Թուրքիայի պաշտպանության նախարարը ԱՄՆ-ից F-16-երի ձեռքբերումն անվանել է երկարատև գործընթաց
Թուրքիայի պաշտպանության նախարար Հուլուսի Աքարը երեքշաբթի կոչ է արել զուսպ լավատեսություն պահպանել ԱՄՆ-ից F-16 կործանիչների ձեռքբերման հարցում, փոխանցում է NEWS.am-ը:
«Դա երկարատև գործընթաց է, և մենք դրական ելքի հույս ունենք։ Արդյո՞ք այն դրական ավարտ կունենա։ Հնարավոր է։ Բայց հաստա՞տ։ Ոչ։ Մենք ուշադիր հետևում ենք գործընթացին»,- ասել է Աքարը Habertürk հեռուստաալիքի հարցազրույցում։
Ապրիլի վերջին Թուրքիայի պաշտպանության նախարարն ասել էր, որ նախատեսվում է ակտիվացնել Անկարային F-16 կործանիչների մատակարարման հարցի առնչությամբ շփումները, և անհրաժեշտության դեպքում դրանց կարող են միանալ երկու երկրների նախագահներ Թայիփ Էրդողանը և Ջո Բայդենը։ Մինչ այդ Աքարը նաև տեղեկացրել էր, որ թուրքական կողմը կործանիչների վաճառքի վերաբերյալ նամակ է գրել ԱՄՆ պետդեպարտամենտ, որն այնուհետև ուղարկվել է Կոնգրես։ Պետդեպարտամենտի նամակում նշվել էր, որ Թուրքիային կործանիչների վաճառքը կհամապատասխանի ԱՄՆ ազգային անվտանգության շահերին։
Թուրքիան ԱՄՆ-ից 40 F-16 Block 70 կործանիչ և Block 70-երի արդիականացման 80 լրակազմ է խնդրել իր ՌՕՈւ-ի սպառազինությունում առկա ինքնաթիռների համար։ F-16-եր ձեռք բերելու ցանկության մասին Անկարայում հայտարարել էին այն բանից հետ, որբ երկիրը հանվել էր հինգերորդ սենդի F-35 կործանիչների արտադրության ծրագրից՝ Ռուսաստանից С-400 զենիթահրթիռային համալիրներ գնելու հետ կապված։
Ընթացիկ տարվա մարտին Թուրքիայի և ԱՄՆ-ի ներկայացուցիչները բանակցություններ են վարել F-16-երի հարցի շուրջ։ Ինչպես այն ժամանակ հայտարարել էր Թուրքիայի պաշտպանության նախարարը, դրանք դրական հունով են ընթացել։

Глава Минобороны Турции назвал длительным процесс приобретения у США F-16
Глава Минобороны Турции Хулуси Акар призвал во вторник сохранять сдержанный оптимизм в вопросе приобретения у США истребителей F-16, сообщает ТАСС.
"Это длительный процесс, и мы рассчитываем на позитивный исход. Завершится ли он положительно? Возможно. Но точно? Нет. Мы внимательно следим за процессом", - сказал Акар в интервью телеканалу Habertürk.
В конце апреля глава Минобороны Турции говорил, что контакты по вопросу поставок Анкаре истребителей F-16 планируется активизировать, и при необходимости к ним могут присоединиться президенты двух стран Тайип Эрдоган и Джо Байден. Ранее Акар также сообщал, что турецкая сторона написала письмо в Госдепартамент США, касающееся продажи истребителей, которое затем было направлено в Конгресс. В письме Госдепартамента говорится, что продажа Турции истребителей будет соответствовать интересам национальной безопасности США.
Турция запросила у США 40 истребителей - F-16 Block 70 и 80 комплектов модернизации Block 70 для состоящих на вооружении ее ВВС самолетов. О желании приобрести F-16 в Анкаре заявили после ее исключения из программы производства истребителей пятого поколения F-35 в связи с приобретением у России ЗРК С-400.