Ապաշրջափակվող ճանապարհները պետք է գործեն այն երկրների ինքնիշխանության ներքո, որոնց տարածքով անցնում են. Միրզոյան
ՀՀ արտգործնախարար Արարատ Միրզոյանը վստահեցնում է, որ տարածաշրջանային կոմունիկացիաների ապաշրջափակման համատեքստում կա ընդհանուր ընկալում այն մասին, որ բոլոր ապաշրջափակվող տրանսպորտային ենթակառուցվածքները, ճանապարհները պետք է  գործեն այն երկրների ինքնիշխանության և օրենսդրության ներքո, որոնց տարածքով անցնում են: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Միրզոյանն այս  մասին ասաց ԱԺ մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում ՀՀ 2021 թ. պետական բյուջեի կատարման մասին տարեկան հաշվետվության քննարկման ընթացքում՝ ներկայացնելով ԱԳՆ 2021 թվականի գործունեությունը:
ԱԳ նախարարը վստահեցրեց, որ արտաքին քաղաքական աշխատանքի կարևոր ուղղություններից մեկը եղել է տարածաշրջանում տրանսպորտային կոմունիկացիաների և տնտեսական կապերի ապաշրջափակումը:
Նա հիշեցրեց տարածաշրջանում տնտեսական և տրանսպորտային բոլոր կապերն ապաշրջափակելու հարցով զբաղվող եռակողմ աշխատանքային խմբի ստեղծման մասին: Այն հայկական կողմից համանախագահում է փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը: Խումբը 2021-ի ընթացքում ունեցել է 8 պաշտոնական հանդիպում: Ստեղծվել են ենթակառուցվածքների, ինչպես նաև սահմանային, մաքսային և  հսկողության այլ գործառույթների կազմակերպման հարցերով փորձագիտական ենթախմբեր:
«Որպես արդյունք 2021-ի նոյեմբերի 26-ին Սոչիում Հայաստանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների և դեկտեմբերի 15-ին Բրյուսելում Հայաստանի, ԵԽ-ի և Ադրբեջանի ղեկավարների միջև կայացած հանդիպումների, երկաթուղային հաղորդակցությունը վերագործարկելու վերաբերյալ պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել: Աշխատանքներն այս ուղղությամբ շարունակվում են: Կա ընդհանուր ընկալում այն մասին, որ բոլոր ապաշրջափակվող տրանսպորտային ենթակառուցվածքները, ճանապարհները, երկաթուղիները պետք է  գործեն այն երկրների ինքնիշխանության և օրենսդրության ներքո, որոնց տարածքով դրանք անցնում են»,-շեշտեց Միրզոյանը:

Armenian FM Reaffirms Roads to be Unblocked Should Operate Under Sovereignty of Countries through Which They Pass
Foreign Minister of Armenia Ararat Mirzoyan says that there is a common perception in the context of unblocking of regional communications according to which all transportation infrastructure and roads to be unblocked must operate under the sovereignty and legislation of those countries through which they pass, Armenpress reports.
While presenting the Foreign Ministry’s 2021 activity at the joint session of parliamentary standing committees, the FM assured that one of the key foreign policy directions has been the unblocking of transportation communications and economic ties in the region.
He reminded that the trilateral working group dealing with the unblocking of regional communications is chaired by the deputy prime ministers of Armenia, Russia and Azerbaijan. This group held 8 meetings in 2021.
"As an outcome of the meetings of leaders of Armenia, Russia and Azerbaijan held in Sochi on November 26, 2021 and the leaders of Armenia, Azerbaijan and the President of the European Council held in Brussels on December 15, an agreement over re-launching the railway communication has been reached. Works on this direction continue. There is a common perception that all transportation infrastructure, roads and railways to be unblocked should operate under the sovereignty and legislation of the countries through which they pass", the FM said.