Ճապոնիան Բայդենի այցի ընթացքում Տոկիոյում կկենտրոնացնի 18000 ոստիկան
Ճապոնիայի իշխանությունները մտադիր են ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենի այցի ընթացքում Տոկիոյում կարգուկանոն պահպանելու համար ներգրավել առնվազն 18 հազար ոստիկան։ Այս մասին հայտնում է Kyodo գործակալությունը։
Ոստիկանության աշխատակիցներն ներգրավվելու են կարգուկանոն պահպանելու և ահաբեկչական հարձակումները կանխելու համար։ Տոկիոյում արդեն իսկ ստեղծվել է հատուկ շտաբ՝ միջոցառման անվտանգությունը կազմակերպելու համար։
Ճապոնիայի իշխանությունները հատուկ ուշադրություն կդարձնեն օդանավակայանների, երկաթուղային կայարանների, ինչպես նաև մարդաշատ և այլ վայրերի պաշտպանությանը։ Նաև անօդաչու թռչող սարքերի թռիչքները սահմանափակվելու են Ճապոնիայի մայրաքաղաքի վրայով, իսկ քաղաքում սահմանափակումներ են մտցվելու մեքենաների տեղաշարժի համար։
Նշվում է, որ ԱՄՆ Սպիտակ տան ղեկավարը Ճապոնիա կժամանի մայիսի 22-ին եւ Ճապոնիայի մայրաքաղաքում կմնա մինչեւ մայիսի 24-ը։ Քաղաքում տեղի կունենա նաև Անվտանգության քառակողմ երկխոսության (Quad) գագաթաժողովը, որին կմասնակցեն Ճապոնիայի, Ավստրալիայի և Հնդկաստանի ղեկավարները։

Around 18,000 police officers will be mobilized in Tokyo to tighten security during visits by the leaders of the United States, India and Australia for meetings with Japanese Prime Minister Fumio Kishida next week, police said Thursday, abs cbn news reports.
Traffic restrictions will be imposed on the Metropolitan Expressway for three days from Sunday when U.S. President Joe Biden is scheduled to arrive for a summit with Kishida on Monday and a "Quad" meeting, in which Indian Prime Minister Narendra Modi and the leader of the party that wins Australia's general election this weekend will also attend, the following day.
As the Metropolitan Police Department expects a tense international environment amid the Russian invasion of Ukraine could increase the risk of attacks and disruptions, they will also deploy riot police and a security team to respond to drones, an official at the department said.
Tokyo police will also strengthen measures against attacks on "soft targets," which are typically less protected than government or military facilities but could attract a large crowd, such as the leaders' accommodations, Tokyo Station and Haneda airport in the capital.
During the Quad summit on Tuesday, the leaders are expected to discuss Russia's invasion of Ukraine, among other issues.