Բայդենի վարչակազմում տարաձայնություններ կան ՌԴ-ի դեմ պատժամիջոցների շուրջ․ ԶԼՄ
Ջո Բայդենի վարչակազմում տարաձայնություններ կան այն հարցի շուրջ, թե որքանով ԱՄՆ-ը կարող է առաջ մղել Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցները՝ առանց համաշխարհային տնտեսական անկայունություն առաջացնելու և անդրատլանտյան միասնությունը կործանելու:
«Բանավեճերը հիմա ավելի են թեժացել, երբ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը անտեսում է արդեն իսկ սահմանված տնտեսական պատժամիջոցները և շարունակում պատերազմը»,- գրում է Bloomberg-ը՝ հղում անելով աղբյուրներին։
Նրանց խոսքով, տարաձայնությունները ծագել են այն հարցի շուրջ, թե որքան ուժեղ պետք է ճնշում գործադրել։ Մի խումբը, որը ներառված են Պետդեպարտամենտի և Սպիտակ տան բազմաթիվ պաշտոնյաներ, հանդես է գալիս ավելի խիստ միջոցառումների օգտին, որոնք հայտնի են որպես երկրորդային պատժամիջոցներ՝ պնդելով, որ դաշնակիցների կողմից դիմադրությունը կարելի է հաղթահարել:
Պաշտոնյաների մյուս խումբը, որոնցից շատերը աշխատում են ֆինանսների նախարարությունում, մտահոգված են համաշխարհային տնտեսության վրա հետագա ծանրաբեռնվածությամբ, որն արդեն տառապում է մատակարարման շղթաների հետ կապված խնդիրներից, գնաճից, նավթի անկայուն գներից և պոտենցիալ պարենային ճգնաժամից: Ոմանց անհանգստացնում են գալիք միջանկյալ ընտրությունները և դեմոկրատների շանսերը, եթե բենզալցակայաններում գները բարձր մնան: Նրանք այլ մոտեցում են պաշտպանում՝ նավթի գների սահմանափակում, ինչը թույլ կտա երկրներին գնել ռուսական էներգառեսուրսներ՝ միաժամանակ սահմանափակելով Մոսկվայի եկամուտները:
«Այժմ մենք մոտենում ենք այն սահմանին, թե որքան խիստ պատժամիջոցներ կարող ենք կիրառել խոշոր տնտեսության վրա՝ առանց նման կողմնակի ազդեցություններ առաջացնելու»,- ասել է Կոռնելի համալսարանի պրոֆեսոր Նիկոլաս Մալդերը:
Խնդիրները խորացել են Ազգային անվտանգության հարցերով խորհրդականի տեղակալ Դալիպ Սինգհի հեռանալուց հետո, որը ղեկավարում էր պատժամիջոցների իրականացումը, ասել է ներքին դինամիկային ծանոթ աղբյուրը։
Սինգհը նաև այցելել է Հնդկաստան՝ կառավարությանը Ռուսաստանի ուղեծրից դուրս մղելու ԱՄՆ-ի ջանքերի շրջանակներում: Նրա բացակայությունը կուժեղացնի մտավախությունները, որ ԱՄՆ-ն չունի ազդեցիկ ձայն ավելի վտանգավոր պահին այդ դերը խաղալու համար:
Բանավեճերն արտացոլում են անդրատլանտյան դաշինքի ավելի լայն լարվածությունը: Գալիք դժվարությունների նախազգուշացումը հայտնվել է վերջին օրերին, երբ Եվրամիությունը համաձայնել է արգելք դնել նավթի ներմուծման վրա, բայց միայն Հունգարիային բացառություններ տրամադրելուց հետո:
Մինչ այժմ միասնությունը եղել է պատերազմին ԱՄՆ-ի և Եվրոպայի արձագանքի որոշիչ հատկանիշը:
Աղբյուրներից մեկը հայտարարել է, որ միասնության վրա ԱՄՆ-ի շեշտադրումն այնքան ընդգրկուն է, որ ամերիկացիները նույնիսկ խնդրել են Մեծ Բրիտանիային վերջին շաբաթներին Իռլանդիայի հետ առևտրային պայքար չտանել Հյուսիսային Իռլանդիայի համար՝ վախենալով, որ դա Պուտինին հնարավորություն կտա օգտագործել թույլ տեղը:
Ուկրաինայում արևելքում Ռուսաստանի հաղթանակն վեճեր առաջացրեց պատերազմի ընթացքի շուրջ:
Այնուամենայնիվ, քանի որ Պուտինին չի վախեցնում տնտեսական խեղդող ճնշումը, վարչակազմում ավելի հաճախ են այդ միասնությունը փորձարկելու կոչեր հնչում՝ գործողություններ ձեռնարկելով այլ երկրների և ընկերությունների դեմ, որոնք օգնում են Ռուսաստանին խուսափել պատժամիջոցներից կամ տրամադրել այն, ինչ ԱՄՆ-ն անվանում է «նյութական աջակցություն»:
Աղբյուրների խոսքով՝ նման քայլերը նեղ ուղղվածություն կունենան, ինչ ընդհանուր ոչ մի բան չունի Իրանին միջուկային ծրագրի շրջանակներում խեղդելու ավելի լայն պատժամիջոցների արշավի հետ, այդ ծրագիրը գործնականում ուղղված է ցանկացած երկրին կամ ընկերությանը, որոնք գործեր են վարել Թեհրանի հետ: ԱՄՆ-ի շատ դաշնակիցներ և մարդասիրական խմբեր պնդում են, որ այս մոտեցումը հակաարդյունավետ է եղել: Սակայն կոշտ գծի կողմնակիցներն ասում են, որ պատերազմն այժմ արդեն չորրորդ ամիսն է ընթանում, և ժամանակը եկել է:
Թերահավատները մատնանշում են պատժամիջոցների ծրագրերն այնպիսի երկրների դեմ, ինչպիսիք են Հյուսիսային Կորեան, Վենեսուելան, Սիրիան և Կուբան, որոնք միայն ամուր առաջնորդներ ունեն:
Եթե ԱՄՆ-ը նոր պատժամիջոցներ սահմանի, նա կարող է հիմնականում միայնակ մնալ նման ջանքերի մեջ՝ փաստացիորեն սեպ խրել իր և իր դաշնակիցների միջև: Դա նույնպես կարող է էլ ավելի ցնցել էներգետիկ շուկաները՝ պոտենցիալ ավելի շատ խնդիրներ առաջացնելով ԱՄՆ բենզալցակայաններում:
Բայդենի վարչակազմում ոմանք, ավելի զգույշ մոտեցում փնտրելով, առաջ են քաշել գները սահմանափակելու գաղափարը՝ առանց նավթի հոսքերը սահմանափակելու։ Այս գաղափարը զգալի թերահավատություն է առաջացնում՝ հաշվի առնելով, որ այն նախկինում երբեք չի փորձարկվել:
Բանավեճերը նաև ստիպում են ավելի լայն վերագնահատել պատժամիջոցների արշավը: Պաշտոնյաները բախվում են այն փաստին, որ պատժամիջոցների թիրախ դարձած օլիգարխներն այլևս այն ազդեցությունը չեն ունենա Պուտինի վրա, որը նախկինում ունեին: Իսկ վարչակազմը իր փաստարկից, որ պատժամիջոցները կարող են արագացնել պատերազմի ավարտը, անցել է այն պնդմանը, որ պատժամիջոցները, արտահանման վերահսկողությունը և այլ սահմանափակումներ երկար ժամանակ կթուլացնեն Պուտինին»։

СМИ заявили о расколе в США из-за строгости санкций против РФ
Чиновники администрации  Джо Байдена расходятся во мнениях относительно того, насколько США могут продвигать санкции против России, не вызывая глобальной экономической нестабильности и не разрушая трансатлантическое единство.
''Дебаты стали более жаркими сейчас, когда президент Владимир Путин проигнорировал  уже  введенные экономические санкции и продолжил войну, пишет Bloomberg  со ссылкой на источники.
По их словам, возникли разногласия по поводу того, насколько сильно давить. Одна группа, в которую входят многие чиновники из Госдепартамента и Белого дома, выступает за еще более жесткие  меры, известные как вторичные санкции, утверждая, что оппозицию со стороны союзников можно преодолеть.
Другая группа чиновников, многие из которых работают в Министерстве финансов  обеспокоены дальнейшей нагрузкой на мировую экономику, которая уже страдает от проблем с цепочками поставок, инфляции, неустойчивых цен на нефть и потенциального продовольственного кризиса. Некоторые беспокоятся о приближающихся промежуточных выборах и шансах демократов, если цены на бензозаправках останутся высокими. Они выступают за другой подход: ограничение цен на нефть, которое позволило бы странам покупать российскую энергоресурсы, ограничивая при этом доходы Москвы.
''Сейчас мы подходим к пределу того, насколько жестко  можно вводить санкции против крупной экономики, не вызывая при этом таких побочных эффектов'', — сказал Николас Малдер, профессор Корнельского университета.
Проблемы усугубились с уходом Далипа Сингха, заместителя советника по национальной безопасности, который руководил внедрением санкций, заявил источник, знакомый с внутренней динамикой.
Сингх также посетил Индию в рамках усилий США по вытеснению правительства с орбиты России. Его отсутствие усилит опасения, что у США не хватает влиятельного голоса, чтобы сыграть эту роль в еще более опасное время.
Дебаты отражают более широкую напряженность в трансатлантическом союзе. Предвестник грядущих проблем появился в последние дни, когда Европейский союз согласился ввести запрет на импорт нефти — но только после предоставления исключений Венгрии.
До сих пор единство было определяющей характеристикой реакции США и Европы на войну.
Один источник заявил, сказал, что акцент США на единстве был настолько всеобъемлющим, что американцы даже просили Великобританию в последние недели не вести торговую битву с Ирландией из-за Северной Ирландии, опасаясь, что это предоставит  Путину возможность использовать слабое  место.
Победа России на востоке Украины вызвала споры о ходе войны.
Тем не менее, поскольку Путина не пугает экономический удушающий захват, в администрации все чаще звучат призывы проверить это единство, приняв меры против других стран и компаний, которые помогают России уклоняться от санкций или предоставляют ей то, что США называют ''материальной поддержкой''.
По словам источников,  такие шаги будут иметь узкую направленность, что не имеет ничего общего с широкой санкционной кампанией, направленной на то, чтобы задушить Иран из-за его ядерной программы, нацелившись практически на любую страну или компанию, которые вели дела с Тегераном. Многие союзники США и гуманитарные группы утверждали, что такой подход был контрпродуктивным. Но сторонники более жесткой линии говорят, что война идет уже четвертый месяц и настало  время.
Скептики указывают на программы санкций против таких стран, как Северная Корея, Венесуэла, Сирия и Куба, которые лишь закрепили  лидеров.
Если США введут новые санкции, они могут оказаться в значительной степени одинокими в таких усилиях, фактически вбивая клин между собой и союзниками. Это также может еще больше взбудоражить энергетические рынки, что, возможно, вызовет новые проблемы  на бензоколонках в США.
Кое-кто в администрации Байдена, стремящийся к более осторожному подходу, выдвинул идею ограничения цены  без ограничения потока нефти.  Эта идея вызывает значительный скептицизм, учитывая, что ее никогда раньше не пробовали.
Дебаты также вынуждают к более широкой переоценке санкционной кампании. Чиновники сталкиваются с тем фактом, что олигархи, ставшие мишенью санкций, могут уже не иметь того влияния на Путина, которое они когда-то имели. И администрация перешла от своего аргумента о том, что санкции могут ускорить окончание войны, к утверждению о том, что санкции, экспортный контроль и другие ограничения ослабят Путина в течение длительного времени''