Հայաստանի և Նորվեգիայի ԱԳ նախարարներն ուղերձներ են փոխանակել դիվանագիտական հարաբերությունների 30-ամյակի առթիվ
Հայաստանի և Նորվեգիայի արտաքին գործերի նախարարներն ուղերձներ են փոխանակել Հայաստանի Հանրապետության և Նորվեգիայի Թագավորության միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակի կապակցությամբ:
ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանն իր ուղերձում մասնավորապես նշել է, որ երկու երկրների միջև առկա փոխադարձ հարգանքը, հավատարմությունը ժողովրդավարական արժեքներին և օրենքի գերակայությանը, հարգանքը մարդու իրավունքների նկատմամբ, ինչպես նաև պատմականորեն արմատացած ջերմ կապերը հիմք են ստեղծել երեք տասնամյակների ընթացքում համագործակցության համար: Նախարար Միրզոյանն  ընդգծել  է, որ հայ ժողովուրդը երախտագիտությամբ է հիշում նորվեգացի հումանիստ, հայ ժողովրդի մեծագույն բարեկամ Ֆրիտյոֆ Նանսենին, ով հայերի համար մարմնավորում է նորվեգացի ժողովրդի հավաքական կերպարը։ Երախտագիտություն հայտնելով COVID-19 համավարակի դեմ պայքարում Նորվեգիայի աննախադեպ աջակցության համար՝ նախարար Միրզոյանն իր համոզմունքն է հայտնել, որ Հայաստանը և Նորվեգիան համատեղ ջանքերով կնպաստեն փոխգործակցության զարգացմանը և երկկողմ օրակարգի ընդլայնմանը։
Նորվեգիայի ԱԳ նախարար Աննիկեն Հյութֆելդտը նշել է, որ Հայաստանն ու Նորվեգիան՝ որպես ՄԱԿ, ԵԱՀԿ և ԵԽ անդամ երկրներ, երկկողմ հարաբերությունները կառուցում են միջազգայնորեն ստանձնած պարտավորությունների, համընդհանուր արժեքների և սկզբունքների վրա։ Նորվեգիայի ԱԳ նախարարը մեծապես կարևորել է Հայաստանի հետ հարաբերությունների հետագա ամրապնդումը և վերահաստատել է Նորվեգիայի կառավարության պատրաստակամությունը շարունակելու Հայաստանի հետ համագործակցությունը՝ հիմնված ժողովրդավարական արժեքների և մարդու իրավունքների նկատմամբ հարգանքի վրա՝ ի շահ երկու ժողովուրդների։

Министры иностранных дел Армении и Норвегии обменялись посланиями в связи с 30- летием установления дипотношений
Министры иностранных дел Армении и Норвегии обменялись посланиями по случаю 30-летия установления дипломатических отношений между Республикой Армения и Королевством Норвегия. Об этом сообщает Арменпресс со ссылкой на МИД РА.
В своем послании министр иностранных дел РА Арарат Мирзоян, в частности отметил, что взаимное уважение между двумя странами, приверженность демократическим ценностям, верховенству закона, соблюдение прав человека, а также исторически сложившиеся теплые отношения создали основу для сотрудничества в течение трех десятилетий. Министр Мирзоян подчеркнул, что армянский народ с благодарностью вспоминает норвежского гуманиста, величайшего друга армянского народа Фритьофа Нансена, который воплощает для армян собирательный образ всего норвежского народа. Выразив Норвегии признательность за беспрецедентную поддержку в борьбе с COVID-19, министр Мирзоян выразил уверенность, что Армения и Норвегия совместно будут способствовать развитию сотрудничества и расширению двусторонней повестки.
Министр иностранных дел Норвегии Анникен Хюитфельдт отметила, что Армения и Норвегия как государства-члены ООН, ОБСЕ и Совета Европы строят свои двусторонние отношения на принципах международных обязательств и общих ценностей. Министр иностранных дел Норвегии подчеркнула дальнейшее укрепление отношений с Арменией, подтвердила готовность правительства Норвегии продолжать сотрудничество с Арменией на основе демократических ценностей и уважения прав человека во благо обоих народов.