ՀՀ դեսպանությունը պարզաբանել է Քյոլնում Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակի հուշարձանի շուրջ ստեղծված իրավիճակը
Գերմանիայում Հայաստանի դեսպանությունը պարզաբանել է Քյոլն քաղաքում Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակի հուշարձանի շուրջ ստեղծված իրավիճակը: Խոսքը Հոհենցոլերնբրյուկե կամրջի ձախակողմյան հատվածում տեղադրված Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակի հուշարձանի մասին է: Այն տեղադրվել է 2018թ.-ի ապրիլի 15-ին «Հիշել ցեղասպանությունը» նախաձեռնության (Initiative Völkermord erinnern) և մի շարք անհատ քաղաքացիների կողմից։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ դեսպանությունը նշում է, որ տեղադրման թույլտվության բացակայության հիմնավորմամբ հուշարձանը հեռացվել է տեղադրումից չորս օր անց (2018թ.-ի ապրիլի 19-ին), ինչը իրավական վեճի առիթ է դարձել։
«Յուրաքանչյուր տարի, ապրիլի 24-ի շուրջ ընկած ժամանակահատվածում հուշարձանը տեղադրվում է, ապա  ապամոնտաժվում թույլտվության բացակայության հիմնավորմամբ, ինչը հասկանալիորեն դառնում է մեր բազմաթիվ հայրենակիցների վրդովմունքի և տեղական իշխանությունների հետ իրավական վեճի առարկա։ ՀՀ դեսպանությունն ուղիղ կապի մեջ է նախաձեռնության հեղինակների և այլ շահագրգիռ կողմերի հետ և առաջիկայում կգործադրի ջանքեր իրավիճակի երկուստեք ընդունելի տարբերակով հանգուցալուծմանը նպաստելու նպատակով»,-ասված է դեսպանության հաղորդագրությունում։

Посольство Армении разъясняет ситуацию вокруг Мемориала Геноцида армян в Кельне
Посольство Армении в Германии прояснило ситуацию вокруг Мемориала Геноцида армян в Кельне. Речь идет о памятнике жертвам Геноцида армян, расположенном с левой стороны моста Гогенцоллернбрюкке. Он был установлен 15 апреля 2018 года Инициативой Völkermord erinnern и рядом отдельных граждан.
Как передает "Арменпресс", в посольстве отмечают, что памятник был демонтирован через четыре дня после его установки (19 апреля 2018 г.) из-за отсутствия разрешения на установку, что вызвало юридический спор.
"Каждый год, примерно 24 апреля, памятник устанавливается, а затем демонтируется по причине отсутствия разрешения, что по понятным причинам становится предметом возмущения многих наших соотечественников и судебного спора с местными властями. Посольство Республики Армения находится в непосредственном контакте с авторами инициативы и другими заинтересованными сторонами и в ближайшее время приложит усилия для содействия разрешению ситуации взаимоприемлемым образом", - говорится в сообщении посольства.