Ադրբեջանը ցանկանում է խաղաղության պայմանագիր կնքել Հայաստանի հետ. Ալիև
Ադրբեջանը ցանկանում է խաղաղության պայմանագիր կնքել Հայաստանի հետ: Այս մասին հայտարարել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը Լիտվայի իր գործընկերոջ հետ ընդլայնված կազմով հանդիպման ժամանակ:
«Մենք լայնորեն քննարկել ենք նաև տարածաշրջանում տիրող իրավիճակը, Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացը։ Ես գիտեմ, որ Ադրբեջանից հետո նախագահը այցելելու է Հայաստան։ Համոզված եմ, որ այս այցի ավարտից հետո նրա մոտ կլինի ամբողջական պատկերացում։
Մեր դիրքորոշումը շատ հստակ է. մենք ցանկանում ենք խաղաղության պայմանագիր կնքել Հայաստանի հետ, ցանկանում ենք կարգավորել հարաբերությունները և շրջել թշնամության էջը»,- ասել է Ադրբեջանի նախագահը։

Баку хочет подписать мирное соглашение с Ереваном, заявил президент Азербайджана Ильхам Алиев, в среду на встрече с литовским коллегой в расширенном составе, передает РИА Новости.
В среду в Баку состоялась встреча Алиева с президентом Литовской Республики Гитанасом Науседой.
"Мы широко обсудили ситуацию в регионе, процесс нормализации отношений между Азербайджаном и Арменией. Знаю, что после Азербайджана президент посетит Армению. Я уверен, что после завершения этого визита у него сформируется полное представление. Но наша позиция очень ясна.
Мы хотим подписать мирное соглашение с Арменией. Мы хотим нормализовать отношения и перевернуть страницу вражды. Таким образом, господин президент, есть много вопросов, которые нужно обсудить среди членов делегаций", - отметил президент Азербайджана.