Ապաշրջափակվող ճանապարհները պետք է գործեն այն երկրների ինքնիշխանության ներքո, որոնց տարածքով անցնում են. Միրզոյան
ՀՀ արտգործնախարար Արարատ Միրզոյանը վստահեցնում է, որ տարածաշրջանային կոմունիկացիաների ապաշրջափակման համատեքստում կա ընդհանուր ընկալում այն մասին, որ բոլոր ապաշրջափակվող տրանսպորտային ենթակառուցվածքները, ճանապարհները պետք է  գործեն այն երկրների ինքնիշխանության և օրենսդրության ներքո, որոնց տարածքով անցնում են: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Միրզոյանն այս  մասին ասաց ԱԺ մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում ՀՀ 2021 թ. պետական բյուջեի կատարման մասին տարեկան հաշվետվության քննարկման ընթացքում՝ ներկայացնելով ԱԳՆ 2021 թվականի գործունեությունը:
ԱԳ նախարարը վստահեցրեց, որ արտաքին քաղաքական աշխատանքի կարևոր ուղղություններից մեկը եղել է տարածաշրջանում տրանսպորտային կոմունիկացիաների և տնտեսական կապերի ապաշրջափակումը:
Նա հիշեցրեց տարածաշրջանում տնտեսական և տրանսպորտային բոլոր կապերն ապաշրջափակելու հարցով զբաղվող եռակողմ աշխատանքային խմբի ստեղծման մասին: Այն հայկական կողմից համանախագահում է փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը: Խումբը 2021-ի ընթացքում ունեցել է 8 պաշտոնական հանդիպում: Ստեղծվել են ենթակառուցվածքների, ինչպես նաև սահմանային, մաքսային և  հսկողության այլ գործառույթների կազմակերպման հարցերով փորձագիտական ենթախմբեր:
«Որպես արդյունք 2021-ի նոյեմբերի 26-ին Սոչիում Հայաստանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների և դեկտեմբերի 15-ին Բրյուսելում Հայաստանի, ԵԽ-ի և Ադրբեջանի ղեկավարների միջև կայացած հանդիպումների, երկաթուղային հաղորդակցությունը վերագործարկելու վերաբերյալ պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել: Աշխատանքներն այս ուղղությամբ շարունակվում են: Կա ընդհանուր ընկալում այն մասին, որ բոլոր ապաշրջափակվող տրանսպորտային ենթակառուցվածքները, ճանապարհները, երկաթուղիները պետք է  գործեն այն երկրների ինքնիշխանության և օրենսդրության ներքո, որոնց տարածքով դրանք անցնում են»,-շեշտեց Միրզոյանը:

Разблокируемые дороги будут действовать под суверенитетом стран, через территорию которых они проходят: Арарат Мирзоян
Министр иностранных дел РА Арарат Мирзоян заверил, что в контексте разблокирования региональных коммуникаций сложилось общее представление о том, что все разблокированные транспортные инфраструктуры и дороги должны действовать под суверенитетом и законодательством стран, через которые они проходят. Как сообщает "Арменпресс", об этом на совместном заседании постоянных комиссий НС заявил министр иностранных дел РА Арарат Мирзоян при обсуждении годового отчета об исполнении государственного бюджета, представляющего деятельность Министерства иностранных дел в 2021 году.
Он отметил, что одним из важных направлений внешнеполитической работы на данный момент является разблокирование транспортных коммуникаций и экономических связей в регионе.
Арарат Мирзоян напомнил о создании трехсторонней рабочей группы по разблокированию всех экономических и транспортных коммуникаций в регионе. Его сопредседателем от Армении является вице-премьер Мгер Григорян. В 2021 году группа провелла 8 официальных встреч. Созданы экспертные подгруппы по организации инфраструктур, а также функций пограничного, таможенного и иного контроля.
"В результате между руководителями Армении, России и Азербайджана в Сочи 26 ноября 2021 года и в Брюсселе 15 декабря между руководителями Армении, Азербайджана и Совета Европы была достигнута договоренность о возобновлении железнодорожного сообщения. Работа в этом направлении продолжается. Существует общее мнение, что вся разблокированная транспортная инфраструктура, автомобильные и железные дороги должны действовать под суверенитетом и законодательством стран, через которые они проходят", - подчеркнул Арарат Мирзоян.