Ճապոնիան Բայդենի այցի ընթացքում Տոկիոյում կկենտրոնացնի 18000 ոստիկան
Ճապոնիայի իշխանությունները մտադիր են ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենի այցի ընթացքում Տոկիոյում կարգուկանոն պահպանելու համար ներգրավել առնվազն 18 հազար ոստիկան։ Այս մասին հայտնում է Kyodo գործակալությունը։
Ոստիկանության աշխատակիցներն ներգրավվելու են կարգուկանոն պահպանելու և ահաբեկչական հարձակումները կանխելու համար։ Տոկիոյում արդեն իսկ ստեղծվել է հատուկ շտաբ՝ միջոցառման անվտանգությունը կազմակերպելու համար։
Ճապոնիայի իշխանությունները հատուկ ուշադրություն կդարձնեն օդանավակայանների, երկաթուղային կայարանների, ինչպես նաև մարդաշատ և այլ վայրերի պաշտպանությանը։ Նաև անօդաչու թռչող սարքերի թռիչքները սահմանափակվելու են Ճապոնիայի մայրաքաղաքի վրայով, իսկ քաղաքում սահմանափակումներ են մտցվելու մեքենաների տեղաշարժի համար։
Նշվում է, որ ԱՄՆ Սպիտակ տան ղեկավարը Ճապոնիա կժամանի մայիսի 22-ին եւ Ճապոնիայի մայրաքաղաքում կմնա մինչեւ մայիսի 24-ը։ Քաղաքում տեղի կունենա նաև Անվտանգության քառակողմ երկխոսության (Quad) գագաթաժողովը, որին կմասնակցեն Ճապոնիայի, Ավստրալիայի և Հնդկաստանի ղեկավարները։

Во время визита в Токио президента Байдена будут задействованы 18 тыс. полицейских
Власти Японии намерены направить не менее 18 тыс. сотрудников полиции для охраны порядка в Токио на время визита американского президента Джо Байдена. Как передает ИА REGNUM, об этом сообщает агентство Kyodo.
Полицейских задействуют для охраны порядка и предотвращения терактов. Для управления такой группировкой в Токио уже создали особый штаб по организации безопасности мероприятия. Особое внимание японские власти уделят охране аэропортов, вокзалов, а также других мест массового присутствия людей. Также над японской столицей ограничат полеты беспилотных летательных аппаратов и введут ограничения в городе на передвижение транспорта.
Уточняется, что глава Белого дома США приедет в Японию 22 мая и пробудет по 24 мая в японской столице. В городе будет проходить и саммит Четырехстороннего диалога по безопасности (Quad), который посетят главы Австралии и Индии.