Հայաստանի և Նորվեգիայի ԱԳ նախարարներն ուղերձներ են փոխանակել դիվանագիտական հարաբերությունների 30-ամյակի առթիվ
Հայաստանի և Նորվեգիայի արտաքին գործերի նախարարներն ուղերձներ են փոխանակել Հայաստանի Հանրապետության և Նորվեգիայի Թագավորության միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակի կապակցությամբ:
ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանն իր ուղերձում մասնավորապես նշել է, որ երկու երկրների միջև առկա փոխադարձ հարգանքը, հավատարմությունը ժողովրդավարական արժեքներին և օրենքի գերակայությանը, հարգանքը մարդու իրավունքների նկատմամբ, ինչպես նաև պատմականորեն արմատացած ջերմ կապերը հիմք են ստեղծել երեք տասնամյակների ընթացքում համագործակցության համար: Նախարար Միրզոյանն  ընդգծել  է, որ հայ ժողովուրդը երախտագիտությամբ է հիշում նորվեգացի հումանիստ, հայ ժողովրդի մեծագույն բարեկամ Ֆրիտյոֆ Նանսենին, ով հայերի համար մարմնավորում է նորվեգացի ժողովրդի հավաքական կերպարը։ Երախտագիտություն հայտնելով COVID-19 համավարակի դեմ պայքարում Նորվեգիայի աննախադեպ աջակցության համար՝ նախարար Միրզոյանն իր համոզմունքն է հայտնել, որ Հայաստանը և Նորվեգիան համատեղ ջանքերով կնպաստեն փոխգործակցության զարգացմանը և երկկողմ օրակարգի ընդլայնմանը։
Նորվեգիայի ԱԳ նախարար Աննիկեն Հյութֆելդտը նշել է, որ Հայաստանն ու Նորվեգիան՝ որպես ՄԱԿ, ԵԱՀԿ և ԵԽ անդամ երկրներ, երկկողմ հարաբերությունները կառուցում են միջազգայնորեն ստանձնած պարտավորությունների, համընդհանուր արժեքների և սկզբունքների վրա։ Նորվեգիայի ԱԳ նախարարը մեծապես կարևորել է Հայաստանի հետ հարաբերությունների հետագա ամրապնդումը և վերահաստատել է Նորվեգիայի կառավարության պատրաստակամությունը շարունակելու Հայաստանի հետ համագործակցությունը՝ հիմնված ժողովրդավարական արժեքների և մարդու իրավունքների նկատմամբ հարգանքի վրա՝ ի շահ երկու ժողովուրդների։

Armenian, Norwegian FMs Exchange Congratulatory Letters On 30th Anniversary of Establishment of Diplomatic Relations
The Foreign Ministers of Armenia and Norway exchanged congratulatory messages on the occasion of the 30th anniversary of the establishment of diplomatic relations between the Republic of Armenia and the Kingdom of Norway.
In his message, Ararat Mirzoyan, Foreign Minister of the Republic of Armenia, particularly noted that the mutual respect between the two countries, adherence to democratic values, rule of law and respect for human rights, as well as historically rooted warm ties formed a basis for cooperation over the three decades. Foregn Minister Mirzoyan emphasized that the Armenian people remember with gratitude Fridtjof Nansen, prominent Norwegian humanitarian, faithful and caring friend of Armenians, who epitomizes the collective identity of the Norwegian people for the Armenians. Expressing gratitude for Norway's unprecedented support in the fight against COVID-19, Ararat Mirzoyan expressed his conviction that Armenia and Norway will jointly contribute to the development of cooperation and the expansion of the bilateral agenda.
Anniken Huitfeldt, Foreign Minister of Norway, noted that as members of the United Nations, the Council of Europe, and the Organization for Security and Cooperation in Europe, Armenia and Norway have built bilateral relations on the basis of international commitments, shared values and principles. The Foreign Minister of Norway highlighted the importance of further strengthening relations with Armenia, and reaffirmed the Norwegian Government's readiness to continue cooperation with Armenia based on democratic values ​​and respect for human rights for the benefit of the two nations.