Հայաստանի և Ադրբեջանի հանձնաժողովների առաջին հանդիպումը անցել է կառուցողական մթնոլորտում․ Գնել Սանոսյան
Հայաստանի և Ադրբեջանի սահմանազատման և սահմանային անվտանգության հարցերով հանձնաժողովների առաջին հանդիպումը անցել է լավ և կառուցողական մթնոլորտում։ Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, լրագրողների հետ ճեպազրույցում այս մասին ասաց Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Գնել Սանոսյանը, ում տեղակալն ընդգրկված է այդ հանձնաժողովում։
«Կառուցողական, նորմալ, մասնագիտական քննարկում է եղել։ Առաջին հանդիպման համար բավականին կարևոր հարցեր բարձրացվել են, աշխատանքի որոշակի օրակարգ է սահմանվել և այլն»,- ասաց Սանոսյանը։
Հարցին, թե ինչպե՞ս է անցել հանձնաժողովների առաջին հանդիպումը կառուցողական մթնոլորտում, եթե դրանից հետո հայ-ադրբեջանական սահմանին լարված իրավիճակ էր ստեղծվել, որի հետևանքով հակառակորդի կրակոցից զոհվել էր շարքային զինծառայող Դավիթ Վարդանյանը, Սանոսյանը պատասխանեց․
«Այո, սահմանին միջադեպերը խանգարում են նման գործընթացներին և շատ դատապարտելի է, երբ նորմալ աշխատանքային փուլին կարող է հաջորդել նման վարքագիծ, որի հետևանքով զինծառայողները կարող են զոհվել»,- ասաց Սանոսյանը։

First Meeting of Armenia-Azerbaijan Border Commissions Held in Constructive Environment – Minister Sanosyan
The first meeting of the Border Commissions between Armenia and Azerbaijan was held in a good and constructive environment, Armenian Minister of Territorial Administration and Infrastructure Gnel Sanosyan, whose deputy is involved in that commission, told reporters today, Armenpress reports.
"It has been a constructive, normal and professional discussion. Quite important issues were raised at the first meeting, a certain agenda of work has been set up and so on", the minister.
Asked how the meeting was held in a constructive environment if after that tensions rose on the Armenian-Azerbaijani border as a result of which Armenian serviceman was killed by the Azerbaijani fire, the minister said: "Yes, the incidents on the border obstruct such processes and it is very condemnable when the normal working phase could be followed by such a behavior as a result of which servicemen could be killed", he said.