Հայաստանի և Ադրբեջանի հանձնաժողովների առաջին հանդիպումը անցել է կառուցողական մթնոլորտում․ Գնել Սանոսյան
Հայաստանի և Ադրբեջանի սահմանազատման և սահմանային անվտանգության հարցերով հանձնաժողովների առաջին հանդիպումը անցել է լավ և կառուցողական մթնոլորտում։ Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, լրագրողների հետ ճեպազրույցում այս մասին ասաց Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Գնել Սանոսյանը, ում տեղակալն ընդգրկված է այդ հանձնաժողովում։
«Կառուցողական, նորմալ, մասնագիտական քննարկում է եղել։ Առաջին հանդիպման համար բավականին կարևոր հարցեր բարձրացվել են, աշխատանքի որոշակի օրակարգ է սահմանվել և այլն»,- ասաց Սանոսյանը։
Հարցին, թե ինչպե՞ս է անցել հանձնաժողովների առաջին հանդիպումը կառուցողական մթնոլորտում, եթե դրանից հետո հայ-ադրբեջանական սահմանին լարված իրավիճակ էր ստեղծվել, որի հետևանքով հակառակորդի կրակոցից զոհվել էր շարքային զինծառայող Դավիթ Վարդանյանը, Սանոսյանը պատասխանեց․
«Այո, սահմանին միջադեպերը խանգարում են նման գործընթացներին և շատ դատապարտելի է, երբ նորմալ աշխատանքային փուլին կարող է հաջորդել նման վարքագիծ, որի հետևանքով զինծառայողները կարող են զոհվել»,- ասաց Սանոսյանը։

Первая встреча комиссий Армении и Азербайджана по делимитации прошла в конструктивной атмосфере: Гнел Саносян
Первая встреча комиссий Армении и Азербайджана по делимитации и пограничной безопасности прошла в хорошей и конструктивной атмосфере. Как сообщает "Арменпресс", об этом на брифинге с журналистами заявил министр территориального управления и инфраструктур РА Гнел Саносян, заместитель которого также в этой комиссии.
"Состоялось конструктивное, нормальное, профессиональное обсуждение. На первой встречи были подняты достаточно важные вопросы, была определена рабочая повестка и т. д. ", - сообщил Гнел Саносян.
На вопрос, о какой конструктивной обстановке может быть речь, если после встречи на армяно-азербайджанской границе создалась напряженная обстановка, в результате которой погиб  рядовой Давид Варданян, Саносян ответил:
"Да, инциденты на границе препятствуют таким процессам. Это очень предосудительно, когда после нормального рабочего этапа следует поведение, в результате которого могут погибнуть военнослужащие", - сказал Саносян.
24 мая на государственной границе между Арменией и Азербайджаном состоялась первая встреча вице-премьеров Азербайджана Мгера Григоряна и Шахина Мустафаева.