Ֆուտբոլային ենթակառուցվածքների զարգացումն ունի ոչ միայն մարզական, այլև կրթական կարևորություն. Վարչապետը՝ ՖԻՖԱ-ի նախագահին
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է ՖԻՖԱ-ի նախագահ Ջաննի Ինֆանտինոյին, ով մեր երկիր է այցելել՝ Հայաստանի ֆուտբոլի ֆեդերացիայի 30-ամյակին նվիրված միջոցառումների շրջանակում:
Վարչապետը ողջունել է պարոն Ինֆանտինոյի այցը մեր երկիր և մասնակցությունը ՀՖՖ-ի 30-ամյակի միջոցառումներին, ինչը վկայում է ՖԻՖԱ-ՀՖՖ արդյունավետ համագործակցության մասին: Նիկոլ Փաշինյանը գոհունակությամբ նկատել է, որ վերջին տարիներին Կառավարության ծրագրերով ՖԻՖԱ-ի աջակցությամբ Հայաստանում կառուցվել է շուրջ 90 փոքր մարզադաշտ: «Ֆուտբոլային ենթակառուցվածքների զարգացումն ունի ոչ միայն մարզական, այլև կրթական, սոցիալական, մշակութային մեծ կարևորություն: Կառավարությունն արմատական բարեփոխում է նախաձեռնել առողջ ապրելակերպի ոլորտում և կարևորում է ՖԻՖԱ-ի ու միջազգային մյուս գործընկերների հետ գործակցությունը», - ընդգծել է ՀՀ վարչապետը:
Շնորհակալություն հայտնելով գնահատականի համար՝ ՖԻՖԱ-ի նախագահը նշել է, որ առաջին անգամ է այցելում Հայաստան և տպավորված է մեր երկրով, հարուստ պատմությամբ ու մշակույթով: Ջաննի Ինֆանտինոն ընդգծել է սպորտ-կրթություն կապի նշանակությունը և նշել, որ ՖԻՖԱ-ն կշարունակի օժանդակել Հայաստանին` ֆուտբոլային ենթակառուցվածքների զարգացման և դրանով իսկ ոչ միայն մարզական, այլև կրթական ու սոցիալական համապատասխան միջավայրի ձևավորման ծրագրերում:
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել համագործակցության օրակարգի շուրջ: Անդրադարձ է եղել, մասնավորապես, ազգային մարզադաշտի կառուցման հարցին: Վարչապետը նշել է, որ միջազգային չափանիշներին համապատասխան ազգային մարզադաշտի կառուցումը Կառավարության առաջնահերթություններից է, և այդ ուղղությամբ որոշակի աշխատանք է տարվում: ՖԻՖԱ-ի նախագահն ընդգծել է նման կարգի ենթակառուցվածքի նշանակությունը երկրի մարզական հեղինակության տեսանկյունից և նշել, որ ՖԻՖԱ-ն իր գործիքակազմով հնարավորինս կաջակցի այդ գործընթացին: Այս համատեքստում ՀՖՖ նախագահ Արմեն Մելիքբեկյանը ներկայացրել է մինչ օրս կատարված աշխատանքները:
Երկուստեք վերահաստատվել է գործընկերության ամրապնդման պատրաստակամությունը և ընդգծվել է ՖԻՖԱ հիմնադրամի գործադիր տնօրեն, հանրահայտ հայազգի ֆուտբոլիստ Յուրի Ջորկաեֆի կարևոր ներդրումն այդ գործում:
Ջաննի Ինֆանտինոն ՖԻՖԱ-ի անունից ՀՀ վարչապետին նվիրել է անվանական մարզաշապիկ և 2022 թվականի ֆուտբոլի աշխարհի առաջնության անվանական գնդակ:

Пашинян принял президента ФИФА
Премьер-министр Никол Пашинян принял президента ФИФА Джанни Инфантино, который прибыл в нашу страну в рамках мероприятий, посвященных 30-летию Федерации футбола Армении.
Премьер-министр приветствовал визит г-на Инфантино в нашу страну и его участие в мероприятиях, посвященных 30-летию ФФА, что свидетельствует об эффективном сотрудничестве ФИФА-ФФА. Никол Пашинян с удовлетворением отметил, что за последние годы в Армении при поддержке ФИФА в рамках программ правительства построено около 90 маленьких стадионов.
"Развитие футбольной инфраструктуры имеет важное значение не только в плане спорта, но и в образовательном, социальном и культурном смысле. Правительство инициировало кардиальные реформы в сфере здорового образа жизни и сотрудничает с ФИФА и другими международными партнерами"— подчеркнул премьер-министр Армении.
Выразив благодарность за оценку, президент ФИФА отметил, что посещает Армению в первый раз и очень впечатлен нашей страной, ее богатой историей и культурой. Джанни Инфантино подчеркнул важность связи спорта и образования, отметив, что ФИФА продолжит поддерживать Армению в развитии футбольной инфраструктуры, тем самым и формированию не только спортивной, но и образовательной и социальной среды.
Собеседники обменялись мнениями по повестке дня сотрудничества. Был затронут вопрос строительства национального стадиона. Премьер-министр отметил, что строительство национального стадиона в соответствии с международными стандартами является одним из приоритетов правительства, и в этом направлении ведется определенная работа. Президент ФИФА подчеркнул важность такой инфраструктуры с точки зрения спортивной репутации страны, отметив, что ФИФА в рамках своего инструментария будет максимально поддерживать этот процесс. В этом контексте президент ФФА Армен Меликбекян представил проделанную до сих пор работу.
Стороны подтвердили готовность к укреплению партнерства, подчеркнув важный вклад исполнительного директора Фонда ФИФА, известного футболиста армянского происхождения Юрия Джоркаеффа.
Джанни Инфантино от имени ФИФА подарил премьер-министру Республики Армения именную футболку и именной мяч Чемпионата мира по футболу 2022 года.