Պատերազմի ընթացքում վիրավորում ստացած զինծառայողների առաջին խումբը կմեկնի Երուսաղեմ
ՀՀ ԱԺ պաշտպանության և անվտանգության հարցերի ու  առողջապահության հարցերի մշտական հանձնաժողովները, համագործակցելով Երուսաղեմի Հայոց Պատրիարքության և «Զինվորի տուն» վերականգնողական կենտրոնի հետ, մշակել են բարեգործական ծրագիր, որի շրջանակում 2020 թ. տեղի ունեցած պատերազմի ընթացքում վիրավորում ստացած 6 զինծառայող մայիսի 26-ին կմեկնի Երուսաղեմ՝ Առողջապահության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Նարեկ Զեյնալյանի գլխավորությամբ: Նրանց կուղեկցի «Զինվորի տուն» վերականգնողական կենտրոնի գլխավոր բուժքույրը: Ուխտագնացները կծանոթանան Պատրիարքության հարուստ պատմությանը, հոգևոր ժառանգությանը, ինչպես նաև կայցելեն Տերունական սրբավայրեր:
«Հայրենիքին անսահման նվիրումով ծառայած մեր զինվորները մեր երկրի հիմնասյուներն են, նրանք են ամուր պահելու մեր պետականության հիմքերը: ՀՀ իշխանությունը գործադրում է բոլոր ջանքերը վիրավորումներ ստացած զինծառայողների վերականգնման անխափան ընթացքն ապահովելու համար»,- նշել է Անդրանիկ Քոչարյանը Երուսաղեմի Հայոց Պատրիարք Տ. Նուրհան արքեպիսկոպոս Մանուկյանին ուղղված նամակում: Անդրանիկ Քոչարյանի խոսքով՝ Պատրիարքության և հանձնաժողովի միջև համագործակցությունը կնպաստի պատերազմի ընթացքում ծանր վիրավորումներ ստացած զինվորների ոգու ամրապնդմանը, նրանց կազդուրմանն ու վաղվա օրվա նկատմամբ վստահության վերականգնմանը: Այն նաև պարարտ հող կնախապատրաստի մեր ժողովրդի հոգևոր նպատակների իրականացման ճանապարհին՝ Հայ եկեղեցու երեք հիմնասյուների՝ Մայր Աթոռի, Երուսաղեմի և Պոլսի Հայոց պատրիարքությունների միավորման համար:
Մայիսի 23-ին Պաշտպանության և անվտանգության հարցերի ու Առողջապահության հարցերի մշտական հանձնաժողովների նախագահներ Անդրանիկ Քոչարյանը և Նարեկ Զեյնալյանը, պատգամավորներ Արփինե Դավոյանն ու Լուսինե Բադալյանը խորհրդարանում հանդիպել են առաջին ուխտագնացների հետ:
Նարեկ Զեյնալյանը, կարևորելով ուխտագնացության գաղափարը, Երուսաղեմում հոգևոր արժեքներին հաղորդակցվելը, տեղեկացրել է, որ ծրագիրը շարունակական է լինելու:
Զինվորների կարծիքով՝ իրենք Երուսաղեմից կվերադառնան հավատքով ամրացած, ապրելու նոր ծրագրերով և գաղափարներով լեցուն:

Первая группа раненных в ходе войны военнослужащих отправляется в Иерусалим
Постоянные комиссии НС по вопросам обороны и безопасности и по здравоохранению совместно с Армянским Патриархатом Иерусалима и реабилитационным центром ''Дом солдата'' разработали благотворительную программу, в рамках которой шестеро раненных в ходе войны 2020 года военнослужащих 26 мая отправятся в Иерусалим во главе с председателем комиссии по здравоохранению Н.Зейналяном, в сопровождении главной медсестры реабилитационного центра ''Дом солдата''. Паломники ознакомятся с богатой историей Патриаршества, его духовным наследием, а также посетят святыни.
''Наши солдаты, с безграничной преданностью служившие Родине, - опора нашей страны, они будут крепко держать основы нашей государственности. Правительство Армении прилагает все усилия для обеспечения полного выздоровления раненых военнослужащих'', - подчеркнул А.Кочарян в письме армянскому патриарху Иерусалима архиепископу Н.Манукяну. Председатель комиссии выразил надежду, что сотрудничество между Патриархией и комиссией укрепит дух получивших в ходе войны тяжелые ранения солдат, возродит их, вернет уверенность в завтрашнем дне. Это также подготовит благодатную почву к реализации духовных целей нашего народа по объединению трех столпов Армянской Церкви – Первопрестольного, Иерусалимского и Армянского Константинопольского Патриархатов.
23 мая в парламенте с первыми паломниками встретились председатели вышеуказанных комиссий А.Кочарян и Н.Зейналян, депутаты А.Давоян и Л.Бадалян.
Н.Зейналян, подчеркнув важность идеи паломничества, приобщения к духовным ценностям в Иерусалиме, сказал, что программа будет непрерывной.
По словам военнослужащих, они вернутся из Иерусалима укрепленными в вере, полными новых жизненных планов и идей.