Հայաստանն ու Պորտուգալիան անշեղորեն զարգացնում են միջպետական կապերը. ԱԳՆ-ների համատեղ հայտարարությունը դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակի կապակցությամբ
Մայիսի 25-ին Պորտուգալիան և Հայաստանը նշում են դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակը, որը տեղի է ունենում աշխարհում, ու մասնավորապես, Եվրասիական տարածաշրջանում շարունակվող հակամարտությունների և լարվածության ֆոնին, և հետևաբար, երկու երկրները մեծապես գնահատում են իրենց միավորող բարեկամական ու գործընկերական ամուր և երկարատև կապերը:
Անցյալում տեղի են ունեցել բարձր մակարդակի փոխայցեր, մասնավորապես՝ Պորտուգալիայի փոխվարչապետի, արտաքին գործերի նախարարի այցերը Երևան, և Հայաստանի նախագահի ու ԱԳ նախարարների այցերը Լիսաբոն, որոնք առկա բարեկամական երկկողմ հարաբերությունների հավելյալ վկայություն են։
Հայաստանն ու Պորտուգալիան իրական գործընկերներ են և կիսում են մի շարք առաջնահերթություններ և ընդհանուր արժեքներ: Երկու երկրները հանդես են գալիս որպես Հայաստանի, Եվրամիության և նրա անդամ պետությունների միջև 2017թ․ ստորագրված Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի կողմեր, ու բարեբախտ զուգադիպություն է, որ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման այս հոբելյանը համընկնում է Համաձայնագրի ճանապարհային քարտեզի իրագործման դինամիկ գործընթացի հետ։
Այս առթիվ Պորտուգալիան և Հայաստանը ցանկանում են վերահաստատել իրենց հանձնառությունը՝ առավել ամրապնդելու միջպետական երկխոսությունը քաղաքական, տնտեսական և ոլորտային մակարդակներում, ինչպես նաև ամրապնդել իրենց փոխգործակցությունը ՄԱԿ-ի, ԵԱՀԿ-ի, Եվրոպայի խորհրդի և միջազգային, տարածաշրջանային ու բազմակողմ այլ հարթակների շրջանակներում, որտեղ երկու երկրներն արդեն իսկ արձանագրել են ամուր և արդյունավետ համագործակցություն։
Պորտուգալիան հետևողականորեն աջակցում է Հայաստանին՝ Արևելյան գործընկերության ծրագրի շրջանակներում։ Հայաստանն էլ իր հերթին մեծ հետաքրքրություն է ցուցաբերում Պորտուգալիայի հետ զարգացնելու առևտուրը և համագործակցությունը կրթական, մշակութային փոխանակումների, գիտական հետազոտությունների, զբոսաշրջության, բարձր տեխնոլոգիաների, վերականգնվող էներգետիկայի և այլ ոլորտներում։
Պորտուգալիայի և հայ ժողովրդի միջև բարեկամության ոգին, ու  մասնավորապես, «Գալուստ Գյուլբենկյան» հաստատության բարեգործական ուժը հանդիսանում են որպես համերաշխության խորհրդանիշ և կամուրջ, որոնք ի զորու են առավել միավորել երկու երկրներին, ինչպես նաև Արևելքի և Արևմուտքի մյուս ժողովուրդներին ու մշակույթներին։
Այսօր Հայաստանն ու Պորտուգալիան անշեղորեն զարգացնում են միջպետական կապերը և նպատակ ունեն էլ ավելի սերտորեն աշխատել միմյանց հետ՝ բացահայտելու հարաբերություններում չօգտագործված հսկայական ներուժը ի բարօրություն իրենց քաղաքացիների:

Joint Statement by the Ministries of Foreign Affairs of the Republic of Armenia and Portuguese Republic on the 30th Anniversary of the Establishment of Diplomatic Relations
On May 25 Portugal and Armenia celebrate the 30th anniversary of the establishment of their diplomatic relations. This celebration takes place against the backdrop of the ongoing conflicts and tensions in the world and in particular, the Eurasian region. Therefore, Portugal and Armenia recognize with much appreciation the strong and long-lasting bonds of friendship and partnership that unite them.
The high-level exchanges took place in recent years, namely the visits of Portugal's Deputy Prime Minister, Minister of Foreign Affairs to Yerevan, and Armenia’s President and Ministers of Foreign Affairs to Lisbon that are additional evidence of the friendly bilateral relations.
Armenia and Portugal are genuine partners and share several priorities and common values. The two countries are parties to the Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement signed in November 2017 among Armenia, European Union and its Members States and it is an encouraging coincidence that this celebration of the establishment of the diplomatic relations concurs with the dynamic process of the implementation of the roadmap of the Agreement.
On this occasion, Portugal and Armenia wish to reaffirm the commitment to further strengthen the interstate dialogue at the political, economic, and sectoral levels, as well as reinforce their interaction within the United Nations, OSCE, Council of Europe, and other multilateral fora of international and regional dimensions, within which both countries have registered strong and fruitful cooperation.
Portugal consistently supports Armenia within the framework of the Eastern Partnership program. In its turn, Armenia shows a keen interest in developing trade with Portugal and cooperation in the framework of academic and cultural exchanges, scientific research, tourism, high-tech, renewable energy, and other fields.
The spirit of friendship between the Portuguese and Armenian people, and in particular, the philanthropy power of the Calouste Gulbenkian Foundation stands as a symbol of solidarity and a bridge capable of further uniting two countries and peoples as well as other nations and cultures in the East and West.
Today, Armenia and Portugal have steadily developing interstate ties and aim at working even more closely with each other to identify the vast unrealized potential in their relations to be harnessed to the benefit of their citizens.