Կարո Փայլանի դեմ հաղորդում են ներկայացրել թուրքական դատախազություն
Թուրքիայի խորհրդարանի հայ պատգամավոր Կարո Փայլանի ներկայացրած Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչելու մասին օրինագծի թեմայի շուրջ աղմուկը Թուրքիայում չի դադարում: Փայլանի այդ քայլը խիստ դատապարտող հայտարարություններին զուգահեռ նշմարվում են նաև որոշակի իրավական գործընթացներ:
Ermenihaber-ի փոխանցմամբ՝ նախօրեին Քադիր Քարթալ անունով մի թուրք փաստաբան դատախազությանը Փայլանի դեմ «հաղորդում է ներկայացրել հանցագործության մասին»:
Հաղորդման մեջ պահանջվում է Փայլանին զրկել պատգամավորական անձեռնմխելիությունից ու նրա դեմ դատական գործընթաց սկսել մեջլիսին «Հայոց ցեղասպանության ճանաչման ու ցեղասպանության մեղավորների անունները  հանրային կառույցների ու փողոցների վրայից հանելու մասին» անվանումով օրինագիծ ներկայացնելու համար:
Ըստ թուրք փաստաբանի «հիմնավորման»՝ հայ պատգամավորը, ցեղասպանություն բառը կիրառելով և օրինագիծ ներակայացնելով, ժողովրդին բացահայտ ատելության ու թշնամության է դրդել (Թուրքիայի քր. օրենսգրքի 266 հոդված):

В прокуратуру Турции подали заявление против Каро Пайлана
Шумиха вокруг темы законопроекта о признании Геноцида армян, представленного депутатом-армянином парламента Турции Каро Пайланом, не утихает. Как передает Panorama.am, подробности представляет ermenihaber.am.
Параллельно заявлениям с осуждением упомянутого шага Пайлана намечаются также определенные правовые процессы.
Накануне турецкий адвокат по имени Кадир Картал подал в прокуратуру против Пайлана «заявление о преступлении». В заявлении он требует лишить Пайлана депутатской неприкосновенности и начать против него судебный процесс за представление парламенту законопроекта «О признании Геноцида армян и переименовании улиц и общественных мест, названных именами виновников Геноцида».
Согласно «обоснованию» турецкого адвоката, депутат, употребляя слово «геноцид» и представляя такой законопроект, открыто разжигал в народе ненависть и вражду (ст. 266 УК Турции).
Каро Пайлан (от прокурдской Народно-Демократической партии, HDP) в преддверии 107-й годовщины Геноцида армян представил в парламент Турции законопроект, признающий Геноцид армян.