ՀՀ դեսպանությունը պարզաբանել է Քյոլնում Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակի հուշարձանի շուրջ ստեղծված իրավիճակը
Գերմանիայում Հայաստանի դեսպանությունը պարզաբանել է Քյոլն քաղաքում Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակի հուշարձանի շուրջ ստեղծված իրավիճակը: Խոսքը Հոհենցոլերնբրյուկե կամրջի ձախակողմյան հատվածում տեղադրված Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակի հուշարձանի մասին է: Այն տեղադրվել է 2018թ.-ի ապրիլի 15-ին «Հիշել ցեղասպանությունը» նախաձեռնության (Initiative Völkermord erinnern) և մի շարք անհատ քաղաքացիների կողմից։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ դեսպանությունը նշում է, որ տեղադրման թույլտվության բացակայության հիմնավորմամբ հուշարձանը հեռացվել է տեղադրումից չորս օր անց (2018թ.-ի ապրիլի 19-ին), ինչը իրավական վեճի առիթ է դարձել։
«Յուրաքանչյուր տարի, ապրիլի 24-ի շուրջ ընկած ժամանակահատվածում հուշարձանը տեղադրվում է, ապա  ապամոնտաժվում թույլտվության բացակայության հիմնավորմամբ, ինչը հասկանալիորեն դառնում է մեր բազմաթիվ հայրենակիցների վրդովմունքի և տեղական իշխանությունների հետ իրավական վեճի առարկա։ ՀՀ դեսպանությունն ուղիղ կապի մեջ է նախաձեռնության հեղինակների և այլ շահագրգիռ կողմերի հետ և առաջիկայում կգործադրի ջանքեր իրավիճակի երկուստեք ընդունելի տարբերակով հանգուցալուծմանը նպաստելու նպատակով»,-ասված է դեսպանության հաղորդագրությունում։

The Embassy on Dismantling of Armenian Genocide Memorial in Cologne
In response to the numerous enquiries since May 6th regarding the Armenian Genocide Memorial located on the left side of the Hohenzollernbrücke bridge in Cologne, the Embassy of the Republic of Armenia in the Federal Republic of Germany reports the following:
"The monument was erected on 15 April 2018 at the Remember the Genocide Initiative (Initiative Völkermord erinnern) and a number of individual citizens. Due to the absence of an official installation permit, the monument was dismantled four days after its installation (19 April 2018), which was the subject of a legal dispute.
Every year, ahead of 24 April, the monument is erected and then dismantled on the grounds of the absence of an official permission, which has clearly become the subject of outrage by many of our compatriots and a legal dispute with the local authorities.
The Embassy of the Republic of Armenia is in direct contact with the members of the initiative and other interested parties and will make efforts to reach a mutually acceptable solution," Armradio.am reports.