Հայտնի են 2022 թ. «Ավրորայի» հերոսները
Այսօր՝ Հայոց ցեղասպանության նահատակների հիշատակի օրը, «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունը հայտարարեց 2022 թ. «Ավրորայի» հերոսների անունները, որոնք վտանգում են սեփական կյանքն ուրիշներին օգնելու համար: Նրանք «Ավրորայի» հերոս են դարձել իրենց ունեցած բացառիկ ազդեցության, խիզախության և նվիրվածության համար: 1.000.000 ԱՄՆ դոլար մրցանակը շնորհվում է Հայոց ցեղասպանությունը վերապրողների անունից՝ ի երախտագիտություն նրանց փրկողների, արձագանքելով մարդասիրական խնդիրներին ամբողջ աշխարհում՝ տեղում օգնելով ամենակարիքավորներին: Հերոսների անունները հայտարարվեցին Մատենադարանում. նրանցից մեկը կդառնա 2022 թ. «Ավրորա» մրցանակի դափնեկիր:
«Մերօրյա այսպիսի բացառիկ հերոսները մեզ հիշեցնում են այն մասին, որ ամենադժվարին պահերին անգամ լուսավոր ապագան այն մարդկանց ձեռքերում է, որոնք հավատում են և պատրաստ են արտասովոր քայլերի՝ պաշտպանելու լուսավոր ապագան: Մեզնից շատերն այսօր կարող են ճնշված զգալ՝ առնչվելով մարդկային վշտի ու տառապանքի անվերջ թվացող ալիքին: Բայց «Ավրորայի» հերոսները շարունակում են լինել կարեկցանքի փարոս՝ առաջնորդելով և ոգեշնչելով մարդկայնությանը: Պատիվ է մասնակից լինել այս նախաձեռնությանը, որը նրանց ճանաչման է արժանացնում և աջակցում»,- ասաց «Ավրորա» մրցանակի Ընտրող հանձնաժողովի նախագահ, Լոնդոնի կայսերական քոլեջի Գլոբալ առողջապահական նորարարությունների ինստիտուտի տնօրեն Լորդ Արա Դարզին:
2022 թ. «Ավրորայի» հերոսներն են.
• Ջամիլա Աֆղանի (Աֆղանստան)՝ խաղաղության ակտիվիստ և «Նուռ» կրթության և կարողությունների զարգացման կազմակերպության (NECDO) հիմնադիր: 25 տարի նա պայքարել է, որպեսզի Աֆղանստանում ապրող կանանց համար կրթությունը դառնա հասանելի: Երբ թալիբները վերցրին իշխանությունը, Ջամիլա Աֆղանին ստիպված եղավ լքել իր հայրենիքը: Բայց նույնիսկ դրանից հետո նա չի հանձնվում՝ շարունակելով պայքարել իր ժողովրդի համար:
• Մահինուր էլ-Մասրի (Եգիպտոս)՝ փաստաբան և քաղաքական ակտիվիստ Եգիպտոսից: Նա պայքարում է երկրում քաղաքական ազատությունների և մարդու իրավունքների համար, կազմակերպում է բողոքի խաղաղ ակցիաներ և դատարանում պաշտպանում քաղբանտարկյալների իրավունքները: Եգիպտոսում պաշտոնական քաղաքականության հետ անհամաձայնություն հայտնելը կարող է վտանգավոր լինել․ Մահինուր էլ-Մասրին իր գործունեության պատճառով մի քանի անգամ ձերբակալվել է և բանտարկվել: Այդուհանդերձ, նա չի կորցնում լավատեսությունն իր երկրի ապագայի հանդեպ և ձգտում է լինել դրական փոփոխությունների առաջամարտիկ։
• Հադի Ջուման (Եմեն)՝ խաղաղության ակտիվիստ և միջնորդ-բանակցող Եմենից: Նա պարբերաբար վտանգում է իր կյանքը, որպեսզի կազմակերպի ռազմագերիների փոխանակում և առաջնագծից դուրս բերի այնտեղ մնացած զոհվածների մարմինները: Քանի որ քաղաքացիական պատերազմի հետևանքով Եմենը շարունակում է մնալ երկարատև քաղաքական և հումանիտար ճգնաժամի մեջ, Հադի Ջումանը ընտանիքներին տալիս է միակ սփոփանքը, որ նրանց անհետ կորած համարվող սիրելի մարդիկ, ի վերջո, կարող են հանգչել խաղաղությամբ:
«Որպես «Ավրորա» մրցանակի դափնեկիր՝ ես գիտեմ, թե որքան կարևոր է աջակցությունը և ճանաչումը միջազգային մակարդակով: «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունը հնարավորություն է տալիս ակտիվիստներին և իրավապաշտպաններին, որոնք հաճախ միայնակ են գործում, առաջ մղելու իրենց աշխատանքը և ավելի մեծ արդյունք գրանցելու: Ես կցանկանայի շնորհավորել 2022 թ. «Ավրորայի» հերոսներին և մաղթել նրանց լավագույնն իրենց գործունեության մեջ»,- ասաց «Կանանց համերաշխություն հանուն ներառական խաղաղության և զարգացման» կազմակերպության (SOFEPADI) և Կոնգոյացի կանանց հիմնադրամի (FFC) համահիմնադիր, 2021 թ. «Ավրորա» մրցանակի դափնեկիր Ջուլիեն Լուսենգեն
2022 թ. «Ավրորա» մրցանակի առաջադրումների փուլը պաշտոնապես բացվեց 2021 թ. ապրիլի 24-ին: 633 առաջադրում է եղել  62 երկրից՝ ներառյալ ԱՄՆ, Բրազիլիա, Հայաստան, Հնդկաստան, Նիգերիա, Չեխիա, Պակիստան, Ռուանդա, Վրաստան և Ուկրաինա: Ամեն տարի «Ավրորա» մրցանակի դափնեկրին շնորհվում է 1.000.000 ԱՄՆ դոլար պարգև, որն էլ բացառիկ հնարավորություն է ընձեռում նրան շարունակելու նվիրատվության շղթան և աջակցելու այն կազմակերպություններին, որոնք օգնում են կարիքի մեջ գտնվողներին:
«Ամեն տարի ես հիանում եմ այն բացառիկ հերոսներով և նրանց աշխատանքով, որոնց աջակցում է «Ավրորան»: Նրանք առնչվում են բազմաթիվ խնդիրների աներևակայելի պայմաններում, երբ գրեթե ամեն ինչ նրանց դեմ է, բայց, այդուհանդերձ, նրանց մարդասիրությունը, հավատը, քաջությունն օգնում են նրանց շարունակել առաջ շարժվել: Ես մեծ հույս ունեմ, որ աշխարհը դասեր կառնի նրանցից, այդպես այն, հաստատ, շատ ավելի լավը կդառնա»,- նշեց 2017 թ. «Ավրորա» մրցանակի դափնեկիր, «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության նախագահ և Սուդանի «Գթության մայր» հիվանդանոցի բժշկական տնօրեն Թոմ Քաթինան:
Ըստ ավանդույթի, 2022 թ. «Ավրորայի» հերոսների անուններն արձանագրվել են 21-րդ դարում ստեղծված «Մատյան մարդասիրաց» եզակի ձեռագրում, որը «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության յուրահատուկ տարեգիրքն է: Այն կցուցադրվի Մատենադարանում:

В Ереване объявили имена героев "Авроры" – 2022
Сегодня, в День памяти жертв Геноцида армян, Гуманитарная инициатива "Аврора" назвала имена героев "Авроры" – 2022, выбранных за исключительное влияние, мужество и готовность рисковать собой ради других. Премия в размере 1 000 000 долларов США присуждается от лица всех выживших во время Геноцида армян и в знак благодарности их спасителям для решения гуманитарных проблем по всему миру с акцентом на помощь самым обездоленным. Объявление было сделано в Матенадаране, национальном хранилище древних рукописей, расположенном в Ереване, Армения. Один из героев позднее станет лауреатом премии "Аврора" – 2022.
"Эти выдающиеся современные герои напоминают нам, что даже в самые темные времена наше светлое будущее находится в руках тех, кто верит в него и готов на что угодно для его защиты. Сегодня многие из нас чувствуют себя подавленными из-за кажущегося бесконечным потока человеческого горя и страданий, с которыми мы сталкиваемся, но герои "Авроры" остаются источником сострадания, направляя и вдохновляя человечество. Для меня большая честь быть частью инициативы, которая чествует и поддерживает их", – отметил лорд Ара Дарзи, председатель Отборочной комиссии премии "Аврора" и директор Института глобальных инноваций в области здравоохранения при Имперском колледже Лондона.
Вот герои "Авроры" – 2022:
• Джамиля Афгани (Афганистан) – активистка борьбы за мир и основатель Организации по наращиванию потенциала и развитию системы образования "Нур" (NECDO). Госпожа Афгани посвятила более 25 лет своей жизни тому, чтобы женщины Афганистана получили доступ к образованию. После того, как ее страну захватили талибы, Джамиля Афгани была вынуждена покинуть родину, но не перестала помогать своему народу.
• Хади Джумаан (Йемен) – миротворец и посредник, который регулярно рискует собственной жизнью, чтобы способствовать обмену военнопленными и вывозить с передовой тела тех, кто пал в бою. В то время как Йемен продолжает переживать затяжной политический и гуманитарный кризис, вызванный гражданской войной, господин Джумаан приносит семьям погибших бойцов единственное утешение – осознание того, что их близкие могут наконец упокоиться с миром.
• Махинур эль-Массри (Египет) – адвокат и политическая активистка, которая отстаивает политические свободы и права человека в стране, организуя мирные протесты и защищая политических заключенных в судах. В Египте выражение несогласия с официальной политикой может быть опасным, и Махинур эль-Массри несколько раз задерживали и сажали в тюрьму. Но несмотря ни на что, она сохранят оптимистичный взгляд на будущее своей страны и стремится быть проводником позитивных перемен.
"Как один из лауреатов премии "Аврора", я была свидетелем того, как важны поддержка и признание на международном уровне. Гуманитарная инициатива "Аврора" дает активистам и правозащитникам, часто действующим в одиночку, возможность продвигать и улучшать свою работу, чтобы они могли достичь еще большего. Я хотела бы поздравить героев "Авроры" – 2022 и пожелать им всяческих успехов в их деятельности", – заявила лауреат премии Авроры – 2021 Джульен Лусенге, соучредитель организации "Женская солидарность за интегрированный мир и развитие" (SOFEPADI) и Фонда конголезских женщин (ФКЖ).
Прием номинаций на премию "Аврора" – 2022 официально открылся 24 апреля 2021 года. В общей сложности было получено 633 заявки из 62 стран, включая Армению, Бразилию, Чехию, Грузию, Индию, Нигерию, Пакистан, Руанду, США и Украину. Лауреат премии "Аврора" удостаивается награды в размере 1 000 000 долларов США, которая дает ему уникальную возможность продолжить эстафету добра и поддержать помогающие нуждающимся организации.
"Каждый год я испытываю благоговение перед выдающимися героями, которых поддерживает "Аврора", и их работой. Они справляются с неизмеримыми трудностями в невообразимых обстоятельствах, когда все шансы складываются против них, и все же их человечность, их вера, их мужество позволяют им продолжать двигаться вперед. Я очень надеюсь, что мир будет учиться у них, поскольку это, безусловно, сделает его намного лучше", – отметил лауреат премии "Аврора" – 2017 Том Катена, председатель Гуманитарной инициативы "Авроры" и главный врач больницы Mother Mercy в Судане.
По традиции, имена героев "Авроры" – 2022 добавили в Летопись "Авроры", уникальный манускрипт XXI века, содержащий описание деятельности Гуманитарной инициативы "Аврора". Этот фолиант будет выставлен на всеобщее обозрение в Матенадаране.