Տարածաշրջանային նոր ռազմական հակամարտություններ կծագեն. Մեդվեդև
ՌԴ Անվտանգության խորհրդի փոխնախագահ Դմիտրի Մեդվեդևը թելագրամյան իր միկրոբլոգում «Ի՞նչ կլինի հետո, կամ աշխարհը հակառուսական պատժամիջոցներից հետո (ընդհանրապես կանխատեսում չէ)» վերտառությամբ գրառում է կատարել աշխարհի մասին՝ հակառուսական պատժամիջոցներից հետո, որտեղ մասնավորապես նշում է.
1. Կփլուզվեն ապրանքների մատակարարման մի շարք համաշխարհային շղթաներ, հնարավոր է մեծ լոգիստիկ ճգնաժամ, ներառյալ օտարերկրյա ավիաընկերությունների գործունեության փլուզումը, որոնց արգելված է թռիչքներ կատարել Ռուսաստանի տարածքով։
2. Էներգետիկ ճգնաժամը կսրվի այն երկրներում, որոնք «կրակում են իրենց ոտքերին» պատժամիջոցներ են սահմանելով ռուսական էներգակիրների մատակարարման վրա, հանածո վառելիքի գների հետագա աճը կշարունակվի, և աշխարհում թվային տնտեսության զարգացումը կդանդաղի։
3. Լիարժեք միջազգային պարենային ճգնաժամ կսկսվի առանձին պետություններում՝  սովի մատնվելու հեռանկարով:
4. Որոշ երկրներում կամ երկրների համայնքներում հնարավոր է դրամավարկային և ֆինանսական ճգնաժամ, որը կապված է մի շարք ազգային արժույթների կայունության խախտման, թռիչքային գնաճի և մասնավոր սեփականության պաշտպանության իրավական համակարգի ոչնչացման հետ:
5. Տարածաշրջանային նոր ռազմական հակամարտություններ կծագեն այն վայրերում, որտեղ իրավիճակը երկար տարիներ չի լուծվում խաղաղ ճանապարհով կամ անտեսվում են միջազգային խոշոր խաղացողների էական շահերը։
6. Ահաբեկիչները ակտիվանում են՝ համարելով, որ այսօր արևմտյան իշխանությունների ուշադրությունը շեղված է Ռուսաստանի հետ դիմակայության վրա։
7. Կսկսվեն նոր համաճարակներ՝ սանիտարահամաճարակային ոլորտում ազնիվ միջազգային համագործակցության մերժմամբ կամ կենսաբանական զենքի կիրառման ուղղակի փաստերով։
8. Կլինի անկում միջազգային կառույցների գործունեության մեջ, որոնք չեն կարողացել ապացուցել իրենց արդյունավետությունը Ուկրաինայում իրավիճակի կարգավորման գործընթացում, ինչպիսին, օրինակ, Եվրախորհուրդն է։
9. Կձևավորվեն երկրների նոր միջազգային դաշինքներ՝ հիմնված պրագմատիկ, ոչ թե անգլո-սաքսոնական չափանիշների վրա։
10. Արդյունքում կստեղծվի անվտանգության նոր ճարտարապետություն, որտեղ դե ֆակտո, ապա դե յուրե կճանաչվեն առկա իրողությունները:

Медведев предрек миру ряд кризисов, региональных конфликтов из-за антироссийских санкций
Зампредседателя Совбеза РФ Дмитрий Медведев считает, что в результате антироссийских санкций разрушится ряд цепочек поставок товаров, возможен крупный логистический кризис, включая крах иностранных авиакомпаний, написал он в своем Telegram-канале:
''Что будет дальше, или Мир после антироссийских санкций (совсем не прогноз)
1. Разрушится ряд глобальных цепочек поставок товаров, возможен крупный логистический кризис, включая крах деятельности иностранных авиакомпаний, которым запрещены полёты над территорией России.
2. Усилится энергетический кризис в тех государствах, которые ввели ''стреляющие в собственные ноги'' санкции по поставкам российских энергоносителей, продолжится дальнейший рост цен на ископаемое топливо, замедлится развитие цифровой экономики в мире.
3. Наступит полноценный международный продовольственный кризис с перспективой голода в отдельных государствах.
4. Возможен валютно-финансовый кризис в некоторых странах или сообществах стран, связанный с подрывом устойчивости ряда национальных валют, галопирующей инфляцией и разрушением легальной системы защиты частной собственности.
5. Возникнут новые региональные военные конфликты в тех местах, где ситуация не находит мирного разрешения на протяжении многих лет либо игнорируются существенные интересы крупных международных игроков.
6. Активизируются террористы, считающие, что внимание западных властей сегодня отвлечено на разборки с Россией.
7. Начнутся новые эпидемии, вызванные отказом от честного международного сотрудничества в санитарно-эпидемиологической сфере или прямыми фактами использования биологического оружия.
8. Наступит упадок деятельности международных институтов, которые не смогли доказать свою эффективность в ходе урегулирования ситуации на Украине, таких, например, как Совет Европы.
9. Будут образованы новые международные альянсы стран, основанные на прагматических, а не идеологических англосаксонских критериях.
10. В итоге будет создана новая архитектура безопасности, в которой де факто, а потом и де юре признаются сложившиеся реалии: а) слабость вестернизированных концепций международных отношений типа ''Порядка, основанного на правилах'' и пр. бессмысленного западного барахла; б) крах идеи американоцентричного мира; в) наличие уважаемых мировым сообществом интересов у тех стран, которые находятся в острой стадии противоречия с западным миром'',-пишет Медведев.