On April 11, Foreign Minister of Armenia Ararat Mirzoyan received the OSCE Minsk Group Co-Chair of France Brice Roquefeuil.
The role of the OSCE Minsk Group Co-Chairmanship in the process of the settlement of the Nagorno-Karabakh conflict within its mandate was emphasized.
During the meeting, the situation in Nagorno Karabakh, resulting from the invasion of the Azerbaijani armed forces in the area of ​​responsibility of the Russian peacekeeping contingent - the village Parukh and nearby areas was discussed. The Foreign Minister of Armenia presented the humanitarian issues deliberately created by Azerbaijan against the Armenians of Artsakh and the actions aimed at ethnic cleansing of Nagorno-Karabakh. The need for the Azerbaijani armed units to return to their starting positions of March 23 was stressed.
Ararat Mirzoyan briefed Armenia's position on the launch of negotiations with Azerbaijan over peace agreement, emphasizing in that context the mediation role of the OSCE Minsk Group Co-Chairmanship and Co-Chairing countries.