Ռումինիայում ԱՄՆ դեսպանի պաշտոնում առաջին անգամ կին է առաջադրվել
ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը Ռումինիայում ԱՄՆ դեսպանի պաշտոնում առաջադրել է դիվանագետ Քեյթլին Էնն Կավալեկին։ Այս մասին շաբաթ օրը հայտնել է Radio România-ն։
Այսպիսով, պատմության մեջ առաջին անգամ Ռումինիայում ԱՄՆ դեսպանի պաշտոնում կին դիվանագետ է առաջադրվել: Այդ պաշտոնում Կավալեկին պետք է հաստատի ԱՄՆ կոնգրեսը:
2019 թվականից Կավալեկը զբաղեցրել է Բոսնիա և Հերցեգովինայում ԵԱՀԿ-ում ԱՄՆ առաքելության ղեկավարի պաշտոնը։ Նախկինում աշխատել է Պետքարտուղարության Եվրոպայի և Եվրասիայի հարցերով բյուրոյում, եղել է Ռուսաստանի հարցերով դեպարտամենտի տնօրենը և ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի ԱՄՆ առաքելության ղեկավարի տեղակալը Փարիզում։
Կավալեկը աշխատել է ԱՄՆ դեսպանատներում Բուխարեստում, Կիևում և Մոսկվայում (երկու անգամ), ավարտել է Կալիֆորնիայի համալսարանը Բերքլիում և Ջորջթաունի համալսարանը Վաշինգտոնում, տիրապետում է ռումիներեն, իսպաներեն, պորտուգալերեն, ֆրանսերեն և ռուսերեն լեզուներին:

Впервые на пост посла США в Румынии выдвинута женщина
Президент США Джо Байден выдвинул на пост американского посла в Румынии карьерного дипломата Кейтлин Энн Кавалек. Как передает ТАСС, об этом сообщило в субботу Radio România.
Таким образом, послом США в этой стране впервые может стать женщина. Утвердить Кавалек на должность должен будет Сенат Конгресса США.
С 2019 года Кавалек занимает должность главы миссии США при ОБСЕ в Боснии и Герцеговине. Ранее она работала в Бюро по делам Европы и Евразии Госдепартамента, была директором департамента по делам РФ и заместителем главы миссии США в ЮНЕСКО в Париже.
Кавалек работала в посольствах США в Бухаресте, Киеве и Москве (дважды), закончила Калифорнийский университет в Беркли и Джорджтаунский университете в Вашингтоне, владеет румынским, испанским, португальским, французским и русским языками.