Ռումինիայում ԱՄՆ դեսպանի պաշտոնում առաջին անգամ կին է առաջադրվել
ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը Ռումինիայում ԱՄՆ դեսպանի պաշտոնում առաջադրել է դիվանագետ Քեյթլին Էնն Կավալեկին։ Այս մասին շաբաթ օրը հայտնել է Radio România-ն։
Այսպիսով, պատմության մեջ առաջին անգամ Ռումինիայում ԱՄՆ դեսպանի պաշտոնում կին դիվանագետ է առաջադրվել: Այդ պաշտոնում Կավալեկին պետք է հաստատի ԱՄՆ կոնգրեսը:
2019 թվականից Կավալեկը զբաղեցրել է Բոսնիա և Հերցեգովինայում ԵԱՀԿ-ում ԱՄՆ առաքելության ղեկավարի պաշտոնը։ Նախկինում աշխատել է Պետքարտուղարության Եվրոպայի և Եվրասիայի հարցերով բյուրոյում, եղել է Ռուսաստանի հարցերով դեպարտամենտի տնօրենը և ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի ԱՄՆ առաքելության ղեկավարի տեղակալը Փարիզում։
Կավալեկը աշխատել է ԱՄՆ դեսպանատներում Բուխարեստում, Կիևում և Մոսկվայում (երկու անգամ), ավարտել է Կալիֆորնիայի համալսարանը Բերքլիում և Ջորջթաունի համալսարանը Վաշինգտոնում, տիրապետում է ռումիներեն, իսպաներեն, պորտուգալերեն, ֆրանսերեն և ռուսերեն լեզուներին:

Kathleen Ann Kavalec – Nominated By Biden As US Ambassador To Bucharest
On Friday, US President Joe Biden nominated Kathleen Ann Kavalec for the position of Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United States to Romania, RJ reports.
This is the first time the US administration has nominated a woman for the post of ambassador in Bucharest.
Kavalec is a career diplomat in the US State Department, currently head of the OSCE Mission to Bosnia and Herzegovina, and has been seconded to this position since 2019.
She previously served as Deputy Secretary of the Washington State Department of European and Asian Affairs. Prior to that, she was the Director of the Russian Business Office and Deputy Head of the UNESCO Mission in Paris.