ՀՀ ԱԳ նախարարի հանդիպումը Հայաստան-Բուլղարիա բարեկամական խմբի հետ
Պաշտոնական այցով Բուլղարիայում գտնվող ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հունիսի 14-ին հանդիպում է ունեցել Բուլղարիայի Հանրապետության Ազգային ժողովի Բուլղարիա - Հայաստան բարեկամական խմբի պատգամավորների հետ:
Նախարար Միրզոյանը և Բուլղարիա - Հայաստան բարեկամական խմբի ղեկավար Աթանաս Զաֆիրովը համակարծիք էին, որ տարիների ընթացքում երկու երկրների միջև թե՛ երկկողմ, թե՛ բազմակողմ ձևաչափերում հաստատվել է արդյունավետ ու փոխշահավետ համագործակցություն՝ հիմնված երկու ժողովուրդների պատմական կապերի, փոխադարձ համակրանքի ու վստահության վրա։ Ընդգծվել է Բուլղարիայում հարյուրամյակներ շարունակ գործող հայ համայնքի զգալի դերը հայ-բուլղարական կապերի ամրապնդման գործում։
Զրուցակիցներն անդրադարձ են կատարել խորհրդարանական դիվանագիտությանը` որպես երկու երկրների միջև հարաբերությունների զարգացման կարևոր ուղղություն` այդ առումով նշելով պատգամավորական խմբերի միջև շփումների և միջազգային խորհրդարանական հարթակներում փոխգործակցության ակտիվացումը:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը մտքեր են փոխանակել նաև Հայաստանի և Բուլղարիայի միջև առևտրատնտեսական, զբոսաշրջության, կրթության, մշակույթի ոլորտներում համագործակցության խթանման հնարավորությունների շուրջ, ինչի համար առկա է ավելի քան 60 փաստաթուղթ ներառող հարուստ իրավապայմանագրային հենք:
Նախարար Միրզոյանն իր զրուցակիցներին է ներկայացրել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության շուրջ ստեղծված իրավիճակը, ինչպես նաև տարածաշրջանային խաղաղության ու կայունության հաստատմանն ուղղված գործընթացների զարգացումները։ Կողմերը համակարծիք էին, որ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը իր համապարփակ լուծումը պետք է ստանա ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության մանդատի ներքո և շրջանակներում՝ խաղաղ բանակցությունների միջոցով։
ՀՀ ԱԳ նախարարը նաև առանձնահատուկ ընդգծել է 44-օրյա պատերազմից հետո ստեղծված հումանիտար խնդիրների լուծման, մասնավորապես` Ադրբեջանում պահվող հայ ռազմագերիների և քաղաքացիական անձանց հայրենադարձման և ադրբեջանական վերահսկողության տակ անցած տարածքներում հայկական պատմամշակութային ժառանգության պահպանման անհրաժեշտությունը։

Meeting of the Foreign Minister of Armenia with the Armenia-Bulgaria Friendship Group
On June 14, Foreign Minister of Armenia Ararat Mirzoyan, who is in Bulgaria on an official visit, met with the deputies of the Bulgaria-Armenia Friendship Group of the National Assembly of Bulgaria.
Minister Mirzoyan and the Head of the Bulgaria-Armenia Friendship Group Atanas Zafirov, agreed that over the years, effective and mutually beneficial cooperation has been established between the two countries in both bilateral and multilateral dimensions, based on historical ties, mutual sympathy and trust. The significant role of the Armenian community operating in Bulgaria for centuries in strengthening the Armenian-Bulgarian relations was emphasized.
The interlocutors referred to parliamentary diplomacy as an important direction for the development of relations between the two countries, noting in this regard the intensification of contacts between the parliamentary groups and cooperation within the international parliamentary platforms.
During the meeting, the sides also exchanged views on the prospects of promoting cooperation between Armenia and Bulgaria in the fields of economy and trade, tourism, education and culture, for which there is a rich legal basis containing more than 60 documents.
Minister Mirzoyan briefed his interlocutors on the situation around the Nagorno-Karabakh conflict, as well as the developments in the processes aimed at establishing regional peace and stability. The sides agreed that the Nagorno-Karabakh conflict should find its comprehensive settlement under the mandate of the OSCE Minsk Group Co-Chairmanship, through peaceful negotiations.
The Foreign Minister of Armenia also stressed the need for the settlement of humanitarian issues resulting from the 44-day war, in particular, the repatriation of Armenian prisoners of war and civilians held in Azerbaijan, and the preservation of the Armenian historical-cultural heritage in the territories fallen under the control of Azerbaijan.