Արայիկ Հարությունյանն Ասկերան քաղաքում մասնակցել է «Թումո» տուփի բացմանը
Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը հունիսի 5-ին Ասկերան քաղաքում մասնակցել է «Թումո Հայաստան» կրթական ծրագրի ընդլայնման նախաձեռնությանը միացած բարերարների շնորհիվ տեղադրված Թումո տուփի բացման հանդիսավոր արարողությանը:
Ինչպես հայտնում են Արցախի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչությունից, ծրագրի շնորհիվ ընթացիկ տարում նման տուփեր են տեղադրվել նաև Մարտակերտ և Մարտունի քաղաքներում։ Երեք շրջկենտրոններում բացված «Թումո» ստեղծարար տեխնոլոգիաների կենտրոնները նախատեսված են մոտ հազար աշակերտի համար։ Պետական ֆինանսավորմամբ կապահովվեն տրանսպորտային միջոցներ, որպեսզի շրջկենտրոնների հարակից համայնքների աշակերտները ևս այդ կենտրոններում ուսանելու հնարավորություն ունենան։
Երկրի ղեկավարը բարձր է գնահատել ծրագրի դերը երեխաների ժամանակակից կրթության և զարգացման գործում՝ նշելով, որ Կառավարությունը շահագրգռված է Արցախի այլ խոշոր համայնքներում ևս «Թումո» տուփեր տեղադրելու հարցում։
Միջոցառմանը ներկա «Թումո» ծրագրի գլխավոր տնօրեն Մարի Լու Փափազյանը իր խոսքում շնորհակալություն է հայտնել ԱՀ իշխանություններին արդյունավետ համագործակցության համար, վստահեցրել է, որ ստեղծված են բոլոր նախադրյալները ծրագրի արդյունավետ գործունեության և ընդլայնման համար։

Президент Арцаха принял участие в открытии TUMO Box в городе Аскеран
5 июня президент Республики Арцах Араик Арутюнян принял участие в церемонии открытия TUMO Box (мини-центр), установленного в городе Аскеране благодаря благотворителям, присоединившимся к инициативе по расширению образовательной программы "TUMO Армения".
В этом году в рамках программы подобные мини-центры были установлены в городах Мартакерт и Мартуни. Центры креативных технологий "TUMO", открытые в трех областных центрах, рассчитаны примерно на тысячу учащихся. Государство выделит транспортые средства для того, чтобы учащиеся из сопредельных к городам населенных пунктов имели возможность обучаться в этих центрах.
Глава государства высоко оценил роль программы в деле современного обучения и развития детей, отметив, что правительство заинтересовано в размещении мини-центров "TUMO" и в других крупных населенных пунктах Арцаха.
Присутствовавшая на мероприятии генеральный директор программы "ТUMO" Мари Лу Папазян выразила признательность властям Республики Арцах за эффективное сотрудничество и заверила, что созданы все предпосылки для эффективной деятельности центров и расширения программы.